Reparatie La Tiriac Auto Brasov

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
AndreeaYTO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 09, 2009 1:04 am

Mesaj de AndreeaYTO » Dum Iul 29, 2012 11:50 am

Hello!

Dupa cateva experiente neplacute, insa nu semnificative, cu Tiriac Auto Brasov, nu am mai facut nimic la ei. Insa prin mai am avut o problema la cutia automata si toate servicurile m-au indurmat catre reprezentanta, fiind vorba despre o eroare la care nu aveau manual de service. Aveam eroare P1862 - Transmission transfer case contact plate power circuit failure. Masina era in mers,in viteza si desi acceleram, reactiona de parca era pe liber. Se aprinde martor de avarie motor. La service Subaru, mi-au spus ca e o problema la cutie,motorul e ok (btw, super de treaba baietii de la Subaru). Si m-au trimis la Mitsubishi.

M-am dus cu masina la Tiriac, unde am fost informata ca este necesar sa ii faca ei diagnoza, vreo 150 RON. Le spusesem deja eroarea, insa era necesar sa faca ei testele. Am spus ok.. Am intrebat totusi ce e acest 1862, insa mi s-a spus ca vorbim dupa teste. Dupa teste, aceeasi eroare, Tiriac Auto habar nu avea ce este, si au ajuns la concluzia ca trebuie demontata cutia pentru a gasi buba. 800 de RON manopera. Aveau liber doar peste 2 saptamani. Eventuala reparatie? Nu stiau ei exact ce are masina, insa au spus ca pe la 3000 EUR.

Am plătit testele, mi-am luat masina si am dus-o la un service in cartier, la un tip care știam ca se pricepe.. Se pare ca e nu stiu ce piesa hidraulica sau ceva de genu+ o furca cu care face pereche+ uleiul la cutie pe care nu s-a obosit nimeni sa il schimbe la revizii si eu habar n-aveam ca am ulei la cutie care tb schimbat. Toată afacerea m-a costat 460 lei si a durat o sapt. Era uzata piesa respectiva si uleiul chiar trebuia schimbat..

Dupa inca o saptamana, aceeasi eroare. Cu putin noroc, am gasit un service unde cutiile semi-automate sunt "specialitatea casei". Am lasat masina acolo vineri.
Astept sa vad ce imi spun maine.

Concluzii: la Tiriac Auto, numai probleme si probleme. Am avut masina la ei la revizii, nu a schimbat nimeni uleiul pt cutie. O data mi-au schimbat la Outlander catalizatorul in loc de altceva. Acum mi-au spus ca masina e in stare perfecta, insa nu merge si nu au mai intalnit asta. Si in plus, desi sunt reprezentantii Mitsubishi, cutia urma sa fie reparata la un alt service no name, pt ca ei nu se pricep. Dar eu plateam preturile de reprezentanta.

Voi cum colaborati cu ei?
Eroarea aceasta P1862 a mai aparut la cineva? Cum ati rezolvat-o?


Weekend fain

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Dum Iul 29, 2012 9:08 pm

Doamne ce jeguri de oameni. Cum frate sa ceri bani pe o diagnoza al carui rezultat nu stii sa-l interpretezi?

Cutia este cumva o cutie manuala robotizata in 6 trepte (AMT?) A schimbat actuatorul sau vreun motor de schimbare de treapta? Cati km are masina?

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Mar Iul 31, 2012 7:42 am

Salut! Eu am lucrat cu ei si nu am avut probleme.Ideea e ca nici nu am avut probleme asa mari ( doar schimbat parbriz,pus alta bara,chestii minore).Acum stau si ma gandesc daca mi`au schimbat si mie la revizie uleiul din cutie

Avatar utilizator
AndreeaYTO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 09, 2009 1:04 am

Mesaj de AndreeaYTO » Mie Aug 01, 2012 7:05 pm

QUOTE (Alex44 @ Jul 29 2012, 09:08 PM) Doamne ce jeguri de oameni. Cum frate sa ceri bani pe o diagnoza al carui rezultat nu stii sa-l interpretezi?

Cutia este cumva o cutie manuala robotizata in 6 trepte (AMT?) A schimbat actuatorul sau vreun motor de schimbare de treapta? Cati km are masina?
Da, aceasta este cutia... nu s-a schimat nimic inca. Avem 124.000 km

Am luat masina ieri de la ultimul service..si iar ma vad nevoita sa revin la reprezentanta.
Cred ca mai degraba o vand pe piese )

QUOTE (cojack @ Jul 31 2012, 07:42 AM) Salut! Eu am lucrat cu ei si nu am avut probleme.Ideea e ca nici nu am avut probleme asa mari ( doar schimbat parbriz,pus alta bara,chestii minore).Acum stau si ma gandesc daca mi`au schimbat si mie la revizie uleiul din cutie

Salut!
Poti verifica pe deviz sau factura. Eu nu stiam ca tb schimbat acest ulei si de aceea nu am verificat.
La capitolul masini, stiu doar..sa le conduc . Dar ma specializez se pare

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Aug 02, 2012 8:53 am

Ce problema a mai aparut?

Pt a identifica problema trebuie sa incepi de la cele mai simple verificari. In ce stare e bateria (actuatorul este electric nu hidraulic, si consuma mult curent, odata, adica ia inghitituri mari, ii trebuie amperi ca sa cumpleze/decupleze ambreiajul), cum stai cu impamantarea, firul de masa de la motor. Apoi trebuie verificat cu un tester competent fiecare ansamblu al cutiei. La smart, avem STAR, o interfata de diagnoza/tester care stie sa lucreze fiecare bucatica din masina, o comanda separat si vede ce merge sau nu merge. Tot pe star se recalibreaza actuatorul pt a regla punctul de debreiere. Pe un tester ca asta s-ar vedea daca problema e una electrica (o mufa ceva), un senzor de pozitie treapta sau un motor de schimbare treapta, sau actuatorul.

Intr-adevar, multi omit sa schimbe uleiul la cutie, dar pt ca e una manuala la baza, nici nu prea e necesara aceasta operatiune mai devreme de 100.000km.

Nu stiu in Brasov unde sa mergi sa incerci la cineva cu STAR o diagnoza, dar stiu in Focsani si Bucuresti 2 baieti f priceputi, care au lucrat pe afara cu masini serioase, au diagnoza asta si stiu sa o foloseasca la 100%. Daca vrei un nr, iti dau pe PM. Vorbesti la telefon, le zici ca ai colt cu motorizare si cuite care e si pe smart forfour si ii intrebi daca stiu ei de e compatibila interfata STAR, sau daca au interfata pt masina ta dedicata, si stiu ce sa iti faca. Nu iti pierzi vremea cu ei, daca te pot ajuta te ajuta, daca nu nu te costa nimic.

Avatar utilizator
AndreeaYTO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 09, 2009 1:04 am

Mesaj de AndreeaYTO » Lun Aug 13, 2012 7:54 pm

Imi dai un nr pe PM, te rog?

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori