Senzor lumina la colt - problema faruri

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
agcristian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 11, 2007 2:42 am

Mesaj de agcristian » Joi Ian 31, 2008 4:34 am

Salut

Am un colt de aprox doua luni (pachet SAM) si printre altele eram foarte mandru de senzorii de ploaie si lumina.
Insa ieri am constatat ca pe AUTO farurile nu se mai sting nici ziua. Banuind ca senzorul de lumina e tot in parbriz
langa cel de ploaie, am curatat bine parbrizul, pentru a inlatura eventuala mizerie care ar fi impiedicat senzorul
sa primeasca lumina, insa fara nici un rezultat.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Ian 31, 2008 12:32 pm

nu e de la senzorii de ploaie si lumina...
coltul mai dispune si de senzor de deces.

daca pe o raza de 500 m detecteaza o inmormantare in derulare...aprinde imediat farurile si nu le mai stinge.
scrie in cartea tehnica la pagina 24.

daca mai ai intrebari, nu ezita...

PS. Am uitat ceva...
In mod normal trebuie sa stinga farurile dupa ceva timp.
Daca senzorul este defect...sentimental cum mi-au explicat cei de la service, atunci farurile raman aprinse pana la epuizarea completa a bateriei.
Se rezolva cu un scurtcircuit la baterie!

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Joi Ian 31, 2008 12:39 pm

Asta ar fi trebuit trecuta la bancul zilei ca e prea tare!

Avatar utilizator
agcristian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 11, 2007 2:42 am

Mesaj de agcristian » Joi Ian 31, 2008 1:23 pm

Pai, carte tehnica inca nu am... ca e... "la printat"
Daca ai putea sa imi faci un rezumat al paginii 24, ti-as ramane profund recunoscator.

Avatar utilizator
sondy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Ian 25, 2008 11:03 pm

Mesaj de sondy » Joi Ian 31, 2008 1:30 pm

QUOTE (agcristian)Pai, carte tehnica inca nu am... ca e... "la printat"
Daca ai putea sa imi faci un rezumat al paginii 24, ti-as ramane profund recunoscator.

Nu stiu cu ce "tipografie" lucreaza oamenii astia din reteaua Mitsu insa se pare ca e problema generala cu ajunsul cartii tehnice dupa X luni de la primirea masinii :roll:

O sa ma fugaresc mai incolo pana la masina sa culeg cartea cu pricina si arunc un ochi daca vrei si la problema ta...

Avatar utilizator
yubu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 25, 2007 4:57 pm

Mesaj de yubu » Joi Ian 31, 2008 1:54 pm

cristi, tare faza cu senzorii de deces...sper sa bage astia si la lancer ))) :-D

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Joi Ian 31, 2008 2:14 pm

Poate ai "lumini de zi" sau cum se cheam? la mitsu...

Avatar utilizator
agcristian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 11, 2007 2:42 am

Mesaj de agcristian » Joi Ian 31, 2008 3:02 pm

QUOTE (sondy)Nu stiu cu ce "tipografie" lucreaza oamenii astia din reteaua Mitsu insa se pare ca e problema generala cu ajunsul cartii tehnice dupa X luni de la primirea masinii :roll:

O sa ma fugaresc mai incolo pana la masina sa culeg cartea cu pricina si arunc un ochi daca vrei si la problema ta...

mersi mult, as aprecia

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Joi Ian 31, 2008 3:17 pm

QUOTE (zeus_anoxia)Poate ai "lumini de zi" sau cum se cheam? la mitsu...

Da, zeus are dreptate, chiar sunt lumini de zi, pentru a lumina calea robului lu' D-zeu...

Citeam acum manualu'...cei de la Mitsubishi mai ofera si alte explicatii pentru situatia de mai sus, faruri aprinse in timpul zilei...
Cica au vrut sa doteze coltu' cu functia de autocunoastere, inteligenta artificiala, recunoasterea traseului, pilot automat, manual cu blocant sau implozie controlata, optional automat cafea, cola, popcorn....
Ei bine nu le-a reusit intru totul dar sunt explicate niste fenomene la pagina 69.
Cica dintr-o eroare de soft a indianului TalpaIute, au virilizat...aaaaa supra aspirat, am vrut sa zic, atat de tare motorul, incat functia de autocunoastere de pe Colt a deviat in altceva...
Imi e si jena sa va zic ce scriu astia in manual...

Ideea e ca atunci cand aprinde farurile ziua...la alte masini...din proprie initiativa...pastrati distanta fata de participantii la trafic.
ahahaha cica s-au reclamat cazuri in care un mercedes s400 a fost ...atacat ca sa zic asa, de un colt.....
baaaa nu prea imi vine sa cred asta....
Cica chestia asta e valabila numai la coltul cu facelift si toti posesorii lor trebuie sa le verifice la 1000 km in service.
Unele au fost castrate din start.

Foarte tare frate!

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Joi Ian 31, 2008 4:23 pm

Ford are o op?iune pt "Iluminare de zi"... nu ?tiu exact ce face c? eu nu o am pe ma?in? dar probabil c? ?ine farurile aprinse ?i ziua. Tot mai multe ??ri adopt? regula mersului ziua cu farurile aprinse.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori