Problema Cu "bagatul" In Marsarier?

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
ixumanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 07, 2010 12:04 am

Mesaj de ixumanu » Mar Aug 09, 2011 3:02 am

Salutare!

M-am gandit sa va intreb pe voi, poate stiti mai bine.
Am un Lancer sportback 1.5, de 1 an, apr0ximativ 10.000 km, si schimbatorul imi face figuri cand incerc sa cuplez marsarier. Cam dupa 2000 de km am sesizat ca uneori nu vrea sa intre in marsarier. Senzorul de parcare se cupleaza dar daca ridic ambreiajul se aude zgomotul ala nenorocit. Ca sa evit asta, de obicei cuplez a 2-a, a 4-a, sau alta viteza si incerc iar marsarier. Dar acum dupa 10000 de km este mult mai deasa. Dupa ce opresc si vreau sa bag marsarier, in cam 40-50% din cazuri nu vrea sa intre, unerori incerc sa cuplez alta viteza si marsarier dupa de cateva ori pana reusesc sa il cuplez.
Mentionez ca nu am bagat in marsarier din mers.
In rest cutia merge bine, nu am avut probleme , am incins eu ambreiajul de 2 ori pe parcursul anului la niste urcari, cand nu ma pricepeam deloc, dar nu cred ca este normal sa faca figura cu marsarierul asa des, chiar daca trebuie sa se sincronizeze rotile acelea.
Saptamana asta ma duc la revizia de 1 an si as vrea sa vorbesc si de problema asta cu tipii de la service si m-am gandit sa va intreb daca stiti voi de ce face asa, cam cat de normal e, cat de grav, etc.

Multumesc !

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Aug 09, 2011 8:10 am

Daca e acceasi cutie ca la colt 1.5, pe marsarier nu ai sincron. Deci singura varianta cum ai descoperit si tu sa bagi intr-o alta treapta si apoi in marsarier. Eu m-am obisnuit cu treaba asta, si daca vad ca nu intra din prima, tin in continuare de maneta ca si cum as fi la capatul cursei inspre marsarier (desi o simt ca n-a intrat) si ridic usoooor piciorul de pe ambreiaj. In momentul ala se trage singura, si intra fara sa mai caraie.

Avatar utilizator
ixumanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 07, 2010 12:04 am

Mesaj de ixumanu » Mar Aug 09, 2011 12:35 pm

Salut Alex!

Nu stiu ce cutie este, dar o sa incerc sfatul tau! Multumesc!

Am mai citit pe forum ca ar fi bine sa apas de 2 ori ambreiajul, cica asta ar ajuta dar nu am apucat sa testez.

Merci!

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Aug 09, 2011 12:39 pm

Mie nu mi-a facut masina asa, adica mi s-a intamplat, a carait, dar m-am grabit eu cu schimbatul. Te sfatuiesc ca dupa ce ai apasat ambreiajul sa astepti 2-3 secunde inainte de trece cutia in marsarier.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Aug 09, 2011 12:56 pm

Cand apesi prima data in marsarier o scoti pe liber din ce viteza erai, si dupa ce ai adus schimbatorul la punctul mort ii dai drumul si iei piciorul de pe ambreiaj, apoi calci din nou si bagi in marsarier.

Sau cum a zis colegul mai sus, sa astepti cateva secunde sa se opreasca din invartit pinioanele in cutie, si apoi sa cuplezi marsarier. Neavand sincron pe marsarier, masina trebuie sa fie complet oprita si sa nu se mai invarta nu stiu ce pe acolo ca sa poti cupla fara carait.

Poate cineva cu mai multe cunostinte explica exact care pinoane, axuri sau altceva sunt implicate ca sa intelegem fenomenul mai bine

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mar Aug 09, 2011 3:02 pm

Sincron la marche arriere nu are cam nici o masina(cel putin nu astea normale ca pret ), deci la toate este indicat sa introduci maneta in respectiva viteza(mers inapoi) doar dupa oprirea completa a masinii si fara a brusca(deci, mai lent, asa...).

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Aug 09, 2011 3:16 pm

Chiar daca vrei sa cuplezi RACHETA?

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mar Aug 09, 2011 3:21 pm

Aia se cupleaza doar din mers si la viteze de peste 180km/h. Cu o miscare scurta din incheietura.

Avatar utilizator
ixumanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 07, 2010 12:04 am

Mesaj de ixumanu » Mar Aug 09, 2011 6:58 pm

Salutare!

Va multumesc pentru sfaturi!

Oricum nu o cuplam cand se afla in miscare , dar recunosc ca nu prea asteptam 2-3 secunde de cele mai multe ori. O sa incerc sa o tin pe liber si apoi sa reapas ambreiajul, cum zicea Alex44, sa vedem ce rezultate obtin .
Revin cu confirmarea dupa cateva teste .

Multumesc!

Avatar utilizator
alinalin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 03, 2009 2:54 pm

Mesaj de alinalin » Mie Oct 24, 2012 11:48 am

Salut
Aceiasi problema o am si eu,dar daca ridic picorul usor dupa ambreiaj intra.
Culmea si mecanicul de la service acelasi sfat mi l a sugerat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori