De Evitat Dealer Mitsubishi Valcea (revocars Srl)

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
crisstiann
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 14, 2008 5:40 pm

Mesaj de crisstiann » Joi Iun 03, 2010 9:54 am

Salutare tuturor.......... Nici nu stiu cum sa incep, pt ca este stupefiant si ar fi foarte mult de povestit despre corectitudinea, competenta, promptitudinea si pregatirea profesionala (cu exceptia front office) a acestor ageamii racolati de pe cine stie unde................ Sunt JALNICI si nu au nimic N I M I C in comun cu aceasta indeletnicire legata de auto
EVITATI ACEST SERVICE daca vrei sa nu plangeti dupa bani, timp pierdut si energie consumata
Are cineva 1 nr. de tel de la importatorul Mitsubishi Romania? mersi

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Iun 03, 2010 10:47 am

http://mitsubishi-motors.ro/Contact_148.html

ne povestesti, te rog, ce anume s-a intamplat?

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Joi Iun 03, 2010 11:49 am

Intr-adevar, mai multe detalii ne-ar prinde si noua bine...

Avatar utilizator
crisstiann
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 14, 2008 5:40 pm

Mesaj de crisstiann » Joi Iun 03, 2010 2:04 pm

@paulT, @COObra, mersi de info. Bag seama ca vreti sa va amuzati si sa va minunati....ascultati aici.
1-masina mea are reglare automata faruri-----> merg la ei sa-mi regleze faza scurta si-mi spun ca nu se poate fiindca se regleaza automat pe baza senzorului de pe bord (cel de lumina ) care cica citeste unghiul de inclinatie al masinii in f-ctie de incarcatura.........
2-la viteza 1-2 constant incepe sa mearga in suturi masina.---->fac revizia la ei schimb filtre..s.a.m.d, si dupa cateva zile merg si ii intreb de problema asta si-mi spun ca e filtrul de motorina imbacsit (adik ala schimbat cu 4-5zile inainte la ei ). Ulterior imi spune 1 prieten ca s-ar putea sa fie EGR colmatata si trebuie curatata.
3-inainte de montarea kitului n-am avut vreo problema legata de electric de 2ani. dupa ce am montat la ei 1 kit rallitronic observ ca alimentarea este direct la baterie. dupa vreo 16-20ore de stationare a masinii constat ca bateria e moarta. Am banuit ca de la ultima operatiune adica montarea kitului....... In fine pun aparatul de masura pe baterie si surpriza....mai avea doar 11.2V .Incarc bateria si constat ca masina in repaus consuma ~1.1-1.2A (deci masina inchisa, parcata fara cheie in contact). am verificat bateria, e OK, am pus alta noua mai mica de amperaj si la fel moarta dupa vreo 10ore-----> merg la ei si imi spun ca testerul nu arata nimic si ca asa trebuie sa consume , desi leexplic ca fiind data jos bateria de pe masina nu mai retine in memorie nimic UC deci nu are ce eroare sa-i arate
acum incepe partea mai dureroasa..... pe 27martie ma loveste unu in spate si croieste putin spoileul spate+ornametul argintiu iar haionul inferior se zgarie si se infunda din balamale fara a fi modificata forma. Asigurarile zic ca : reparatie haion inferior+inlocuire spoiler spate si merg sa o repar pe RCA la MItsubishi ca deh....sunt de meserie si cunosc masina de la A la Z.
desfac astia masina si normal trebuia sa faca reconstatare pt. ca mai erau rupte cleme pe acolo, garnitura de cauciuc...etc
vine nea sefu de service (1 pusti de ~23ani) si zice ...domle e o problema: spoilerul nu e pa stoc la importator (minciuna,ca m-am interesat) si vine peste 3saptamani. Accept si asta si astept iar dup 1luna ma cheama sa reparam masina. Las masina acolo si cand sa o iau ce constat?
*lateralele spate zgariate cu obiect ascutit deasupra locului unde sunt clemele de prindere a spoilerului stanga -dreapta.
*sub lampa ceata stanga spoilerul cascat cu luft de vreo 3-4mm.
*ornamentul argintiu montat ''in picaj'' si desfacut din banda autoadeziva pe partea stanga.
*haion inferior vopsit pina la nivelul haionului superior. spre interior pina la cheder era neatins.
*haionul inferior deplasat spre stanga din balamale cu lufturi inegale stanga-dreapta.
*capacul de la ornamentul argintiu (unde vine carligul de remorcare)l-au pierdut sau cine stie ...ca nu l-au mai pus, ramanind doar cel negru de pe spoiler
*geamul haionului gazat pe laterale

EXPLICATII:
masina am adus-o zgariata pe lateral spate si vreu sa mi-o repare ei; haionul inferior se rezolva prin revopsire; ei nu pot face mai mult de atit.
Revin sa iau masina si gasesc spoilerul polishat (si nu revopsit)sa nu se obseve diferenta si la fel desfacut pe partea stanga , haionul inferior la fel infundat din balamele iar balamaua dreapta deviata (deci nu sa umblat la ea) .
Scot baietii factura si umfla acolo vro 3100lei manopera cat cuprinde, materiale samd......
Dupa ce chem asiguratorul sa constate, ramane ca nu sunt multumit si le cere sa mai faca o nota de suplimentare si in final trebuie schimbat si haionul inferior (CARE REPET TREBUIE DOAR VOPSIT, POLISAT, TRAS PUTIN INSPRE INAPOI si INDREPTATA PUTIN BALAMAUA SPRE STANGA).
Binenteles si acum ca si inainte , haionul nu e in stoc pe nicaieri, trebuie sa mai asteptam vreo 3sapt. Trec 4sapt si vine haionul, duc masina sa monteze si le reamintesc ce au uitat sa faca data trecuta(de fapt ce nu au vrut sa faca). Revin sa iau masina 'reparata" si ce constat:
*haion inlocuit-OK
*ornament argintiu neumblat
*balama in continuare stramba si montat haionul inf in continuare tot asa stramb cu lufturi inegale
*capac ornament vopsit argintiu intr-o nuanta mai inchisa
*spoiler spate la fel desfacut(rupta o clema de prindere probabil).
VIne individul de la service cu alta factura de 3700lei cu manopara si toate cele, la care imi zice ca trebuie sa-mi mai platesc inca vreo 195lei manopera ca ei au montat-demontat haioane, spoilere..etc iar operatiunile asteaa nu i le plateste asigurarea.
ACum cer inca o suplimentare- reconstatare(ca la prima au dormit -ca sa poate lua manopera de n ori)
Deci dupa 2luni si ceva eu inca n-am masina facuta si ma tot plimb pe la ei...........
Patronul nu prea e de gasit pe acolo asa ca o sa sun la MCAR sa-i fac de rahat....... astia fac brandul de ras grosolan.

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Joi Iun 03, 2010 3:39 pm

OMFG

Domnne da ai avut ghinion nu gluma.

Fa cum faci si ia-ti masina de acolo. Repar-o in alta parte. Cine stie ce naiba ii mai fac de o iei mai nenorocita decat inainte sa o bagi in service.

Si cu notele ale de jdemii de lei - sa mai taie din ele da-le draq... ia suna tu la OPC sa vada si ei ce parerea au despre valoarea lucrarii. Ba chiar probabil ca poti cere o nota estimativa si de la un alt service mitsubishi sa vezi cat ar fi costat de fapt lucrarea.

Si apoi cu o astfel de dovada, asiguratorul se poate sa-i bage de unul singur prin tribunale.

Muilta bafta si sper sa-ti fi epuizat ghinionul pe o perioada luuunga de timp !

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Iun 03, 2010 5:20 pm

Daca ai masina luata pe persoana fizica, baga un telefon la OPC si agita-i nitel. Daca e luata pe firma, atunci nu merge decat sa ii dai in judecata.

OPC se ocupa sa stii, doar trebuie sa ii pisezi.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Joi Iun 03, 2010 7:24 pm

Ba ce "meseriasi" ... , si cum se poarta cu masina clientului , de parca ar fii a mami lor !!

Imi aduc mereu aminte prin ce am trecut si eu , cand mai citesc cate-o intamplare de genul .
Reclamatie la opc , imporator , mitsubishi europe , si refuza sa se mai ocupe de masina acel service.
Eu inca regret ca nu am facut asta . Dar nu mai pot fii fraierit si adoua oara , totusi .
Cere sa fii transferat la alt service , din reteaua nationala . Cred ca exista acest drept , sau ar trebui sa existe .

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Iun 03, 2010 9:56 pm

QUOTE 1-masina mea are reglare automata faruri-----> merg la ei sa-mi regleze faza scurta si-mi spun ca nu se poate fiindca se regleaza automat pe baza senzorului de pe bord (cel de lumina ) care cica citeste unghiul de inclinatie al masinii in f-ctie de incarcatura.........
daca ai versiunea cu xenon de fabrica, asa este, au autoreglare pe inaltime, dar eu stiu ca sistemul este electric, cu senzori pe bascule si in functie de pozitia caroseriei fata de sosea si a spatelui fata de ...fata, se autoregleaza farurile.

Avatar utilizator
crisstiann
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 14, 2008 5:40 pm

Mesaj de crisstiann » Joi Iun 03, 2010 11:05 pm

QUOTE (2dor @ Jun 3 2010, 05:20 PM) Daca ai masina luata pe persoana fizica, baga un telefon la OPC si agita-i nitel. Daca e luata pe firma, atunci nu merge decat sa ii dai in judecata.

OPC se ocupa sa stii, doar trebuie sa ii pisezi.
este pe persoana fizica insa nici cu OPC nu faci mare branza, si -ai dreptate- trebuie sa stai pe capul lor........ din pacate nu prea am timp din cauza serviciului. mersi

Avatar utilizator
crisstiann
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 14, 2008 5:40 pm

Mesaj de crisstiann » Joi Iun 03, 2010 11:15 pm

QUOTE (ciprian_dobretrifan @ Jun 3 2010, 03:39 PM) OMFG

Domnne da ai avut ghinion nu gluma.
Fa cum faci si ia-ti masina de acolo. Repar-o in alta parte. Cine stie ce naiba ii mai fac de o iei mai nenorocita decat inainte sa o bagi in service.
Si cu notele ale de jdemii de lei - sa mai taie din ele da-le draq... ia suna tu la OPC sa vada si ei ce parerea au despre valoarea lucrarii. Ba chiar probabil ca poti cere o nota estimativa si de la un alt service mitsubishi sa vezi cat ar fi costat de fapt lucrarea.
Si apoi cu o astfel de dovada, asiguratorul se poate sa-i bage de unul singur prin tribunale.
Muilta bafta si sper sa-ti fi epuizat ghinionul pe o perioada luuunga de timp !
sal, fii convins ca am cerutdevizul insa au preturile umflate ca la balamuc si au acoperire sunt convins. exemplu: ora tehnologica =98lei fara tva si le-au trebuit 3.5 astfel de ore pt a desface 1 spoiler si montat la loc......... dar eu cred ca au inclus aici si pauza de masa la cat de josnici sunt. Ca sa nu-ti mai spun ca pt. montarea kitului de putere pe masina(operatiune facuta in fata mea in 10min) le-a trebuit 1ora tehnologica si le-am dat 100lei. Asiguratorul nu se complica cu ei...in cel mai rau caz nu le plateste integral si ca sa-mi iau masina trebuie sa platesc diferenta din buzunar......

intr-un fel ma si simt vinovat pt ca i-am recomandat unei cunostinte si l-am dus sa cumpere outlander de la ei. surpriza ce crezi? si-au batut joc de el si i-au dat o masina facuta praf dar 'noua', cu tabla revopsita (badaraneste), anvelope cu galme, chedere la usi crapate iar echiparea diferita de cea platita initial (si in avans) .stima

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori