Servicii Dealeri

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
volodea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 4:39 pm

Mesaj de volodea » Vin Mai 07, 2010 9:15 am

QUOTE (Apple @ May 6 2010, 06:10 PM) eu spun ca poti vorbi pana la apocalipsa de astfel de chestii... Cat despre ceea ce spui ca detii, mai bine postezi nu o mai lungesti atat ca si cum am fi la cine stie ce emisiune tv de scandal (sa vedeti ce am eu... dar stati....)
CHiar si asa, de unde esti tu sigur de autenticitatea respectivelor conversatii... ma rog... e o tara libera.
Si eu stiu ca alt dealer te-a platit pe tine sa intri pe forum, stati, ca am si conversatii de pe mailul tau...
Nu serios? Inventez si eu 2-3 mailuri si crede-ma, le fabric atat de perfect incat poti veni cu mama CIA-ului si a SRI-ului si-a FBI-ului si n-ai sa demonstrezi in vecii vecilor ca mailul ala e fake. Iti dau si in scris daca vrei, facem si pariu pe ce suma vrei tu, de la 10.000 euro in sus. Nu glumesc.

putem face in felul urmator:
ne intalnim, iti arat de pe adresa de email conversatia respectiva si apoi poate vei fi convins?
mai mult de atat, te intreb: exista scris in vreun regulament, faptul ca daca reclami un consum ridicat de comb. - in perioada de garantie - si iti testeaza masina, se constata ca exista o defectiune, ei sustin ca au remediat-o si te pun sa platesti testarea (pleci cu masina din service si consumul instant iti indica mai mult decat era cand ai ajuns cu ea in service) iar cei de la service iti spun ca tre sa parcurgi 100 km si apoi se redreseaza, cum ti se pare?
apoi, daca ati accesat websiteul calcul revizii, vi se pare un site transparent? in care sa ti se precizeze ce interventii se fac la masina, consumabile etc?

Avatar utilizator
volodea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 4:39 pm

Mesaj de volodea » Vin Mai 07, 2010 9:27 am

QUOTE (COObra @ May 6 2010, 06:37 PM) deci tu ai pus mana pe corespondenta PRIVATA a cuiva, si acum vrei sa actionezi impotriva lor? (eu asta inteleg din ce spui tu). in cazul asta imi cam doresc sa fiu eu unul din cei doi.

nu am pus mana pe nicio corespondenta privata.
"din greseala"? am fost si eu trecut in TO la email, de fapt tatal meu, care a purtat o corespondenta pe email cu un dealer (stii ca dai replay to all, sunt trecuti toti in email).
iar in acel email, tata era judecat, a e zgarcit (initial am vrut sa ma duc sa il bat, in timp ce ii explicam ca pe banii mei sunt cum vreau eu, iar nu il intreb unde isi face concendiile).
inteleg ca e "foame" mare, dar asta nu inseamna ca tre sa fiu dezbracat cand merg intr-un service din romania, oricare ar fi el.

inca nu vreau sa il postez, pentru ca intentionez sa merg pana la mitsubishi central cu toata povestea asta.

toate cele bune tuturor, chiar daca unii ma dezaproba.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Vin Mai 07, 2010 10:28 am

pai vezi si cum te exprimi atunci. ca ai zis ca "ai pus mana", asta nu inseamna ca faceai parte din destinatarii mailului.
in privinta a ce scria in mail, te inteleg, si cred ca poti sa iti cauti dreptate chiar la dealerul respectiv. adica au si ei sefi, directori, etc. acum depinde si ce anume dreptate cauti, ca nu cred ca il va scoate cineva pe respectivul in mijlocul strazii, sa il biciuie.
in privinta consumului....nu va mai uitati fratilor la ce spune computerul. ala e un consum informativ. vrei sa aflii cat iti consuma masina, faci plinul, mergi cu ea, faci plinul iar, dupa care imparti litrii la km efectuati. asta e cel mai sfant si reflecta ce scoti tu din buzunar pe suta de km.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Vin Mai 07, 2010 11:07 am

QUOTE (volodea @ May 7 2010, 09:15 AM) putem face in felul urmator:
ne intalnim, iti arat de pe adresa de email conversatia respectiva si apoi poate vei fi convins?
mai mult de atat, te intreb: exista scris in vreun regulament, faptul ca daca reclami un consum ridicat de comb. - in perioada de garantie - si iti testeaza masina, se constata ca exista o defectiune, ei sustin ca au remediat-o si te pun sa platesti testarea (pleci cu masina din service si consumul instant iti indica mai mult decat era cand ai ajuns cu ea in service) iar cei de la service iti spun ca tre sa parcurgi 100 km si apoi se redreseaza, cum ti se pare?
apoi, daca ati accesat websiteul calcul revizii, vi se pare un site transparent? in care sa ti se precizeze ce interventii se fac la masina, consumabile etc?

consumul ridicat de combustibil pe modul instant este egal cu zero. ceea ce zice cobra este mai veridic si asa ar trebui sa verifici nu cum arata compuerul de bord. pe nicio masina din lume nu e real ce indica computerul, care face doar niste aproximatii, n-as vrea sa ajungem sa discutam acum despre plutitorul (indicatorul de nivel) din rezervor, care citeste aiurea cand benzina se plimba prin tot rezervorul cand iei curbe sau treci denivelari... si referitor la faza cu 100 km ca sa se redreseze, eu dau dreptate celor de la service.
site-ul de revizii este orientativ. chiar scrie mare pe primul rand Pentru a calcula costurile minime ale unei revizii conform specificatiilor producatorului
. Concluzionand, ce intelegi tu prin costuri minime? Hai ca iti spun eu: filtru de aer + ulei motor + filtru ulei + manopera. La preturile minime, iti spun ca vei avea 23E+35E+20E=78Euro. (cu ulei ieftin, adica 3000 syn s mobil 1 10w40 sau mai slab calitativ) Ma rog, scrie 74E pe site dar tot pe acolo e... (Vrb preturi fara tva). La astea se mai adauga manopera. Daca esti in garantie, nu iti schimba consumabilele si-ai plecat, mai trebuie facute niste inspectii si verificari. Deci, aduna inca vreo 30 de euro la banii de pe site care-s 50, ajungem la 78+80=158 euro fara tva. Cursul este nesimtit, dar orice agent economic taxeaza la BNR+x%, stai linistit... Cu tot cu TVA in lei ajungem la 800 RON. Fara sa schimbi filtrul de polen.... Daca il pui si pe asta in calcul, ajungi pe la 950 RON. Si-ti zic ca in exemplul de mai sus (1.8 benzina MT) cam asta e pretul... Ma rog, nimeni nu pune ulei ieftin 10w40, vrea 5w40 bun, deci mai sari cu vreo 15 euro la 4 litri care-i pui, orice e constient ca la praful din romania schimbi un filtru de polen la 10-15.000 km plin de praf, d-apoi la 20.000 km.
Concluzionand, da mi se pare ca indicarea aproximativa a sumei respective este reala (greseala lor e doar ca n-au detaliat, dar e un site orientativ totusi omule, nu e dare de seama) precizarea interventiilor, ma rog, daca te-ai fi uitat si tu in caietul tau de service si garantii ai fi vazut ce se face la fiecare revizie...
In rest, sunt tare curios ce anume defectiune zici tu ca au descoperit.
Cat despre mailuri, nu sunt eu politaiul forumului si nici n-am de gand sa fiu, dar ceea ce vrei sa faci cu mailurile alea se numeste furt intelectual si in loc sa-ti plateasca cineva ceva vei face vreo 6 luni de inchisoare. Sau vei primi condamnare cu suspendare si o amenda administrativa grasa + cazier tot restul vietii.

Avatar utilizator
volodea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 4:39 pm

Mesaj de volodea » Vin Mai 07, 2010 11:12 am

QUOTE (COObra @ May 7 2010, 10:28 AM) pai vezi si cum te exprimi atunci. ca ai zis ca "ai pus mana", asta nu inseamna ca faceai parte din destinatarii mailului.
in privinta a ce scria in mail, te inteleg, si cred ca poti sa iti cauti dreptate chiar la dealerul respectiv. adica au si ei sefi, directori, etc. acum depinde si ce anume dreptate cauti, ca nu cred ca il va scoate cineva pe respectivul in mijlocul strazii, sa il biciuie.
in privinta consumului....nu va mai uitati fratilor la ce spune computerul. ala e un consum informativ. vrei sa aflii cat iti consuma masina, faci plinul, mergi cu ea, faci plinul iar, dupa care imparti litrii la km efectuati. asta e cel mai sfant si reflecta ce scoti tu din buzunar pe suta de km.

omul e director service.mai poti avea incredere in altcineva de pe linia din romania?
iar ce spui tu cu computerul....pai frate...daca nu mai iau dupa ce spune computerul, adica ala spune informativ...atunci...care e avantajul tehnologiei?
adica ei - producatorul, furnizorul...si pan'la mama lor, se lauda cu tehnologia, cresc pretul masinii, tu esti incantat de tehnologia cu care ei se lauda, o cumperi, pentru ca apoi sa ti se spuna..."nu va mai uitati fratilor la ce spune computerul. ala e un consum informativ..."
clientul are pene pe spate?....
am observat o atitudine foarte interesanta: tu ca, client, in orice domeniu, esti un fel de vinovat daca reclami o ...ceva..., chiar daca e posibil ca tu sa te inseli.
a vazut careva o instructiune de utilizare al unui prajitor de paine? nu din romania (nu mai spun de alt electrocasnic) frate, iti spune si unde/cum sa bagi stekerul....
se pare ca acest aspect nu este inteles la noi in romania, cu toate ca exista destul de clar precizat in legea consumatorului
http://www.muresinfo.ro/pages.php/area/ ... d/84/Club/

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Vin Mai 07, 2010 11:20 am

prietene, toate computerele de bord de la masinile de pe lumea asta, dintotdeauna, au o abatere la aratarea consumului mediu care poate ajunge la 1 litru fata de cat consumi in mod normal... (nu mai vrb de cel instantaneu)
mult succes in pierderea timpului si gasirea unei astfel de ocupatii. (sa mor io, esti al doilea pe ziua de azi caruia ma simt dator sa-i spun asta...)

Avatar utilizator
volodea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 4:39 pm

Mesaj de volodea » Vin Mai 07, 2010 11:26 am

QUOTE (Apple @ May 7 2010, 11:07 AM) consumul ridicat de combustibil pe modul instant este egal cu zero. ceea ce zice cobra este mai veridic si asa ar trebui sa verifici nu cum arata compuerul de bord. pe nicio masina din lume nu e real ce indica computerul, care face doar niste aproximatii, n-as vrea sa ajungem sa discutam acum despre plutitorul (indicatorul de nivel) din rezervor, care citeste aiurea cand benzina se plimba prin tot rezervorul cand iei curbe sau treci denivelari... si referitor la faza cu 100 km ca sa se redreseze, eu dau dreptate celor de la service.
site-ul de revizii este orientativ. chiar scrie mare pe primul rand Pentru a calcula costurile minime ale unei revizii conform specificatiilor producatorului
. Concluzionand, ce intelegi tu prin costuri minime? Hai ca iti spun eu: filtru de aer + ulei motor + filtru ulei + manopera. La preturile minime, iti spun ca vei avea 23E+35E+20E=78Euro. (cu ulei ieftin, adica 3000 syn s mobil 1 10w40 sau mai slab calitativ) Ma rog, scrie 74E pe site dar tot pe acolo e... (Vrb preturi fara tva). La astea se mai adauga manopera. Daca esti in garantie, nu iti schimba consumabilele si-ai plecat, mai trebuie facute niste inspectii si verificari. Deci, aduna inca vreo 30 de euro la banii de pe site care-s 50, ajungem la 78+80=158 euro fara tva. Cursul este nesimtit, dar orice agent economic taxeaza la BNR+x%, stai linistit... Cu tot cu TVA in lei ajungem la 800 RON. Fara sa schimbi filtrul de polen.... Daca il pui si pe asta in calcul, ajungi pe la 950 RON. Si-ti zic ca in exemplul de mai sus (1.8 benzina MT) cam asta e pretul... Ma rog, nimeni nu pune ulei ieftin 10w40, vrea 5w40 bun, deci mai sari cu vreo 15 euro la 4 litri care-i pui, orice e constient ca la praful din romania schimbi un filtru de polen la 10-15.000 km plin de praf, d-apoi la 20.000 km.
Concluzionand, da mi se pare ca indicarea aproximativa a sumei respective este reala (greseala lor e doar ca n-au detaliat, dar e un site orientativ totusi omule, nu e dare de seama) precizarea interventiilor, ma rog, daca te-ai fi uitat si tu in caietul tau de service si garantii ai fi vazut ce se face la fiecare revizie...
In rest, sunt tare curios ce anume defectiune zici tu ca au descoperit.
Cat despre mailuri, nu sunt eu politaiul forumului si nici n-am de gand sa fiu, dar ceea ce vrei sa faci cu mailurile alea se numeste furt intelectual si in loc sa-ti plateasca cineva ceva vei face vreo 6 luni de inchisoare. Sau vei primi condamnare cu suspendare si o amenda administrativa grasa + cazier tot restul vietii.

pai in cazul asta, am sa il rog pe tatal meu sa posteze mailul, ca el e trecut in corespondenta respectiva cu toate ca si eu as putea...la o adica...

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Vin Mai 07, 2010 11:59 pm

Hai ca exagerezi si tu apple cu inchisoarea si alte filme de sergiu nicolaescu ...
Ce naiba furt intelectual ? A spart omul parola de mail si a intrat sa-i fure corespondenta ? " Hai , mai taie din ele , da-le dreaq "

Partea referitoare la consumul afisat de CB e relativa dar nu e o asa mare diferenta . Marja nu e mai mare de 0,5 -1 L max .

p.s
Omule nu ne mai fierbe atat !! Chema-l pe tatal tau , faceti reuniune de familie si pune mail-ul ala odata , ca se duce vraja si deja e caterinca .

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Sâm Mai 08, 2010 9:48 am

un fleac....l-am postat aaaaaaaa ciuruit.

da daca pui mailurile, punele pe toate. adica sa vedem si de la ce s-au aprins oamenii. poate au si dreptate.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Lun Mai 10, 2010 10:28 am

QUOTE (BUGHY @ May 7 2010, 11:59 PM) Hai ca exagerezi si tu apple cu inchisoarea si alte filme de sergiu nicolaescu ...
Ce naiba furt intelectual ? A spart omul parola de mail si a intrat sa-i fure corespondenta ? " Hai , mai taie din ele , da-le dreaq "

Partea referitoare la consumul afisat de CB e relativa dar nu e o asa mare diferenta . Marja nu e mai mare de 0,5 -1 L max .

p.s
Omule nu ne mai fierbe atat !! Chema-l pe tatal tau , faceti reuniune de familie si pune mail-ul ala odata , ca se duce vraja si deja e caterinca .

Postarea unor pasaje dintr-un mail care nu-ti era destinat, pasaje care apartin unei terte persoane, fara acordul acestuia se numeste furt intelectual. Fara gluma. Uita-te in codul penal.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori