Parbriz Crapat:(

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
vyc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 16, 2008 9:14 pm

Mesaj de vyc » Mar Mar 09, 2010 3:55 pm

Aqm un an mi-a sarit o piatra de la un tip cu un bmw care s-a simtit lezat pentru ca am vrut sa-l depasesc si mi-a facut o crapatura mica de aprox.un cm in parbriz.totul a fost ok pana aqm vreo 2 zile cand am observat uitandu-ma la parbriz ca s-a mai intins cu ink un cm,iar azi cu inca vreo 3.Am sunat la autoglas si am intrebat dak pot sa il "repare" si au zis ca trebuie sa ma duc sa vada. Un parbriz nou nus cat m-ar costa pentru ca masina nu are casco. Voi ce parere aveti merita incercat cu cei de la auto glass? Sau cam cat m-ar costa un parbriz nou?

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Mar 09, 2010 4:04 pm

cert e ca nu strica sa vada aia parbrizul cu toate ca la cat a avansat crapatura...stii cum e, repara acum si se strica iar maine sau la cine stie ce diferente de temp. oricum, ai putea incerca la dezmembrari lancer, parca e cineva pe forum care isi vindea bucati din lancer

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Mar 09, 2010 4:27 pm

Vyc , ca sa-ti raspund la intrebare : eu mi-am facut o reparatie din asta cu rasina in crapaturi , dar eu nu am tinut masina aia mai mult de 1 an sa vad cum evolueaza. Cert este ca , cel mai ieftin iesi cu rasina in crapatura , acopera tot , daca mergi cu ''buba'' imediat nu se va vedea nimic. Daca mergi dupa 1 an , este posibil sa se vada ceva-ceva , pentru ca acolo in fisura se aduna mizerie .
Sau dupa cum spunea si Balishag , cauta la dezmembrari un parbriz.

In alta ordine de idei , considera ce scriu acum un avertisment verbal : renunta la scrierea de tip mess , IRC . Consulta regulamentul daca ai nelamuriri cu ce am spus .

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Mar 09, 2010 4:45 pm

La reprezentanta un parbriz nou costa cam 1500ron iar cu tot cu montaj ajunge la 2300ron. Eu deja l-am schimbat de doua ori.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Mar 09, 2010 5:06 pm

Aceeasi problema o am si eu. O mica piatra a croit o ditamai crapatura in parbriz. Daca vrei parerea mea repararea se poate aplica pentru mici ciupituri care nu se "intind".
Nu te speria de pretul barbrizului, eu am cautat pe site-uri de dezmembrari si gasisem la un moment dat la vreo 300 de lei.

Iti dau un copy paste dintr-un e-mail primit recent de la o firma de parbrize:

Buna ziua!

Parbrizul solicitat de d-voastra este in stoc si costa 562 lei .

Montajul (manopera+set montaj+adeziv parbriz )la noi costa aproximativ 160 lei si dureaza cca 3-4 ore.Daca masina este prevazuta cu sensor de ploaie se mai adauga 91 lei pentru sensor.Nu este necesara progamare.

Preturile includ tva.

Va multumesc

Mesaj primit de la Autoglas.ro

...editez, scuze, acum vad ca tu ai Lancer. N.P. incearca la aceeasi firma, restul nu mi-au raspuns la e-mail

Avatar utilizator
vyc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 16, 2008 9:14 pm

Mesaj de vyc » Mar Mar 09, 2010 6:19 pm

balishag:cred ca voi incerca sa il repar in prima instanta si daca nu merge o sa incerc de la dezmembrari

cristibna:asa am sa fac si imi cer scuze petru scris,voi incerca sa scriu normal pe cat posibil

cix:mi se pare foarte mult pentru un parbriz ,macar au facut treaba buna cand l-au pus?

s0v3r3ign69:la autoglas am vorbit si eu,cred ca le voi face o vizita cat mai curand.Eu am lancer X si nu prea am vazut multe la dezmembrari,dar merita incercat si asta in caz ca cei de la autoglas nu ma rezolva.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mar Mar 09, 2010 9:41 pm

Oricum la lucrari pe casco dealerii umfla preturile... E posibil sa fie mai ieftin parbrizul... oricum nu la jumatate

Avatar utilizator
vyc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 16, 2008 9:14 pm

Mesaj de vyc » Mar Mar 09, 2010 9:59 pm

Ai dreptate Vibe.oricum voiu incerca in prima instanta cu cei de la autoglas si daca nu merge o sa incerc la desmembrari si in ultima instanta ar fi un prbriz nou de la reprezentanta.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Mar 10, 2010 9:35 am

intelege ca nu e nevoie sa dai atatia bani la reprezentanta, este mult mai simplu daca iti faci timp 15 min sa cauti la dezmembrari pe google. am cautat acum cateva luni niste piese de interior pt lancer si am gasit 2 oferte pt parbriz dar nu am intrebat ce si cum pt ca nu ma interesa insa era lista cu ce mai avea din lancerele respective.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Mar Ian 04, 2011 8:04 am

Doar ce m'am intors de la distractia de revelion si am primit o pietricica in parbriz care a creat o fisura de vreo 7-8 cm... Aveti idee daca se poate repara cu acele rasini si cam cat ar costa reparatia?

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori