Parbriz Crapat:(

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Mar Ian 04, 2011 11:34 am

Aici au preturi ok la parbrize. Daca nu gasesti in lista da un telefon.
Parbriz

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Mar Ian 04, 2011 4:16 pm

eu tocmai am patit pocinogul la outlander acum 2 saptamani. in cazul meu crapatura s-a intins in cateva zile, deci trebuie actionat REPEDE !

pentru schimbarea parbrizului reprezentanta mi-a cerut 25 mil fara manopera iar parbrizul trebuia adus pe comanda in cateva saptamani . la pilkington (fostul gimarom) am rezolvat la juma de pret, pe loc, in conditiile in care parbrizul este mai pricopsit (incalzire in parbriz, senzor de ploaie). evident ca noul parbriz nu este de origine ci este Pilkington. montajul pare impecabil. inca nu am dat cu jet pe masina ca sa ma conving ca totul e ok pana la capat

sfatul meu este ca pentru schimbarea parbrizului sa nu va duceti la reprezentante ci la profesionisti care monteaza NUMAI parbrize, in conditiile in care pretul este la jumatate.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Mar Ian 04, 2011 9:01 pm

Va multumesc pentru coordonatele firmelor specializate, insa eu as spera sa se rezolve cu rasina inserata in fisura, m-ar scuti de fransiza de la casco. Intrebarea este daca a facut cineva asa ceva si a avut succes operatia?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Ian 04, 2011 9:58 pm

eu am facut la vechea masina, dar era o ciobitura mica circa 5mm. daca la tine este de 7-8 cm nu cred ca se poate face nimic, daca este 7-8 mm este ok.
eu am facut operatiunea la un service pe ferdinand vis a vis de liceul iulia hasdeu, dar mai spre centru.
asta se intampla acum 5 ani cred, si parbrizul este ok si acum, nu are probleme.
oricum cauta ca s-ar putea sa gasesti parbriz in jur de 100 euro, adica probabil cat fransiza.

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Mie Ian 05, 2011 1:21 am

O informatie aleatore: depinde de masina si de sasiu cat de repede se indinde crapatura. Cu cate sasiul mai bun/rigid cu atat apar mai greu tensiuni in caroseire care sa felexeze zona montantilor A, astfel crapand parbrizul.
Eu n-am patit-o pana acum si sper sa n-o patesc, dar stiu de la Clio Sport F1 edition care a mers mai bine de 1 an cu parbizul crapat fara sa se mareasca crapatura si cica asta ar fi cauza.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Ian 06, 2011 10:55 am

Am reparat eu un parbriz crapat. De fapt am reparat 2, la aceeasi masina. Prima reparatie a tinut vreo 8 ani si ar mai fi tinut mult si bine daca nu se spargea parbrizul in alta parte. A doua reparatie tine si acum, la 4 ani jumate de la efectuarea operatiei. Ideea e ca atita timp cit crapatura nu a atins marginea, parbrizul poate fi reparat fara probleme, chiar daca respectiva crapatura are 30 de cm.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Joi Ian 06, 2011 3:30 pm

Mersi Marty!

Cred ca ai atins un punct sensibil La mine e crapat pana la margine. Asadar, ramane varianta casco

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori