Renunta Mcar La Magazine?

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Feb 03, 2010 10:30 pm

Nu-i problema,Biku.Eu nu's suparacios de fel !
Am zis preventiv,ca sa nu fiu gresit inteles.Scuze de off topic.
Oricum,ca sa ne intoarcem la subiect,daca am informatii pertinente si reale legate de inchiderea showroom-ului Nippon maine dimineata la 10 AM aflati de la mine.

Seara excelenta tuturor !

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mie Feb 03, 2010 10:59 pm

am si eu o sursa, mai putin credibila, dar zice cam asa:
in constanta nu exista m car (dupa cum zice si Radu)
cine vrea L200 full, vand io cu 10.000 mai ieftin decat cei 40.000 de care zice domnu Garsia
toti L200 e facuti in taiwan
si pentru cine vrea dalea speciale pentru tarile nordice.....le dau tot io.......ups stai asa ca nu au aer conditionat ca aia nu au nevoie....la ei canicula inseamna +10 grade. doar anvelope de iarna. nu-i bine ca o sa faca zgomot la rulare. aaaaaaaaaaaaaaaa dar avem baterie de 75 de amperi.
proaste elurile astea domne, ajunserati voi la concluzia asta din cauza ca v-a inghetat apa din motorina. dar aia din benzinarie de le indoaie cu apa nu-s de vina, hai sa aruncam cu noroi la aia pe forum.
ia sa faca astia www.forum.petrom.ro
sa ma plang si eu ca e rata mare la banca.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Feb 03, 2010 11:33 pm

ma dispera treaba asta cu masini facute pentru romania.de curiozitate garsia stii pe cineva care a mers in fabrica sa vada cum se face o masina? nu zic de mitsu..o dacie..amarata sau nu..a intrat tu sau vreo cunostinta de incredere sa vada cum se face o masina?
da, se fac masini pt diferite zone ale globului care au conditii climatice extreme: praf, umezeala, nisip, frig extrem etc. dar pana la a face masini diferite pt tari aflate in aceeasi zona climatica e drum lung.
pana nu intri intr-o fabrica las-o jos

Avatar utilizator
Garsia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 28, 2009 9:04 am

Mesaj de Garsia » Mie Feb 03, 2010 11:38 pm

Da am gresit eu , nu este MCAR , este Nippon Car...scuzele mele
Proaste L-urile?? Hmmm
In afara faptului ca masinile sunt bune dar taranu roman, ca asa este romanul din nascare, hot si pervers, lucreaza in benzinarii sa castige si el baga apa si noi ne stricam masinile si apoi dam vina pe producatori ca sunt proaste nene. Nu prietene, nu masinile sunt proaste, oamenii care lucreaza in locurile unde ar trebuie sa fie ok sunt prosti si isi bat joc de noi toti astia de ne cumparam masini. Apoi, ce masina ai tu noua care este mai ieftina de 40 k din Germania?
Masinile pregatite ptr tarile nordice au o pregatire mai speciala pe trasee, sunt mult mai izolate, au o alta calitate materialele.
Iar L meu a facut ce nu va face 3 navara, 2 bt-50 si inca o toyota hilux la un loc, asa ca parerile sunt impartite.
Am avut ocazia sa conduc un GL automat full si dupa 3 ore de condus aceasta masina m-a cuprins un dor de L-ul meu de nu se poate. Nici de imi oferea masina gratis nu mi-as fi dat L-ul meu chiar daca este cum se spune.
Apoi, spune si mie daca tot te pricepi asa de bine domnu' Coobra de ce pajero, l si alte masini din Germania sunt asa de diferite de cele din Romania ?
La materiale, la multe alte chestiunica na, doar sunt facute toate de o mama in Taiwan.
Nu prietene, iti dau eu raspunsul, in Germania exista pretentii si Mitsubishi si alte firme nu isi permit sa faca figuri cum fac astia din Romania. Acolo esti respectat ca fiinta omeneasca,ti se respecta si un euro , pe cand la noi, cu banii nostri stam si ne rugam pe la sevice-uri , pe la asigurari ca niste slugi pe banii nostri. Aici este diferenta in noi si restul lumii civilizate.
O sa spuneti de ce nu plec, poate o voi face iar dar ...L , sa revin este o masina speciala ptr oamenii care se imprietenesc cu aceasta cutie cu 4 roti si un volan cu i-ar spune unii. Daca ai o relatie sufleteasca cu masina ea va avea grija de tine ...masina este ca o femeie...esti om cu ea este om cu tine


QUOTE (ligla @ Feb 3 2010, 11:33 PM) ma dispera treaba asta cu masini facute pentru romania.de curiozitate garsia stii pe cineva care a mers in fabrica sa vada cum se face o masina? nu zic de mitsu..o dacie..amarata sau nu..a intrat tu sau vreo cunostinta de incredere sa vada cum se face o masina?
pana nu intri intr-o fabrica las-o jos
Chestia este urmatoarea: Nasul meu si-a luat Pajero sport full din Germania, negru , este din Navodari. Masina este cu mult peste una comercializata in Romania. Am facut urmatorul experiment, am pus acel Pajero din Germania langa unul din Romania tot full si surpriza...cel din Romania era praf...calitatea materialelor este alta, etc.
Asa ca tati, trage tu concluziile. In orice fabrica se fac masini ptr diferite piete de desfacere si masinile destinate unei piete vestice nu vor semana cu o masina facuta de aceiasi fabrica ptr o piata din est.

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Feb 03, 2010 11:44 pm

pana nu vezi o fabrica nu-mi povesti cum se fac masinile. am avut ocazia sa vad vreo doua la viata mea(nu mitsu, ci o marca premium)
eu refuz sa cred ca masinile respective au fost exploatate in aceleasi conditii, beneficiaza de aceleasi dotari(dupa cum stii producatorul adapteaza nivelele de echipare in functie de potentialul pietei) si diferenta e extrema

Avatar utilizator
Garsia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 28, 2009 9:04 am

Mesaj de Garsia » Mie Feb 03, 2010 11:51 pm

Nu am vrut sa spun sa nu sune a lauda, am fost pe 3 continente ( State, Asia si Europa), sunt navigator, de fapt am fost pe barci 6 ani, acum m-am lasat si am fost in State la GM in Asia am fost la Mitsubishi si in Europa la Citroen in Franta. Chestia este ca pe unde am fost am talentul asta penal de a ma baga in seama cu lumea si am aflat de la oameni care sunt mai competenti ca mine si ca multi altii ptr ca lucreaza acolo si nu ma refer la un muncitor, ma refer director de marketing, director de vanzari si de la ei am aflat si am vazut cam cum se fac masinile ptr diferite piete de desfacere. Pai o masina de sa spunem Spania nu va fi la fel cu una ptr piata din Brazilia sau India chiar daca sunt facute de aceiasi fabrica.
Parerea mea si o sustin

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Joi Feb 04, 2010 12:18 am

Din partea mea sa se duca nippon car-ul...sanatate si virtute. Si "chioscu" de la trocadero si service-ul. Am fost la ei ca mi-am pierdut cartea de service si am cerut alta, indreptatit zic eu. Atat timp cat am facut toate reviziile in reteaua Mitsubishi (in constanta si 1 in bucuresti) nu cred ca era mare smecherie sa ia o carte noua sa o mazgaleasca cu reviziile din evidenta lor si sa mi-o dea...dar nu, mi-au zis ca au mai avut cazuri de genul asta si nu au reusit sa ia datele din "sistem", de parca trebuia sa caute in arhivele Vaticanului, deci nu se poate. Scurt. Adica m-au trimis la plimbare direct. Nu am avut timp si chef sa ma lupt cu ei atunci asa ca Bine!PA!...au pierdut un client la revizii pentru 1 an jumate cat mai era garantia si acum fac reviziile la alt service si mult mai ieftin si mai bine.

Cu asa servicii nu ma mir ca vad un Mitsubishi in Constanta o data la 3 zile

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Joi Feb 04, 2010 12:19 am

@Garsia : asta zicea si ligla ...

QUOTE (ligla @ Feb 3 2010, 11:33 PM) [...]
da, se fac masini pt diferite zone ale globului care au conditii climatice extreme: praf, umezeala, nisip, frig extrem etc.
[...]

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Feb 04, 2010 7:39 am

avand in vedere ca suntem la "probleme tehnice, service-uri si dealeri", cred ca metal militia, e singurul care e on topic.
acu nici topicul nu e on topic, dar nu conteaza.
ca sa raspund la intrebare (ca de, ma pricep bine), masinile sunt diferite de la tara la tara, dupa cum spune si colegul Ligla (care banuiesc si despre ce fabrica vorbeste). si culmea e ca nu fabrica (sau cineva de acolo) stabileste cu ce sunt echipate masinile pentru o anumita piata. cei din piata respectiva hotarasc cu ce sa fie echipate masinile lor, in functie de ce cred ei ca se vor vinde.
cum ar fi de exemplu sa se vanda masinile care se vand in siberia cu anvelope de vara si aer conditionat, iar pe costa de fildes sa se echipeze cu anvelope de iarna si sistem de incalzire suplimentara a cabinei. belea.
pentru india e posibil sa se puna mai multe agatatori in jurul masinii si sunt toate omologate pentru minim 24 de pasageri. inclusiv coltul.
chestia cu pajero luat din germania si ala din romania, nu te cred nici daca juri pe rosu.
poate vorbiti de doua masini care au o anumita varsta, iar una a fost ingrijita mai bine ca alta. asta sunt total de acord.
iar in privinta a ce poate sa faca L200...stiu foarte bine ce poate face si normal ca nu o sa faca vreo navara sau mazda acelasi lucru.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Feb 04, 2010 9:23 am

Info: nippon a mai avut showroom si in Tulcea,s-a inchis.Momentan in CT au dat ceva oameni afara,dar de inchis se pare ca inca nu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori