dealer story

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
mh67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 12, 2007 11:10 pm

Mesaj de mh67 » Mar Noi 13, 2007 9:35 pm

Am citit numai lucruri bune despre M Car . Vreau sa va povestesc ce am patit cu M Car Distribution, dealer Mitsubishi si sfatuiesc pe toata lumea sa deschida bine ochii cand se duce sa ridice masina comandata. In luna octombrie tatal meu a dorit sa-si dea Dacia la programul rabla si sa-mi cumpere o masina noua. Ne-am hotarat la Mitsubishi Colt CZ3 1.3 SAM, oferta lui M CAR, care includea eleron, jante de aliaj 205/45 R16, comenzi pe volan, proiectoare ceata, blocuri optice faruri de culoare neagra (oferta care e pe site-ul lor si acum). Din ce m-am interesat si m-a convins sa alegem aceasta masina (care este o bijuterie) acesta este noul Colt caruia i s-a facut un facelift (nu stiu daca e numai facelift sau are si modificari structurale). M CAr ne-a acceptat in acest program, am facut tot ceea ce trebuia facut, am trimis actele originale, mi-au trimis factura proforma pe care am achitat-o imediat (bineinteles, fara cei 3000 lei), in cateva zile (vreo 5) m-au sunat sa venim sa luam masina. Totul parea a decurge perfect. Dar surpriza abia acum venea. Cand ne-am dus s-o ridicam, agentul de vanzari care s-a ocupat de noi, ne-a pus in fata un contract de vanzare a masinii care avea anexat caracteristicile si dotarile masinii ce o cumparam. la prima vedere parea totul ok dar masina nu arata asa cum o vazusem in show room. Dupa ce am incercat sa spunem ca nu are blocul optic negru (ceea ce ne-a atras atentia imediat) agentul de vanzari se jura ca numai Coltul cu 5 usi are farurile negre si a sustinut acest lucru mult, vreo 15 minute , pana cand am inceput sa constat si alte lipsuri. Masina ce vroia sa ne-o livreze nu avea nici una din dotarile ce le-am enumerat la inceput. In concluzie, nu era noul Colt ci vechiul , dar , bineinteles, la acelasi pret. Abia dupa ce i-am demonstrat cu oferta trimisa si pentru care optasem (dupa ce mult timp sustinea ca aceea e masina ce o comandasem), agentul de vanzari s-a fastacit, s-a mai dus prin birouri s-a intors si ne-a zis ca fie o luam pe aceasta fie pierdem programul rabla . Dupa ce am insistat sa mergem la un sef si am fost refuzati, a inceput sa ne propuna ca-i pune eleron pe cheltuiala lui. In acel moment am refuzat propunerea spunand ca vrem noul Colt si nu vechiul, ca are timp 3 zile sa gaseasca solutia prin care ne livreza masina ceruta, conform ofertei. M-a sunat dupa cateva zile si mi-a comunicat ca mai are nevoie de cateva zile ca sa caute si la alti dealeri prin tara dar ca o sa se rezolve. Dupa alte cateva zile m-a sunat din nou ca sa venim sa ridicam masina asa cum am vrut-o eu, si a subliniat acest lucru. Cand ne-am dus, am constatat ca era aceeasi masina dar pe care pusese eleron, faruri negre, jantele schimbate, comenzi audio pe volan si proiectoare de ceata, asigurandu-ne ca noul Colt nu are decat acel facelift pe care i l-au facut ei in service . M-am suparat f.tare din doua motive: una ca aveam senzatia ca imi iau masina la mana a doua, si pentru ca ne-a mintit in permanenta (asta ca sa nu zic inselat. Fapta agentului de vanzari se incadreaza perfect la art. Cod Penal). Verificand masina daca are toate dotarile intreb de senzorul de ploaie si-mi zice ca nu are. Moment in care ma enervez si-i solicitam ca macar sa ne acorde altceva in locul acelui senzor. Incepe sa zica ca si asa tot ce a pus pe masina a costat f. mult. Pleaca intr-un birou, probabil a mai vorbit cu colegii, vine triumfator sustinand ca totusi are senzor de ploaie (competent agent). Vazand atata incompetenta am plecat pna la urma acceptand masina asa cum era. Si pentru ca sa nu se incheie aici toata povestea acasa constat ca Manualul era pentru Colt cu 5 usi si nu pentru CZ3. Il sun pe agent ii spun si-mi zice ca nu avea manual de CZ3 dar cand o sa aiba o sa-mi trimita. Atunci l-am intrebat daca macar mi-a dat o masina noua si-mi zice ^Vai, doamna, doar n-ati venit in targ de masini la niste samsari^ iar eu i-am raspuns ^Asa am crezut si eu prima data. Acum nu mai sunt asa de sigura^. Pana sa ne ducem a doua oara sa luam masina, am vorbit si cu directorul de vanzari de la firma, care ne-a asigurat ca stie despre ce e vorba si ca se va rezolva. Nu ne-a zis si in ce mod. Stiind ce-am vorbit cu agentul de vanzari am crezut ca a inteles ca vreau masina facuta in fabrica, nu aranjata de ei in service. Ma rog, acum asta s-a intamplat. Nici pana acum nu mi s-a explicat ce s-a intamplat, daca a fost o greaseala a agentului de vanzari sau e politica firmei de a-si insela clientii. Eu sunt convinsa ca am fost inselati cu intentie si cu buna stiinta (probabil si-au zis ca daca tine smecheria e ok, daca nu, vor vedea ce vor face). Mai mult, autorizatia de circulatie e valabila pana la 1 dec 2007, cu o saptamana mai putin pentru ca este aceeasi cu cea emisa in data la care trebuia sa ridic masina prima data. Daca dura mai mult de 3 saptamani pana imi dadeau masina nici nu mai puteam sa circul cu ea pana n-o inmatriculam. Si a doua chestie, nici pana acum nu mi-au dat cartea masinii, cica nu au dactilografiat-o. O sa mi-o dea ....candva.....cand o s-o aiba. (adica n-au avut timp s-o dactilografieze in saptamana dintre prima si a doua livrare?)Masina imi place si asa, nu-ti dai seama ca e Coltul cel nou sa cel vechi decat dupa cum e scris pe hayon. Dar tot voi ramane cu ideea ca s-a umblat la ea, tot timpul voi avea senzatia ca ceva nu merge bine....stiti cum e. In rest, ce sa va zic, mi-a placut foarte mult oferta Mitsubishi, garantia, servicii de asistenta pan-europeana etc. Pacat de marca, ca o strica dealerul.
Va rog, daca stie cineva daca intr-adevar noul Colt are doar un facelift sau are si modificari structurale sau de motorizare. Si daca ma poate sfatui cineva cum verific daca motorul e cel din specificatii , adica 1.3. (ca acum nu-l mai cred pe agentul de vanzari si vreau sa verific eu personal). Am ridicat capota dar nu scrie nimic ca sa ma lamureasca.
Daca citeste pe forum cineva de la MCar Distribution il rog sa dea o explicatie in legatura cu aceasta. Oricum, povestea aceasta o s-o postez pe toate forumurile de masini ca si invatatura pentru altii ce-si vor lua masina.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Noi 13, 2007 10:40 pm

Poti sta linistita. Coltul nu are decat un facelift. Doar la varianta safety apar dotari suplimentare de gen control tractiune, cortina de airbaguri si discuri de frana pe spate. Motorul nu poate fi altul decat 1.3. Nu poate sa fie in talon de 1.3 si in si in realitate 1.1, iar 1.5 e exclus sa ti-l fi dat pt ca era mai scump
Daca ridici capota si numeri 4cilindri atunci e sigur 1.3 pt ca 1.1 e in 3 cilindri. No comment la post-ul tau. Romania, simply surprising.

Avatar utilizator
keny
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 14, 2007 11:04 pm
Contact:

Mesaj de keny » Mar Noi 13, 2007 10:54 pm

:idea:

Cred ca deschid un grup de discutii separat si dedicat: M-Car Romania 8)

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Noi 13, 2007 11:03 pm

cred ca tre sa mai alocati ceva spatiu pe server
o sa fie mute de scris din pacate :cry:

Avatar utilizator
keny
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 14, 2007 11:04 pm
Contact:

Mesaj de keny » Mar Noi 13, 2007 11:14 pm

QUOTE (Andrei_RC)cred ca tre sa mai alocati ceva spatiu pe server
o sa fie mute de scris din pacate :cry:

face nenea Becali o donatie la comunitatea noastra saraca! ne ia un hdd de 500gb pt astfel de relatari!

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mar Noi 13, 2007 11:32 pm

mh67, imi pare rau pentru cele intamplate. O astfel de situatie te lasa fara replica.
Si eu am luat masina tot de la M Car insa de toate demersurile s-au ocupat agentii dealerului din Galati. Ei mi-au adus masina pe platforma si tot ei s-au ocupat de pregatirea pentru livrare. Ce-i drept pana am luat-o, i-am si stresat cu multe intrebari, mail-uri si telefoane. Pana in acest moment, nu am ce sa le reprosez si-mi doresc sa nu am motive nici de acum inainte. Referitor la M Car, singurul lucru care m-a enervat e legat de factura finala care a fost trimisa cu intarziere si incepusem sa am probleme cu cei de la banca.

Avatar utilizator
NeGrutzY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 07, 2007 7:42 pm

Mesaj de NeGrutzY » Mie Noi 14, 2007 9:57 am

Hai sa povestesc si eu cum s-a petrecut achizitionarea mitzei mele.
Am mers la showroomul din Giulesti, am ales modelul, s-a stabilit pret. Vroiam neagra dar nu aveau pe stoc, atunci am ales albastra ca era in depozit la Pitesti parca. Am mers la banca, am inceput demersurile pentru credit. Am vandut fosta masina, m-am intors la showroom sa dau avans si sa imi dea proforma pentru banca. Avansul era de 1000 euro, echivalent in lei, in bancnote de 10 si 5 ron. Casiera din showroom, care fusese card dealer sau crupier parca la un cazino nu stia sa numere bani... ii aseza in teancuri de cate 5 bancnote pe un birou, dupa care numara teancurile. S-a incurcat de vre-o doua ori, numaratul a durat o ora jumatate. In sfarsit, banii erau ok, explic ca trebuie sa iau credit si mi se raspunde: Cand faceti transferul sumei integrale catre noi masina este livrabila.
Trec 2 saptamani pana rezolv cu banii, de la banca sun la ei, imi dau un cont, fac transferul, si cu ordinul de plata in mana sun fericit si ii zic, am facut transferul, vreau sa vin sa iau masina. Raspuns: aaa.. pai nu se poate, mai dureaza cel putin 3 zile de la data platii ca masina nu are vama. Urlu, tip... inghit in sec.. dar asta este... nu am ce sa fac.
Dupa 3 zile, ma suna, masina este gata, veniti sa o luati. Ma sui in masina cu ai mei si talpa catre Mcar. Ajung, intru in showroom, semnez actaraia si in timp ce asteptam alte acte ies in curte sa imi vad jucaria. O vad, frumoasa, curata, ma apropii.... ma ia cu lesin :shock:. Toata masina era zgariata fin gen cum se face de la spalatorie, si in cateva locuri avea si niste zgarieturi mai adanci, vopseaua pe bandoul unde se monteaza proiectoarele avea urme de bule de aer sparte pe margini. Au tinut-o afara si cel mai probabil inainte de livrare au sters-o cu o carpa uscata. O chem pe dealerita, injur, fac ca toate alea, mai vin unii, noteaza zonele zgariate. Mi se propune sa le las masina o zi, doua, sa o polisheze, refuz. Mi se propune sa o revopseasca... refuz si varianta asta pentru ca stiu ce inseamna sa puna mana "maistrul" roman sa scoata toate plasticele si sa le puna la loc, plus ca nu o sa arate ca din fabrica niciodata. Se mai calmeaza spiritele si apare unu (care dupa aia aflu ca era nujtu ce director) eu langa masina, nu stie ca e a mea, si discuta cu mecanicii. Pai daca ii vopsim spoilerul si portiera dupa aia o sa vrea si aripa, si poate pe toata, nu se poate. Intervin, cu calm: Auzi, dumneata esti nesimtit? Asta este atitudine? Cred ca am gasit solutia, nu mai vreau masina, vreau banii. Face ochii mari, da sa zica ceva si intervine dealerita. Ma ia de acolo si pana la urma cadem la intelegere pentru niste accesorii gratuite, vre-o 15 milioane. Puteam sa trag mai mult dar nu mai aveam nervii si puterea sa ma mai lupt. Pur si simplu imi vroiam masina, si sa ma duc acasa.

PS Maica-mea a avut o distractie si mai mare cu un an inaintea mea cand a cumparat masina, au pus-o sa trimita banii la nu stiu ce off-shore, dupaia la ei, o manarie groasa. Nu mai stiu exact detaliile, dar diseara o intreb si revin cu amanunte.

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Mie Noi 14, 2007 3:30 pm

Deja incepe sa imi fie frica cand citesc ce scrie p-aici.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Noi 14, 2007 4:18 pm

Sa stii.

Avatar utilizator
Gogo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 30, 2007 10:48 am

Mesaj de Gogo » Mie Noi 14, 2007 5:03 pm

salut/buna,

uite aici un link cu niste poze(sunt puse pe masini.ro pentru ca aici nu am putut sa le pun)

http://www.masini.ro/forum/content-page ... ntry243772

sper sa te ajute

Bafta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori