dealer story

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Lun Dec 10, 2007 5:08 pm

Daca ai lucrat in domeniu, probabil ca stii ca masinile stau nu stiu cate zile in vama pana se fac toate formalitatile si DVI-urile. Apoi se mai asteapta sa se adune destule masini cat sa se faca de un transport. Nimeni nu plateste un trailer sa mearga pentru o masina sau doua. La Opel probabil dura mai putin deoarece comenzile erau mult mai multe decat la Mitsu si nu se mai astepta sa se adune mai multe masini pt a face un transport. Aveau cat pt mai multe fara indoiala. Deci cam astea ar fi motivele pt care dureaza atat.

L.E. : Nu stiu cum stau lucrurile cu noul Lancer, insa cele vechi veneau din Turcia. Nu ajungeau prin Olanda. Asta inseamna ca trebuiau sa treaca inevitabil prin una din vamile din sudul tarii, cel mai probabil Giurgiu. Si se stie ca acolo lucrurile nu merg asa de bine precum in vamile din vestul tarii. Sa nu uitam ca trebuie sa treaca mai intai de bulgari inainte sa ajunga la romani. Si asta inseamna fff mult timp pierdut. Fiind produs tot in Japonia, cu siguranta si noul Lancer are tot acelasi traseu, implicit acelasi timp de livrare mai lung.

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Lun Dec 10, 2007 5:21 pm

stai linistit,eu am stat dupa vama la citroen o luna asa ca 10 zile e putin.se intampla la fel cam in toate orasele de provincie unde ai parte de dealer nesimtit.mai bine o luai direct din bucuresti,faceai cu ocazia asta si un mic rodaj de peste 200km deci ai fi iesit castigat oricum

Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Mar Feb 05, 2008 7:24 pm

salut

Am luat lancerul de la dealerul din Craiova, care s-a purtat si se poarta EXCEPTIONAL. Asta cel putin in relatia cu mine.
Nu am avut tangente cu MCar decat cu o mica problema. Am vrut pt masina mea eleronul original.
Comanda de la Craiova a plecat corect. Mi-au dovedit cu acte. De la MCar a venit eleron de Pajero sau Autlander nu mai stiu .
Au vazut au refacut comanda. Mi-au trimis eleronul corect, dar incorect impachetat. Rezultatul a fost ca pe transport s-a zgariat f putin la 2 colturi. Se rezolva pe cheltuiala dealerului. Si-au cerut atatea scuze ca imi era rusine mie.

In rest tot ce au facut la masina a fost f bine, f atent.
De ex. Dupa un concediu la munte, din cand in cand in jamba din stanga (fata normal) apareau niste sunete ciudate, care sunau ca un arc rupt combinat cu aruncarea unui manunchi de chei pe un birou. Bineinteles ca atunci cand o duci la service nu mai face
La a 2 reclamatie au desfacut jamba in fata mea, piesa cu piesa. Toate impecabile fara urme de uzura. Din urmele lasate de arc pe cauciucul jambei se vedea ca arcul nu fusese deplasat. Le-au remontat si de atunci nu a mai facut nici un zgomot.

Au muncit 2 oameni cam 1-1,5 h pt mine... nu stiu ce au facut dar m-au rezolvat...

Ciudat e ca cei de la service nu au avut "norocul" sa o auda niciodata zdranganind... ))


EDIT: Nasul meu a stat pt Opel Astra Classic var scurta 3 luni... alt prieten a luat-o intr-o saptamana. Aceleasi dotari. Cum iti e norocul... sau nenorocul...

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Vin Feb 29, 2008 4:39 pm

buuun.revin aici cu o discutie telefonica abia incheiata cu Mcar.Plasez o comanda luni cand am fost la ei pentru lampi de semnalizare care imi fusesera furate.Platesc ca un cetatean onest un avans si mi se spune ca in 3 zile le voi avea.eu,inca o data cetatean onest, zic hai 4 zile sa nu sun chiar la fix.azi la telefon stupoare.au uitat sa comande piesele.astept pana joi acum.abia astept sa vina vara sa-mi fac revizia si sa-mi ceara bani,atunci direct la avocat ma opresc si-i dau in judecata.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Vin Feb 29, 2008 5:09 pm

QUOTE (damutz)buuun.revin aici cu o discutie telefonica abia incheiata cu Mcar.Plasez o comanda luni cand am fost la ei pentru lampi de semnalizare care imi fusesera furate.Platesc ca un cetatean onest un avans si mi se spune ca in 3 zile le voi avea.eu,inca o data cetatean onest, zic hai 4 zile sa nu sun chiar la fix.azi la telefon stupoare.au uitat sa comande piesele.astept pana joi acum.abia astept sa vina vara sa-mi fac revizia si sa-mi ceara bani,atunci direct la avocat ma opresc si-i dau in judecata.

Eu zic mai bine sa le ceri discount pe ce ai comandat acum. Ca la revizie intai platesti si dupa aia iti iei masina. Si acolo poate o sa ai surprize. Poate iti zic sa vii in ziua x la revizie si cand te duci sa iti spuna ca nu au notat si sa vii altadata

Avatar utilizator
DRdragos
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 5:59 am

Mesaj de DRdragos » Sâm Mar 22, 2008 10:09 am

Bine v-am gasit.

Sunt proaspat posesor al unui Mitsubishi Outlander 2.0 DID Intense+ 2008. Vreau sa va povestesc detalii despre achizitia masinii pt ca alegerile voastre sa fie facute in cunostinta de cauza.
Luna februarie 2008: hotaram sa schimbam masina (un Hyundai Santa Fe modelul anterior) cu un alt SUV. Mergem, vedem diferite tipuri (Tiguan, Rav4, Honda CRV, chiar si Mazda CX7 chiar daca e doar cross-country, noul Santa Fe), facem cu cateva test-drive, citim la greu pe forumuri (si apreciez calitatea lui Mitsu.ro si informatiile ce le primesc de aici). In fine, ma hotaresc: vreau Outlander.
Eu sunt din Buzau. Dealerul din Ploiesti, Litex Impex, are un punct de lucru aici. Discutia cu reprezentatul buzoian decurge foarte politicos (o doamna care chiar dorea sa vanda), si mi se promite ca la livrare masina va avea 3 accesorii cadou din partea firmei: presuri de noroi, covorase de interior si cuva de plastic din portbagaj. Accesoriile mi-au fost promise ca urmare a negocierii purtate. (nu sunt chiar la prima masina noua cumparata; am mai cumparat o Skoda unde am primit un discount de 1000 euro din DDP, o Mazda 3 unde am primit 500 euro DDP discount, un Renault Megane unde iar vreo 300 euro discount, deci nu chiar novice; stiam ca mitsubishi nu prea da reduceri dar poti obtine ceva optionale). Discutia se poarta "pe vorbe" fara sa cer nimic scris. Am considerat ca la cca 250 euro cat sunt optionalele nu se merita sa fac mare tam-tam. Si chiar nu se merita. Oricum luam masina.
In fine, se cere proforma. Surpriza, pe ea nu apare termenul de livrare. Cerem proforma cu termen de livrare. O primim cu termen de livrare jumatatea lui martie. Sunt anuntat pe urma telefonic: "stiti, masina vine la sfarsitul lui martie". Incep sa am indoieli, le discut cu dealerul local care imi face rost de o masina mai repede. A, nu mai repede de jumatatea lui martie. in fine, platim masina,asteptam livrarea.
Ziua de 12 martie 2008. Masina trebuie ridicata de la Ploiesti ca nu o trimit ei la Buzau. Ok, ne intalnim la Ploiesti cu un tip, sales-superviser, Valentin Zanfir. Deosebit" tip. La livrare, masina are cuva de plastic din portbagaj, presuri de interior urate ca la Dacie, fara presuri de noroi. Ok, facem inspectia masinii, totul in regula, intram sa semnam actele de predare-primire. Ii atrag atentia domnului superviser asupra intelegerii initiale si imi spune foarte arogant (de banii mei erau la ei in cont si chiar daca ma suparam era prea mare deranjul pt a refuza livrarea) ca nu ne-am inteles asupra aparatorilor de noroi (intelegere verbala ce nu este recunoscuta la noi) iar cu presuri de interior a promis ca echipeaza masina (ce nu le-am vazut?) si ca nu a precizat ce fel de presuri (presuri originale "metro", "selgros"sau "carrfour" cu pretul cel mai mic). Bineinteles, ca nu m-am coborat sa ma cert cu el insa nici mai cumpar nimic de la el. Intamplarea face ca va trebui in urmatoarele luni sa cumpar 5 autoutilitare 4x4 pentru firma, si nu vreau Dacia. Ma hotarasem catre Mitsu L200 insa sigur nu le va vinde Litex-ul.
Stau si ma gandesc la patronul afacerii. Stie oare ce fac angajati lui, modul de tratare al clientilor. Din cauza unui angajat incompetent sau de rea credinta se poate duce de rapa o afacere. Eu sunt adeptul incheierii unei afaceri printro strangere de mana si sunt foarte dezamagit cand vad ca unii isi inchipuie ca o tzeapa de 150 euro face cat un obraz de gentlemen. In locul domnului Zanfir (un tinerel de cca 25-28 de ani f. smecher) as fi dat toate accesoriile de la mine din buzunar ca oricum nu ramaneam in paguba, comisioanele de vanzare fiind destul de importante. Si, la urma-urmei nu stii de unde sare iepurele.
Cam astea sunt pataniile legate de livrare. Mi-au lasat un gust amar, nu pt ca nu am primit ceea ce mi s-a promis, ci din cauza abordarii neprofesioniste a situatie neplacute in care ne aflam amandoi.

Cam astea au fost de zis. Promit ca voi deschide un topic bogat la "Jurnal de bord" dar astept sa am ce povesti. Deabia am facut 500 km cu masina.
Cu stima

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Vin Apr 18, 2008 10:20 pm

Sa va povestesc si cum au decurs lucrurile la masina nevestei
Dealer: M Car Giulesti... Reprezentant vinzari Ciprian Nimu. Ii spun numele aici pentru ca eu il recomand cu mare caldura.
Intrat in sediu, fata vazu Coltu si pot sa spun ca a fost dragoste la prima vedere. Cind a vazut masina din show-room cu geamuri fumurii si farurile negre deja i s-au aprins calciile
Peste citeva zile am facu si un scurt drive-test unde am observat ca zgomotul la interior este cam mare pentru gustul meu. Insa la pretul masinii si dotarile cu care venea cred ca se poate trece destul de usor peste. Mai ales ca sistemul de sunet este chiar decent. Mai putin antena de deaspura masinii.
Ne-am hotarit si am platit avansulsi peste vreo doua trei zile am platit si restul. Initial am fi dorit glamour grey la culoare insa trebuia sa asteptam 2 luni jumate pentru ea Asa ca am ramas la Lunar silver, culoare care pune chiar mai bine in avantaj designul masinii. Livrare din stoc in 7 zile. Si au fost chiar mai putine. Azi am fost sa o luam. Insa dintr-o nefericita intimplare, la tractorasul meu tdi i-a expirat ITP-ul si a trebuit sa-l fac cit mai repede. Am gasit rapid un service si l-am rezolvat. Insa asta mi-a mincat citeva ore. Am intirziat la livrare cam multisor si domnul de la livrari a fost super de treaba si m-a asteptat. Traiasca cu aceasta ocazie si traficul de vineri din oras. Am mers cu autobuzul pina la aeroport. (cred ca mai rapid decit taxiul in orice caz; mereu sint uimit de cit de bine poate sa mearga nenea ala). SI cu ocazia asta am ratat si intrarea in service pentru montat alarma si senzori de parcare. Ce m-a mirat cam tare a fost faptul ca de cum am intrat in service deja m-a luat un baiat la intrebari: "Ce cauti aici ? De-abia ti-ai ridicat masina !!! =)) " A trebuit sa fac o programare pentru montaj si tocmai miercuri se poate. Nu-i bai ca lucrez linga ei. (Negri stie )
Relatia cu dealerul inca nu e inchieata ca mai trebuie sa ridic una alta de pe la ei, insa pina acum a mers foarte bine. Si se pare ca nici rau nu are cum sa mearga mai departe
Va mai tin la curent.
Din partea mea nota 10 ar fi suficient.


ps: masina e colt 1.3 A/T sam safety .

Avatar utilizator
puiu_militaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 20, 2008 6:04 pm

Mesaj de puiu_militaru » Dum Apr 20, 2008 1:09 pm

Povestea mea e mai scurta. Aveam banii, vroiam masina. Am cautat prin Suceava la dealeri. M-am oprit si la mitsu din SV. Am fost incantat de aspect, deci s-o cumparam. Intrebam cam cat dureaza la varianta hotarata livrarea. "Ahh, dureaza ceva." Dam un search prin tara si gasim la cluj. Vreau sa zic ca in 2 zile am avut masina in curte. Astept sa vad la revizie

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Apr 20, 2008 1:52 pm

QUOTE (puiu_militaru)Povestea mea e mai scurta. Aveam banii, vroiam masina. Am cautat prin Suceava la dealeri. M-am oprit si la mitsu din SV. Am fost incantat de aspect, deci s-o cumparam. Intrebam cam cat dureaza la varianta hotarata livrarea. "Ahh, dureaza ceva." Dam un search prin tara si gasim la cluj. Vreau sa zic ca in 2 zile am avut masina in curte. Astept sa vad la revizie

In postul de la "Masina mea si Jurnal de bord" ai spus ca "Este cumparata pe 15 februarie". Daca ar fi sa iti iei acum ai avea de asteptat cel putin vreo 2 luni.
Iti doresc sa te bucuri de ea cat mai mult.

Avatar utilizator
jules
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:34 am

Mesaj de jules » Vin Apr 25, 2008 11:30 am

Intrebare intrebatoare: Cit a durat pina va fost inminata cartea de identitate ? Sau cit ati asteptat ? Azi fac o saptamina si ar fi trebuit sa fiu deja cu numerele definitive montate. Dupa planurile mele.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori