Mitsubishi Sapporo Turbo 1983 2000cm3

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
ionut.ss
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 30, 2008 10:45 am

Mesaj de ionut.ss » Joi Sep 17, 2009 12:22 am

Sper ca am postat unde trebuie,asa ca am si eu o intrebare, poate e cineva care i si poate da cu parerea.
E vorba de un Mitsubishi Sapporo Turbo, masina e din 81 dar motorul e din 83.
Cand l am cumparat mergea ca ceasul cand plecam de pe loc fara sa turez motorul aiurea scartaiau rotile iar cand bagam in viteza a 2 a iarasi scartaiau,deci mergea f bine....
Totul a inceput cand am ramas fara benzina,am luat 2 litri de la cineva sa pot ajunge la o benzinarie unde am alimentat cu efix de la rompetrol...apoi a 2 a zi am simtit ca nu mai trage cum trebuie nu mai pleaca de pe loc la fel ca inainte decat daca o turez destul de mult, cand bag intr a 2 a nu mai scartaie rotile...si in general parca merge franata,parca nu mai are puterea de dinainte...
Am verificat pompa benzina,filtre,bujii noi cu 4 electrozi,schimbat ulei,filtru,curele noi,distributie etc...am bagat aditiv in benzina pt ca am facut un drum in concediu de vreo 1800 de km am verificat tot ce se putea verifica si totusi nu merge ca inainte...am verificat franele,frana de mana e totul ok nu o tine nimic franata cu toate ca asa se simte de parca as trage ceva dupa mine...am bagat benzina din alta parte de unde bagam inainte de problma asta si nimic...
Apoi m am gandit la ambreiaj....cu toate ca la ultima verificare a fost schimbat
rulmentul de presiune volanta daca nu ma insel ,placa depresiune era buna si discul de ambreiaj nu perfect dar bun...inainte i mi intra turbo pe la 3000 daca tin eu bine minte iar acum la 2000 deja incepe...iainte mergeam cu a 2 a pana in 110-120 fara probleme iar acum la 80-90 deja da rateuri si daca o tin asa fortata putin miroase a ars...dar nu miroase la 160-180 cand merg cu ea intins si e destul de turata pana in 5000 de ture...deci daca a ti inteles ceva din ce am eplicat aici si aveti rabdare sa cititi poate mi dati un sfat ceva ms!

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori