Garantie piese

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Lun Oct 01, 2007 6:34 pm

Salutare...
Poate cineva sa-mi spuna exact daca amortizoarele, capetele de bara, bucsele si discurile de frana intra in garantie?
De ce intreb?
Pentru ca la mcar mi-au fost rectificate discurile de frana iar legislatia romana prevede clar inlocuirea pieselor in garantie cu altele noi.In cel mai rau caz, daca nu sunt pe stoc, ele pot fi inlocuite, cu acordul proprietarului, cu altele vechi dar rectificate, pana la sosirea in service a pieselor noi.
Pe de alta parte, cartea de service este atat de ambigua, sunt atat de multe lucruri discutabile, cum ar fi:
1. piesele sus mentionate nu intra la articole consumabile.
2. este un paragraf care exclude din lista pieselor garantate pe cele care uzeaza in mod normal.
3. cel mai interesant mi se pare insa paragraful care mentioneaza ca nu se pot imputa reprezentantei zgomotele ce apar ca urmare a uzurii normale a masinii.
Daca reprezentanta invoca chiar si aceasta specificatie, 80% din eventualele probleme tehnice nu vor fi rezolvate.
Astept acum un raspuns si de la mitsubishi cel mare (Japan) si chiar sunt curios ce-mi vor comunica.
P.S. Daca reprezentanta invoca doar cele le convine din cartea de service a masinii, de ce nu respecta termenii de service specificati tot in carte? (service la 15 mii, toate verificarile pentru fiecare revizie, etc)
Am la activ 6 revizii din 10 in 10 mii, acum urmeaza a 7-a. Nici macar odata nu au respectat cartea.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Sâm Oct 13, 2007 12:34 am

Salut,

Din cate stiu eu, garantie inseamna ca se acopera un defect de fabricatie, de manopera. Deasemenea, stiu ca modul de remediere a defectului este conform cu specificatiile constructorului.
Dar ca sa-ti raspund , cel putin partial la intrebare, daca elementele, mentionate au defecte de natura celor mentionate mai sus, da, se pot inlocui in garantie.

Acum, in alta ordine de idei, uzura este un lucru normal la orice ansamblu mecanic si este fenomenul care in final consuma piesa respectiva. Uzura nu este acoperita de garantie, pentru simplu motiv ca asta dovedeste ca ai utilizat produsul respectiv, deci a fost OK, asta in general vorbind.

Daca asta te linisteste in vreun fel, sa stii ca eu am preferat sa-mi rectific discurile de frana in loc sa le schimb. Sa-ti spun si de ce - prin rectificarea discurilor se uniformizeaza uzura discului de frana pana la cea mai mare valoare de uzura.
In realitate si in practica, discurile de frana nu se uzeaza niciodata uniform datorita granulatiei materialuluidiscului, compozitiei materialelor de frictiune ale placutelor de frane, precum si a altor factori. La asta se mai adauga si usoarele deformari ale discurilor datorita variatiilor de temperatura din timpul franarii. Asta pe scurt despre ce patesc discurile de frana.
Prin rectificare, dupa ce discurile s-au deformat si uzat neuniform le refaci planeitatea si in plus scapi de neplacerile care pot aparea in cazul unui disc nou, adica cam ce ai patit tu.

Oricum, ma voi interesa si iti voi da mai multe detalii.

Pana atunci numai bine.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Sâm Oct 13, 2007 8:58 am

Sunt de acord cu ce ai scris, dar te intreb...prin rectificare, nu este diminuata grosimea discurilor? Exista la reprezentanta vreo modalitate de calcul a rezistentei discurilor dupa rectificare?Stiu ca sunt calcule foarte exacte privind grosimea lor si mai ales privind rezistenta la stres mecanic...

In ceea ce priveste garantia pieselor:
Inseamna ca se acopera un defect de fabricatie, de manopera dar trebuie sa ofere si certitudinea rezistentei in timp a pieselor respective, indiferent de modul de utilizare!!! Este un risc pe care producatorul si-l asuma si care ar trebuii preluat si de reprezentantul de vanzari.
De ce nu este acordata 10.000 km? Daca au defecte de fabricatie sau de montaj ar trebuii depistate in cateva mii de km.
Iti imaginezi cum ar fi sa fie acelasi gen de garantie si la un amarat de frigider sau un televizor sau orice alt produs?...ne pare rau, ati folosit tv-ul, este normal sa pice tubul... in 6 luni.
Am inteles din forum ca ai legatura cu reprezentanta si chiar incerc sa vad si punctul lor de vedere dar....nu este fair-play fata de clienti.

PS: Chiar ma bucur ca ai raspuns pentru ca vroiam sa stiu punctul tau de vedere. Merci de dialog

Avatar utilizator
sandustancu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 12, 2008 7:54 pm

Mesaj de sandustancu » Lun Feb 09, 2009 9:25 pm

QUOTE (AndreiS @ Oct 13 2007, 07:58 AM) Sunt de acord cu ce ai scris, dar te intreb...prin rectificare, nu este diminuata grosimea discurilor? Exista la reprezentanta vreo modalitate de calcul a rezistentei discurilor dupa rectificare?Stiu ca sunt calcule foarte exacte privind grosimea lor si mai ales privind rezistenta la stres mecanic...

In ceea ce priveste garantia pieselor:
Inseamna ca se acopera un defect de fabricatie, de manopera dar trebuie sa ofere si certitudinea rezistentei in timp a pieselor respective, indiferent de modul de utilizare!!! Este un risc pe care producatorul si-l asuma si care ar trebuii preluat si de reprezentantul de vanzari.
De ce nu este acordata 10.000 km? Daca au defecte de fabricatie sau de montaj ar trebuii depistate in cateva mii de km.
Iti imaginezi cum ar fi sa fie acelasi gen de garantie si la un amarat de frigider sau un televizor sau orice alt produs?...ne pare rau, ati folosit tv-ul, este normal sa pice tubul... in 6 luni.
Am inteles din forum ca ai legatura cu reprezentanta si chiar incerc sa vad si punctul lor de vedere dar....nu este fair-play fata de clienti.

PS: Chiar ma bucur ca ai raspuns pentru ca vroiam sa stiu punctul tau de vedere. Merci de dialog

salut ! din pacate am acelasi gen de problema,la 14000 km mi-au facut rectificarea discurilor frina fata,volanul vibrand la franare la viteze peste 100 km/ora.acum am 45000 km si problema a revenit.le-am comunicat celor din service acest aspect si mi-au raspuns ca nu se pot inlocui discurile si vor face o noua rectificare,pe motiv ca au primit o circulara de la importator si ca nu mai pot schimba discurile.??
masina este in garantie,deci ceva nu mi se pare in regula,in acest ritm trebuind sa tot rectific discurile la fiecare schimb de ulei ?
daca cineva ma poate sfatui ii sunt recunoscator !
pace ,lumina si iubire !(oreste)

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori