ANTIGEL LANCER INVITE?

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
lukas75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 20, 2008 5:33 pm

Mesaj de lukas75 » Dum Dec 28, 2008 5:39 pm

Ce cod si ce model are antigelul care tb pus pe lancer. Ieri am constatat ca ma apropii de minim vertiginos......
Ziceati ceva de MOBIL 1 dar vreau exact codul de pe cutie ........

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Lun Dec 29, 2008 8:25 am

iti spun eu diseara ......

Avatar utilizator
lukas75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 20, 2008 5:33 pm

Mesaj de lukas75 » Lun Dec 29, 2008 3:52 pm

Da antigelu din masina mea e verde.
Am sunat la dealer si mi a zis ca sa pun MOBIL1 ADVANCED G12 dar ca nu se gaseste pe toate drumurile.
Am facut nspe drumuri la craiova dar nu mi am dat seama ca e pe low acuma nu imi vine sa fac 230 km pt un antigel.........

Astea G12 is rozalii in nici un caz verzi ..............
Le amestec sau scot pe cel verde?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Dec 29, 2008 10:07 pm

mie mi-au copletat la revizie, e in masina bidonul, stiu doar ca era produs in germania si respecta indicatiile din cartea tehnica, dar in nici un caz mobil 1, a fost 22,33 lei 1,5 litri si era verde.la mine chiar daca era la minim, l-am masurat inainte de a completa si tinea la -40 grade.
acum, daca ei ti-au recomandat mobil 1, nu stiu ce sa zic, mai ales daca e roz.
din cate stiu eu, nu se amesteca antigelul de culori diferite, culoarea de obicei diferentiaza tipul antigelului si aditivi folositi: antigel organic si antigel anorganic. in nici un caz cele 2 tipuri de antigel nu trebuie amestecati, pt ca dauneaza circuitului, pompei de apa si celorlate agregate.
chestia asta cu scazutul nivelului de antigel au patit-o mai multi colegi de forum, au mai fost niste discutii pe niste topicuri, da un "search".
si nu in ultimul rand vezi ce srie in cartea tehnica.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Mar Dec 30, 2008 8:48 am

scuze de intarziere.....
deci ce am eu in masina are culoarea roz.. nu stiu cum a venit masina dar , cand m-am dus la reprezentanta sa-mi completeze NU AU DILUAT ANTIGELUL .
tipul antigelului .....mobil antifreeze advance concetrate
approved by : VW, ford, audi, skoda, seat, porshe, mercedes( la mine in oras servisul MITSU este acelasi cu cel de la Mercedes.
producator exxon mobil
code no :145722

din tabelul de diluatie rezulta ca 40% apa deionizata +60% antigel concentrat = ingheata la o temperatura de -62 grade C
cred ca este suficiet ......

Avatar utilizator
lukas75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 20, 2008 5:33 pm

Mesaj de lukas75 » Mar Dec 30, 2008 12:37 pm

QUOTE (santto @ Dec 30 2008, 08:48 AM) scuze de intarziere.....
deci ce am eu in masina are culoarea roz.. nu stiu cum a venit masina dar , cand m-am dus la reprezentanta sa-mi completeze NU AU DILUAT ANTIGELUL .
tipul antigelului .....mobil antifreeze advance concetrate
approved by : VW, ford, audi, skoda, seat, porshe, mercedes( la mine in oras servisul MITSU este acelasi cu cel de la Mercedes.
producator exxon mobil
code no :145722

din tabelul de diluatie rezulta ca 40% apa deionizata +60% antigel concentrat = ingheata la o temperatura de -62 grade C
cred ca este suficiet ......


Asta mi au recomandat si mie la telefon
din pacate service ul e la 115 km si acum nu prea am drum pe acolo .............

Am gasit si am comandat de aici http://www.simbolauto.ro/index.php/pg/p ... tal/sc/241, pe luni - marti il am.
Stiu ca scrie sa se dilueze dar e vreo pb daca il pun nediluat... si la skoda am pus nediluat si nu a patit nimik ..............

E vreo metoda simpla sa scap de cel verde sa pun pe curat din asta_?
Asta e roz.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Mar Dec 30, 2008 2:37 pm

exact asta ....pai il dai pala afara si bagi rozaliu ca la DACIE...

totusi eu iti recomand sa suni si la un alt dealer din alt oras ( zic eu bucuresti) si sa le povestesti de verdele tau si sa te sfatuiasca ei ce trebuie sa faci , ca poate poti pune peste cel verde .

este o doamna draguta la mitsu bucuresti daca nu ma insel o cheama Pacea Gabriela ( Gabriela.Pacea@tiriacauto.ro) . ... vb cu ea ca te rezolva , este foarte amabila ( cel putin cu mine)

Avatar utilizator
lukas75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 20, 2008 5:33 pm

Mesaj de lukas75 » Mar Dec 30, 2008 9:27 pm

QUOTE (santto @ Dec 30 2008, 02:37 PM) exact asta ....pai il dai pala afara si bagi rozaliu ca la DACIE...

totusi eu iti recomand sa suni si la un alt dealer din alt oras ( zic eu bucuresti) si sa le povestesti de verdele tau si sa te sfatuiasca ei ce trebuie sa faci , ca poate poti pune peste cel verde .

este o doamna draguta la mitsu bucuresti daca nu ma insel o cheama Pacea Gabriela ( Gabriela.Pacea@tiriacauto.ro) . ... vb cu ea ca te rezolva , este foarte amabila ( cel putin cu mine)


DIN RECOMANDARILE VW REIESE CLAR CA POTI PUNE G12 peste G11 adica roz peste verde ..... si sa mor eu daca stiu cum se scoate antigelu ca la dacie .........

De la skoda fabia am sarit la lancer nu am prins vremurile daciei ......

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Mie Dec 31, 2008 8:43 am

ca la dacie ca la skoda .....ideea era sa-l dai afara de tot

bafta si sa ne spui si nou ce culoare ai obtinut

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Dum Ian 18, 2009 1:44 pm

QUOTE (lukas75 @ Dec 30 2008, 12:37 PM) Asta mi au recomandat si mie la telefon
din pacate service ul e la 115 km si acum nu prea am drum pe acolo .............

Am gasit si am comandat de aici http://www.simbolauto.ro/index.php/pg/p ... tal/sc/241, pe luni - marti il am.
Stiu ca scrie sa se dilueze dar e vreo pb daca il pun nediluat... si la skoda am pus nediluat si nu a patit nimik ..............

E vreo metoda simpla sa scap de cel verde sa pun pe curat din asta_?
Asta e roz.

Cat a costat bidonul? Nu vad nici un pret pe site.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori