Noua garantie la modelele Mitsubishi !

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Lun Noi 17, 2008 1:41 pm

QUOTE (Sfinxul)@Marty
As fi fost in totalitate de acord cu cele scrise de tine daca si in alte tari garantia era tot de 3 ani si daca aceasta extindere s-ar fi facut la nivel global. Dar dupa cum vedeti, pana acum, doar la noi in romania garantia era mai mica decat era data de producator. Eu nu cred ca japonezii livrau special in RO masinile doar cu 3 ani garantie. Consider ca in momentul in care am platit masina am platit si garantie oferita de Mitsubishi. Prin urmare nu vad de ce ar trebui sa platesc suplimentar.

Daca in RO s-ar trimite masini de aceeasi calitate ca in restul tarilor unde garantia era deja de 5 ani, as intelege nemultumirea ta... numai ca incep sa inteleg, pe baza zvonurilor ce-i drept, ca de fapt in Romania se trimit marfuri de calitatea a doua sau a treia, deci era normal sa nu dea garantie prea mare, ca doar n-or fi nebuni. Ramane de confirmat daca sunt doar zvonuri nefondate, dar din mai multe parti am auzit chestia asta cu benzile de productie diferite pentru calitatea I, a II-a, etc. Nu prea iese fum fara foc...

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Lun Noi 17, 2008 3:45 pm

Hai sa va spui ceva. Producatorul de autoturisme Mitsubishi Motors isi deschide reprezentanta in Romania. Mitsubishi, nu stie cum se desfasoara activitatea pe aici, ce fel de drumuri avem, cit de buna e benzina, cit de contrafacut e uleiul, ce idioti lucreaza-n service, etc., si acorda la inceput o garantie de 12 luni la turismele lor, urmind sa observe cam ce piese se schimba in garantie si cit de des. Mitsubishi Motors observa ca de schimbat nu se schimba mai nimic pe garantie, deci toti parametri care erau sub observatie se inscriu intr-un grafic mai mult decit bun. Asa ca Mitsubishi extinde garantia la 18 lu8ni, urmarind in continuare parametri respectivi. Apoi, multumiti de cifre, prelungesc garantia la 24 de luni, apoi la 36, ajungind la 60. Ceea ce nu stie nene Mitsibushi, e ca masinile lu' domnia sa sunt intr-adevar f. bune, dar ar trebui facute niste mici modificari, cum ar fi un ambreiaj mai heavy duty (spre exemplu) si ca masinile nu ca nu au defectiuni in garantie, dar reprezentantul din Romania refuza cu obstinenta sa schimbe piese cazute in perioada garantiei, pentru ca el e smecher si a pus in Manualul de Utilizare, o prevedere absolut nelegala care zice ca "nu fac obiectul garantiei defectele aparute ca urmare a exploatarii autovehicolului". Si asta pina se apuca sa-i refuze garantia unui anumit individ care se duce cu ANPC-ul pe capu' lor.
Asa, ca fapt divers, stiati ca pina si bucsile trebuiesc schimbate in garantie si sunt acoperite de aceasta pe toata durata ei ?

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Mar Noi 18, 2008 7:45 pm

Ha ! Asa zici ca scrie? Eu am citit in fuga, ca toti ceilalti de altfel, e comica situatia - se schimba ce se strica atunci cand nu e folosita masina...

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Noi 18, 2008 9:41 pm

As minti daca as spune c-am citit in carte! Mie asa mi s-a spus cind mi s-au curatat talerele de la amortizoare si mi-au facturat o juma' de ora de manopera.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Noi 18, 2008 11:21 pm

QUOTE (Marty)As minti daca as spune c-am citit in carte! Mie asa mi s-a spus cind mi s-au curatat talerele de la amortizoare si mi-au facturat o juma' de ora de manopera.

Fiule, sinceritatea ta e de apreciat, dar savarsesti o mare greseala.
Cartea masinii, cartea de service si garantii trebuie pastrata cu sfintenie si citita in fiecare seara inainte de culcare, cu voce tare si milostiva, lacrimi in ochi, muci in nas si credinta in suflet.
Pana deunazi si eu am facut aceeasi greseala ca tine, pacatuind amarnic si aruncand cu noroi in prea curatele si iluminatele fete ale slujitorilor lu' Buda.
Dar iata http://www.mitsu.ro/forums/viewtopic.php?t=1549 Buda mi-a vorbit prin persoana unui slujitor al sau, probabil cel mai vrednic dintre ei!
Acele cuvinte spuse de el ma doare si acum!
Nu pot sa spun unde...
Ma caiesc!
De aceea iti spun ca nu este tarziu sa iti indrepti pasii pe calea cea buna!

Pace voua ereticilor!
Cand el va veni...veti sti!

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mie Noi 19, 2008 10:33 am

Pace tie, frate Cristi!
Iti multumesc pentru faptul ca ai incercat sa ma intorci de pe calea intunecata a lipsei de credinta si sa ma faci sa-mi intorc botul necredincios catre calea luminoasa a increderii boviniene intru dilaru' Mitsibushi. Din pacate, sfintele invataturi catre care m-ai indreptat, frate, sunt niste puncte si atit.
Date fiind aceste faptuiri, eu sa stii ca-mi pastrez credinta intru ANPC si de cite ori va fi nevoie voi actiona in consecinta (a se verifica la Vocea Clientului Dacia).
Inca o data, pace tie, frate Cristi!

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Noi 19, 2008 12:16 pm

QUOTE (Marty)Pace tie, frate Cristi!
Iti multumesc pentru faptul ca ai incercat sa ma intorci de pe calea intunecata a lipsei de credinta si sa ma faci sa-mi intorc botul necredincios catre calea luminoasa a increderii boviniene intru dilaru' Mitsibushi. Din pacate, sfintele invataturi catre care m-ai indreptat, frate, sunt niste puncte si atit.
Date fiind aceste faptuiri, eu sa stii ca-mi pastrez credinta intru ANPC si de cite ori va fi nevoie voi actiona in consecinta (a se verifica la Vocea Clientului Dacia).
Inca o data, pace tie, frate Cristi!

) ) )

Imi pare rau ca in topicul indicat de mine mai sus au disparut posturile cele mai suge(stive), care suge(rau) un mic exemplu de mod de abordare al subiectului "ce este garantia si ce vrea ea de la client" baaaaaa clientilor care mergeti in service si cereti sa vi se schimbe tot, fara sa aveti bunul simt sa cititi manualul de garantii.
Nici astia de la circulatie nu mai au texte din astea...

Una peste alta io zic ca indiferent de cate dreptate are clientul sau manualu', daca asa se pune problema, pe tonul asta, cu tovarasi din astia de pe timpuri, fara coloana vertebrala, scosi la inaintare pentru intimidare, e clar ca eventualele probleme nu se pot rezolva amiabil si ca e o problema de atitudine.
Eu inca mai am incredere, dar nu in dealer, ci in anumiti angajati ai sai care mi-au dovedit de-a lungul timpului ca sunt bine intentionati, sinceri, profesionisti, chiar daca nu am fost de acord intotdeauna...

Stim cu totii ce e de kkt si e valabil pentru toti dealerii, furnizorii de servicii din RO, insa lucrurile astea mai pleaca si de la unii angajati care aplica in mod excesiv politica firmei (ca sa-si justifice si ei salariul) care si asa e in defavoarea clientului, uneori din exces de zel, caracter mizerabil, lipsa de respect, nemultumiri personale, IQ care tinde spre 0, samd.
In aceste conditii cine are norocul sa dea peste persoane OK, atunci totul poate sa fie OK. In functie de angajat, experienta cu dilaru' poate fi pozitiva sau nu.

Eu am avut parte si de experiente OK, atat legat de lucrari in service, cat si legat de schimbat ceva pe garantie.
Cu exceptia unor nemultumiri pe care la am vis-a-vis de functionarea cutiei si ambreiajului de la 0 km, dar care nu indeplinesc conditiile necesare pentru a fi schimbate, in rest pot spune ca mi s-a schimbat pe garantie tot ce s-a gasit in neregula (amortizoare, bucse, modul recirculare si comanda AC si parca au mai fost niste chestii).
Deci super OK!
Insa...
Nu am nevoie sa citesc nici un manual de garantii, schimbi pe garantie ce consideri tu, am incredere, dar cand dau peste un bou care ma duce de nas, 3 oameni, 3 versiuni diferite, texte peste texte de la vizita la vizita...toate astea de la 0 km pana ajunge masina sa faca ceva KM... si apoi aceiasi oameni concluzioneaza "exploatare defectuoasa" desi lucrurile erau stiute de la 0km insa atunci nu era concludent...atunci sa nu te astepti la nimic bun din partea mea.
Asta e, jegosii astia exista, sunt printre noi...asa au fost din nastere, iar societatea pe langa cei corecti care muncesc pe bune...are nevoie si de ei pentru a-si proteja interesele personale si a-si spori beneficiile.

Romania va creste prin bun simt si responsabilitate! groh groh groh

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Mie Noi 19, 2008 4:54 pm

Ce s o fi intamplat cu posturile alea???!!!nu de alta , da nu vreau sa l avem pe cunostinta pe bietul om - trezit intr o dimineata de luni pe la 7 si ceva se pune saracu si sterge nene toate posturile de pe forum ... si o fi dat demisia si de la locul de munca ??!! nu de alta da chiar mi e dor de chestia aia a mea (penibila ) cu vampirii...

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mie Noi 19, 2008 10:47 pm

Chiar , ce erau in posturile acelea ? Nu are nimeni un backup ?
Parca erati prieteni buni cu coobra unii de aici . Ce s-a intamplat ? L-ati pedepsit ?

( Vad ca mi-a copiat stilul de stergere a posturilor .... :-) )

Avatar utilizator
Danyutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 17, 2008 10:14 pm

Mesaj de Danyutz » Mie Noi 19, 2008 11:04 pm

Garantia este extinsa la 5 ani, dar MAP'ul ramane pe 3 ani daca nu ma insel.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori