Atitudinea potrivita la service

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Oct 21, 2008 12:42 pm

Am deschis topicul asta pentru a afla parerile voastre despre rezolvarea unor probleme in service-urile pe unde ajungem.
De ex. ieri se discuta despre un colt caruia i-au schimbat uleiul in cutie la 16000km si proprietarul a trebuit sa plateasca. Din cate am inteles asta s-a rezolvat.
In unele cazuri, o atitudine potrivita si o argumentare solida poate sa ajute mult. De-aceea ii rog pe cei care au avut experiente din care au avut de invatat si pot impartasi si cu altii, ii rog sa o faca.

Problema mea e urmatoarea:
In curand o sa fie nevoie sa imi schimb parbrizul care e crapat din cauza unei pietre.
Ma gandesc ca atunci cand voi merge, sa le dau si o lista de greierasi pe care ii aud pe ici colo. De ex. cand am fost la revizie, i-am zis tipului de la receptie ca pe drum cu denivelari, aud un scartait unde se imbina bordul cu stalpul din fata stanga. Cand am luat masina l-am intrebat daca a facut ceva legat de asta; mi-a zis ca ei nu au solutie pt asta, ca asa a fost facuta masina .. bla bla.
Nu am avut nici timp si nici chef pentru a continua discutia asa ca am luat masina asa.
Poate cineva stie cum sa il iau pe baiat si sa il fac sa inteleaga ca daca masina e in garantie trebuie sa se ocupe si de astfel de chestii.

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Mar Oct 21, 2008 9:44 pm

Sfatul meu e sa incerci sa nu ii lasi sa iti umble la masina pentru orice chichitza.Si in garantie cand e ceva de rezolvat se cam codesc baietii...ba ca drumurile,ba ca punem benzina proasta(sa punem d?aia de 5lei litru ca nah...ne-am luat aston martin sau lamborghini),de aia ni se aprinde MIL samd.
Dar...cand mergem la revizii...ne vad ca pe niste € pe picioare.acum nu stiu daca problema asta e generala si la alte firme,dar pot spune ca la honda si toyota e diferit.
La Colt imi cereau 770lei la revizia de 15000km iar unor colegi de-ai mei pentru o Honda Accord 2,4 benzina 450lei si Toyota Avensis 2,0 400lei.
Mitsu tot japoneza este.
Nu cumva ar trebuii sa trimitem o scrisoare sau un email la Mitsu...in japonia sau unde o fii sediul principal...sa spunem ca suntem nemultumiti?


SUCCES!

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mie Oct 22, 2008 9:41 am

Totusi mi se pare enorm de putin 450 lei sau 400 lei. E posibil ca prietenii tai sa iti fi zis pretul reviziei fara ulei probabil care numai ala sa zicem ar ajunge pe la 2 mil ca medie. La Lancerul meu, Mobile One SuperSyn este 50 lei/litru cel mai ieftin luat din magazin pe cand la ei este 75 lei/litru. M-as mira ca toate filtrele sa fie doar 200 lei si sa mai fie inclusa si manopera.

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Mie Oct 22, 2008 6:11 pm

Asta nu este tot.La mine am 3 colegi cu Accord.Primul care si-a luat Accord a mai dus inca 2 golegi sa-si ia si pentru asta dealerul honda din iasi i-au facut cadou,sa spun asa,2 revizii gratis
Vroiam sa subliniez ca politica honda si toyota in romania este cu totul alta.
Eu am dus la chevrolet 4 noi clienti cand s-a lansat aveo in 2006 si nici covorase nu mi-au dat!
Poate ca vand uleiul la pret de magazin...40 50 de lei
Iar la honda daca spune in carte ca la 45000km schimbi filtrul de aer,pai la 45000 il schimbi,nu la 15000 k la mitsu sau alte firme.
Am avut honda...si cand ma duceam cu ea la service ma tratau k si cum aveam Honda Legend,nu civic din 94,adica ....eram un client nu un € pe picioare si atat.
La honda 2,4 asa mi s-a spus ca a dat,dar la toyota am fost eu cu el sa ridice masina de la service si am vazut cand si cat a platit.

Avatar utilizator
Cristian Todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 21, 2008 9:26 pm

Mesaj de Cristian Todea » Mar Noi 04, 2008 5:06 pm

in ce oras stai? ca ma mut si eu acolo. parca ar fi paradise city. :-)

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mar Noi 04, 2008 5:08 pm

QUOTE (and3yu)Vroiam sa subliniez ca politica honda si toyota in romania este cu totul alta.

E pe dracu!
Sa va exemplific cum stau lucrurile si la honda ? )

Avatar utilizator
Cristian Todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 21, 2008 9:26 pm

Mesaj de Cristian Todea » Mar Noi 04, 2008 5:20 pm

da. ba frate, ce dracu de oameni traiesc in tara asta? ba nene, astia n-au sefi? sefii lor n-au niste sefi mai mari, sau toti au calcat in scuipat de mafiot?

Avatar utilizator
Cristian Todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 21, 2008 9:26 pm

Mesaj de Cristian Todea » Mar Noi 04, 2008 5:21 pm

o sa-mi iau un tab in pana mea sa-l servisez in afganistan si cum vad un dealer de masini pun mitraliera pe el.

Avatar utilizator
Cristian Todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 21, 2008 9:26 pm

Mesaj de Cristian Todea » Mar Noi 04, 2008 5:24 pm

toti de-o mama. i-au inebunit banii, dar sa vezi dracia dracu, cand s-o subtia cascavalul si mai tare. criza asta, sa vezi ce o sa mai cearna. :-(

Avatar utilizator
Cristian Todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 21, 2008 9:26 pm

Mesaj de Cristian Todea » Mar Noi 04, 2008 5:30 pm

deja afara se vand masini la juma' de pret, unde se mai vandm ca prin europa nu prea se mai vand. nu ati vazut la pro tv cum au adus aia masini la cluj? parcuri intregi. si asta in loc sa-i puna pe ganduri pe ai nostri, mai rai ii fac.socoteala pe care si-o fac ei e simpla. nu mai vindem masini traim din service. si o sa mai umfle putin manopera si adosul la piese. dar nici astia din magazinele aftermarket nu o sa doarma. ei de-ai dracu o sa mai lase la adosuri. si se strica socoteala. cum am mai zis. piata o sa regleze relatia. 2-3 mai are lumea ceva la ciorap. mai cumpara o masina doua. da pe urma? ca la banca nu se mai baga multi. toti s-au pliat pe afara, cu reduceri cu oferte, numai la noi cand te duci in service te ia la misto. :arrow:

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori