Mici probleme la al meu Lancer

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Aug 08, 2007 11:00 am

Vreau sa stiu daca ati intalnit problemele care le are Mitsu meu. Prima problemuta e ca butonul de la partea mica a banchetei, cel care blocheaza bancheta sa nu se rabateze, nu se ridica in momentul in care imping bancheta in pozitia ei. Am incercat sa imping tare si nimic. A doua chestie e ca doar stopul de ceata din stanga functioneaza si nu stiu daca e standard sau e ars celalalt. Iar problema cea mai ciudata e la roata dreapta fata care cateodata cand o rotesc se aude un scrasnet care pare de plastic. Nu face mereu asta e cel mai ciudat, si m-am uitat pe acolo dar nu se vede nimic ciudat. Vineri o sa ajung la ei si o sa vad ce si cum.

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Mie Aug 08, 2007 7:08 pm

QUOTE (2dor)Vreau sa stiu daca ati intalnit problemele care le are Mitsu meu. Prima problemuta e ca butonul de la partea mica a banchetei, cel care blocheaza bancheta sa nu se rabateze, nu se ridica in momentul in care imping bancheta in pozitia ei. Am incercat sa imping tare si nimic. A doua chestie e ca doar stopul de ceata din stanga functioneaza si nu stiu daca e standard sau e ars celalalt. Iar problema cea mai ciudata e la roata dreapta fata care cateodata cand o rotesc se aude un scrasnet care pare de plastic. Nu face mereu asta e cel mai ciudat, si m-am uitat pe acolo dar nu se vede nimic ciudat. Vineri o sa ajung la ei si o sa vad ce si cum.

Cu butonul nu stiu ce sa zic...la mine merge
Ceata...dreapta e doar de design...STOPUL NU ARE BEC IN EL.
partea de suspensie...e o chestie foaaaarte ciudata. Eu aud un zgomot la viraje pe loc....dar numai uneori....si foarte rar....la denivelari mai mari. Am verificat-o in 3 service-uri pe bascule...inclusiv la dealerul Mitsubishi si ABSOLUT NIMIC....nimeni nu poate sa-mi spuna de la ce e bataia aia...suspensia e rigida rau de tot...te sfatuiesc sa lasi rotile fata la 2-2,1 atmosfere. :wink:

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mie Aug 08, 2007 7:20 pm

Si a mea trosneste cind iau de volan, mai ales dupa ce ploua. Eu am zis c-ar fi flansele de amortizor, altii zic c-ar fi de la arcuri, ca n-au teci pe ele.

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Mie Aug 08, 2007 7:27 pm

Exact la ploaie face si a mea...Ar putea fi altceva...bieletele de la bara stabilizatoare...eu le-am desfacut impreuna cu un mecanic de la dealerul din oradea si le-am dat cu o solutie pe cauciucul ala + le-am strans un pic mai mult....sa stii ca vre-o 2 luni nu le-am mai auzit glasul.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Aug 08, 2007 8:40 pm

Da am observat ca e azi nu a plouat si nu mai face. Butonul de la bancheta am aflat care e spilul, trebuie trantita bine de tot si sare butonul intr-un final.

LAV77 dar firul e tras la stopul de ceata, sau nici macar fir nu e?

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Aug 10, 2007 5:08 pm

Azi am fost la Mit Motors pentru pus senzori de parcare si am intrebat un mecanic de faza cu zgomotul. El spune ca e de la pompa de servo, dar mi se pare cam ciudat sa fie asa. Din pacate ca sa arati cum face trebuie sa ploua.

Avatar utilizator
LAV77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 01, 2007 6:51 pm

Mesaj de LAV77 » Lun Aug 13, 2007 6:50 pm

QUOTE (2dor)Da am observat ca e azi nu a plouat si nu mai face. Butonul de la bancheta am aflat care e spilul, trebuie trantita bine de tot si sare butonul intr-un final.

LAV77 dar firul e tras la stopul de ceata, sau nici macar fir nu e?

Nu nu..e un singur fir in stanga cum te uiti din spate...eu am dat toata bara jos si am taiat-o :wink: asa ca stiu sigur...se poate pune bec in el..are un dop acolo care trebuie scos...dar fir nu e...si apropo...al meu e dat jos definitiv..in bara noua am pus doar in stanga.

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Mar Aug 14, 2007 11:33 am

QUOTE (Marty)Si a mea trosneste cind iau de volan, mai ales dupa ce ploua. Eu am zis c-ar fi flansele de amortizor, altii zic c-ar fi de la arcuri, ca n-au teci pe ele.

Si la Focus mai face asa... Cunosc pe cineva care a fost in "n" service-uri si tot nu a rezolvat nimic ... explicatia? arcurile fac zgomot...
Daca ar fi flansele ar incepe sa bata rulmentul in ele si cand treci prin gropi ai sesiza zgomotul (am avut problema asta la un Audi, rulmentul din flanse avea joc mare iar flansele erau deformate )

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Aug 14, 2007 8:55 pm

La R21 mai aveam 3-4 bile din 50 si tot nu batea nimic. In schimb troznera cind luai de volan de ziceai ca se rupe masina.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Aug 15, 2007 7:40 pm

Mai nene dar mie nu mi se pare normal ca la o masina noua in garantie sa faca asa. Nu ma intereseaza ca e arcul, teaca, roata, motorul, volanul, eu vreau sa fie liniste. O sa ma duc la Mit Motors si o sa le spun sa schimbe arcul cu totul daca e de la el, mi se rupe de fitele lor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori