Mici probleme la al meu Lancer

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Mar Feb 05, 2008 7:38 pm

ceva de genul asta aveam si eu la flansa stg fata. Scotea cateodata sunet ciudate. NUmai pe drum gen masa de biliard. La denivelari mici se pastra, iar la prima mare disparea. Dupa ceva timp aparea, si tot asa. Bineinteles ca ajuns la service nu mai facea.

Au desfacut jamba bucatele... toate bune ... chiar perfecte (la 2000 km).

Au puso la loc si nu mai face. Ne-am crucit toti.

Alte probleme nu am. Zgomote doar in portbagaj ca se bataie toate pe acolo )

Din pacate pompa de servo la Lancer e f zgomotoasa. Asta e. In capat de cursa face chiar rau. Incerc sa evit sa o tin acolo.

Ambreiajul e ok pana acum, dar tine mai sus decat imi place. La alte marci tine prea jos decat imi place. Nimic nu e perfect, nu?

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Lun Mar 10, 2008 1:13 pm

Am o intrebare la cei cu lancer clasic ... si nu numai.
M-am intors de la munte in week-end si am observat ceva ce nu facea pana acum. Cand opream la stop sau in aglomeratie si masina era pe liber turometrul facea o excursie pana la 1200-1400 rpm de vreo 10-15 secunde apoi revenea sub 1000 adica acolo unde ii era locul. Mentionez ca nu stateam nici cu piciorul pe ambreaj si nici nu trageam de volan (ca sa zic ca e de la pompa de servo)

Avatar utilizator
Johnelu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 04, 2007 3:04 pm

Mesaj de Johnelu » Lun Mar 10, 2008 1:59 pm

patesc si io chestia asta ... destul de rar adevarat, dar nu are nici o legatura cu faptul ca este masina neincalzita sau altele pur si simplu o apuca, la mine face o excursie rapida pina la 1200 - 1300 apoi revine la 800-850

Lancer clasic 2.0

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Mar 11, 2008 8:42 am

...............

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Mar 11, 2008 11:25 am

A doua problema e in felul urmator:
Oprit in Bran la Rompetrol facut plin si resetat contor.
Apoi condus sportiv pe serpentinele de la Paraul Rece.
Condus peste limita legala pana la Bucuresti.
Adica pana in ploiesti 150 si peste.
Deci in nici un caz condus economic.
Refacut plin la bucuresti OMV Pantelimon.
11.12 litri care de abia au intrat.
175 km
Asta inseamna un consum de 6.35l/100km :shock:
Sau eu nu mai stiu sa calculez consumul.

Avatar utilizator
Vertex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 12:12 pm

Mesaj de Vertex » Mar Mar 11, 2008 9:50 pm

probabil s-a incalzit benzina si s-a dilatat si cand ai bagat din nou benzina nu a intrat cat ai consumat, si asa ai scos tu consumul ala :-D

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Mar 26, 2008 8:19 pm

QUOTE (Ady)QUOTE (Marty)Si a mea trosneste cind iau de volan, mai ales dupa ce ploua. Eu am zis c-ar fi flansele de amortizor, altii zic c-ar fi de la arcuri, ca n-au teci pe ele.

Si la Focus mai face asa... Cunosc pe cineva care a fost in "n" service-uri si tot nu a rezolvat nimic ... explicatia? arcurile fac zgomot...
Daca ar fi flansele ar incepe sa bata rulmentul in ele si cand treci prin gropi ai sesiza zgomotul (am avut problema asta la un Audi, rulmentul din flanse avea joc mare iar flansele erau deformate )

la focus e "asa face toate!" dupa 50-60k km. e un sunet de fier-pe-fier la capatul cursei volanului(stanga ori dreapta)

Avatar utilizator
sakura
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2008 12:20 pm

Mesaj de sakura » Lun Iul 21, 2008 11:38 am

Cu motorina de la Petrom consumul este mai mic.
Cred ca este mai putin volatila!
Cand ies din Buc si am drum lung de facut eu alimentez de la ei.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori