Amortizoare Spate Lancer Sportback

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
Alex-Lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 19, 2014 10:47 am

Mesaj de Alex-Lancer » Lun Iul 04, 2016 6:02 pm

Salutare,
Am un Lancer sportback 1.8 DID din 2011. De ceva vreme m-au lasat amortizoarele pe spate (inca de pe la 75000 km) si as vrea sa le schimb. Din cate am mai citit aici pe forum despre problemele generale la acest tip de masina, cineva a mentionat si calitatea proasta a amortizoarelor din fabrica. Nu am nicio problema in a lua amortizoare pe origine, dar daca sunt proaste, poate exista ceva pe aftermarket mai bun calitativ.
Daca e cineva care ma poate sfatui, i-as fi recunoscator.
Multumesc!

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Lun Iul 04, 2016 7:34 pm

Salut,

Eu tot sportback am, din 2009, benzina ce-i drept, dar nu cred ca amortizoarele sunt diferite si nu am nici un fel de problema cu ele. La tine cum ai descoperit aceasta problema ( ai facut test sau ti-a spus vreun mecanic ).

Avatar utilizator
Alex-Lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 19, 2014 10:47 am

Mesaj de Alex-Lancer » Lun Iul 04, 2016 9:01 pm

Salut. De fapt greseala a fost a mea: de revelionul 2014-1015 am lasat in portbagaj vreo 200 si ceva de kg timp de aproape 3 zile, la temperaturi sub -20°. Dupa aceea au inceput sa apara problemele: amortizoarele sunt foarte moi, la limitatoarele de viteza se aude si un zgomot ciudat, face un pic ca barca la denivelari... sa nu mai spun de instabilitate in curbe cand drumul are denivelari. Test nu am facut, dar 2 mecanici au verificat amortizoarele prin metoda clasica: apasat pe colturi! Oricum, deja pot spune ca am experienta necesara ca sofer ca sa imi dau seama ca m-au lasat amortizoarele.
E posibil sa fie mai multe tipuri de amortizoare. Am cerut cateva oferte de pret, si multi ma intreaba daca am jante pe 16 sau pe 18... iar eu le am pe 17. :-/

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Lun Iul 04, 2016 9:34 pm

Pai daca ai pe 17 eu zic sa mergi pe amortizoarele pentru 18. Daca echiparea este intense sau instyle ai fi avut roti pe 18, bara stabilizatoare, strutz bar, amortizoare mai dure etc. Daca ai echipare invite atunci ai fi avut roti pe 16 iar cele enumerate mai sus nu exista.
Amortizoarele KYB ( kayaba ) sunt foarte bune, la fel si sachs, monroe. Din fabrica vin echipate cu KYB, dar se poate sa vina si cu defecte de productie nerecunoscute de fabricant, de exemplu la mine pe fata erau inca dure dar aveau un joc in ax si am fost nevoit sa le schimb.

Avatar utilizator
Alex-Lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 19, 2014 10:47 am

Mesaj de Alex-Lancer » Mar Iul 05, 2016 8:27 am

Acum te rog sa-mi ierti ignoranta, dar habar n-am ce model am, daca e intense sau instyle. Cum imi pot da seama de asta?!
Iar la amortizoare se gasesc multe aftermarket, dar mi-ar trebui codul de produs ca sa fiu sigur ca ce iau se potriveste; iar cei de la reprezentanta nu vor sa dea codurile de produse, ca doar la ei am reusit sa le gasesc pana acum. De aceea am solicitat aici sprijin.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Iul 05, 2016 10:46 am

QUOTE (Alex-Lancer @ Jul 5 2016, 08:27 AM) Acum te rog sa-mi ierti ignoranta, dar habar n-am ce model am, daca e intense sau instyle. Cum imi pot da seama de asta?!
Iar la amortizoare se gasesc multe aftermarket, dar mi-ar trebui codul de produs ca sa fiu sigur ca ce iau se potriveste; iar cei de la reprezentanta nu vor sa dea codurile de produse, ca doar la ei am reusit sa le gasesc pana acum. De aceea am solicitat aici sprijin.

Modelul instyle este cu piele/ tv pe bord etc.

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Mar Iul 05, 2016 12:39 pm

Pune Kyb Excel G si ai terminat povestea. Sunt pe gaz, vor tine cel putin 100k dar masina va deveni mai rigida. link

Avatar utilizator
Alex-Lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 19, 2014 10:47 am

Mesaj de Alex-Lancer » Mar Iul 05, 2016 2:34 pm

La Kayaba ma gandeam si eu. Cineva mi-a facut o oferta care suna cam asa : "Amortizor spate, producator Kayaba (echipare janta 16 inch fara echipare drumuri rele) – 325 lei/ buc."
Dar eu am jante pe 17 inch. Aici sunt putin derutat: varianta de amortizor pt 16 sau 18 inch?! Care e cea mai buna?!?

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Mie Iul 06, 2016 12:16 pm

Vezi ca ti-am dat un link la sfarsitul postarii mele anterioare. Mergi la contact, intreaba-i pe baietii de la magazinul online respectiv. Ei te pot ajuta si cu identificarea piesei corecte si cu montajul ei.

Avatar utilizator
Alex-Lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 19, 2014 10:47 am

Mesaj de Alex-Lancer » Mie Iul 06, 2016 1:53 pm

Multumesc pentru link!
Am sunat la baieti, le-am spus seria de sasiu, dar nu-mi gasesc decat pe original, nimic aftermarket. :-/
Explicatia ar fi ca la modelul asta nu se gasesc pe aftermarket.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori