Garantie 5 Ani Dar Asistenta Doar 3 Ani?

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Lun Feb 16, 2015 10:30 am

Cand am cumparat Outlander-ul, in 2011, stiam ca am 5 ani garantie (3 ani internationala + 2 ani nationala : cu conditia sa nu o utilizez "necorespunzator") si 3 ani asistenta rutiera internationala.
Am avut supriza ca, la a 3-a revizie anuala, sa primesc inca un an de asistenta rutiera (de data aceasta doar nationala).... probabil era o promotie (iunie 2014).

Ca idee : o tractare in Bucuresti costa 150 lei.

Altminteri, sigur ca da, ca orice alta masina, si Mitsubishi are punctele sale forte dar si unele puncte mai slabe....

Oricum, indiferent de marca sau de produs, este frustrant sa postezi un anunt de vanzare si sa nu primesti nici macar un telefon (niciun semn de interes).

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Lun Feb 16, 2015 1:14 pm

Eu nu inteleg ce vrei tu sa spunem. Ce nu intelegi tu este ca problema ta este una minora si nu tine neaparat de asistenta rutiera. Asistenta rutie inseamna ca masina sa te lase in drum intr-un mod care nu se poate repara, ceva ce face imposibila deplasarea ei pana la un service. Bine ca nu te-a lasat bateria si ai fi suparat ca vin cei de la asistenta sa ti-o schimbe.
Tatal meu a patit asta la Opel Astra G, acum vreo 10 ani (masina de serviciu). Firma unde lucra colabora cu un mare service din Bucuresti care detinea si platforme. Desi aveau contract, i-au spus ca asta nu face obiectul deplasarii lor pana acolo. S-a rezolvat simplu in mai putin de 20 de minute. Dar daca tu te gandeai ca ti-ai cumparat o masina japoneza care nu se strica niciodata pentru ca e japoneza... o arunci din avion si tot mai merge... eu zic sa iti cumperi tanc.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Feb 16, 2015 2:13 pm

QUOTE (Gabi44 @ Feb 16 2015, 08:16 AM) Tot respectul pentru forumisti dar sunt unii care nu suporta critici desi nu scrie in regulament ca trebuie postat numai de bine.
Oricum ar fi, masinile lor ni se ridica la standardul de calitate ale marcilor japoneze dedicate pe segmentul auto. Mitsubishi poate stiu sa faca bine alte produse, motoare navale, etc. dar la auto sunt slabi cu toate ca preturile sunt la fel.
Iar de refulat, refulez ori de cate ori cineva incearca sa-si bata joc. Banuiedc ca foarte multi o fac.

Exact. Mie inca nu-mi este clar unde-i vina "marcii" ca noi avem de-a face cu personal prea calificat in relatiile cu clientii dupa vanzarea produsului (masina sau ce-o fi).

Ca idee: ce-ai zice sa te trezesti c-o curatare DPF la motorul benzinar al masinii tale la o revizie oarecare la un service laudat? Si sa afli asta citind factura inainte sa platesti...

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Mar Feb 17, 2015 9:29 am

QUOTE (Gabi44 @ Feb 16 2015, 08:16 AM) Oricum ar fi, masinile lor ni se ridica la standardul de calitate ale marcilor japoneze dedicate pe segmentul auto. Mitsubishi poate stiu sa faca bine alte produse, motoare navale, etc. dar la auto sunt slabi cu toate ca preturile sunt la fel.

Din pacate doar acum am citit ce scrie aici, insa mi-i se pare foarte distractiv. Gabi44 , vinde masina de cacat si cumpara un superb vw tdi 2.0L sau macar o skoda ( ca doar tot vw este , adica audi ) , si atunci treaba e clara, NU ai asistenta rutiera DELOC in realitate , dar ai pe hartie ! adica nu vei avea motive sa fii nemultumit ))
...intrebarea mea este de ce nu ti-ai facut asistenta rutiera dupa primii 3 ani ai masinii ? cine te-a oprit sa achizitionezi pachetul de asistenta rutiera in continuare ?
iti doresc noroc si numai bine cu noua masina !

Avatar utilizator
Gabi44
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 29, 2012 8:28 am

Mesaj de Gabi44 » Mar Feb 17, 2015 6:36 pm

Multumesc forumistilor pentru comentarii si cum nimeni nu vrea sa cumpere aceasta marca de rahat nu-mi ramane decat sa astept sa o pot da la "Rabla".
I se potriveste perfect.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Mar Feb 17, 2015 9:42 pm

Ironiile tale nu i-si au locul pe acest forum.Deocamdata ai 10% warn.Citeste regulamentul.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Mar Feb 17, 2015 11:10 pm

Ma intreb, daca unii sunt atat de suparati pe masina ca li blocheaza tamburii, oare cum ar reactiona daca le-ar pica turbina in garantie. Sau volanta. Si garantia sa spuna sec: exploatare necurespunzatoare. Eu cred ca ar intra in showroom-ul de unde au cumparat masina cu un kalashnikov. Oare pe mine cand m-a lovit unu' din vina lui luna trecuta, trebuia sa-l iau la bataie? La naiba, e un fier! Se repara.Noi sa fim sanatosi.

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Mie Feb 18, 2015 9:22 am

Ei bine, pentru cei care se intreaba "ce ar fi daca" le propun urmatorul caz : un tip isi cumpara in nov2011, cu 20.000 euro, un Outlander 2.0 benzina 2WD CVT Invite etc... in 2014 apare o oferta interesanta de Outlander 4x4 motorina Invite pe la 25.000 euro. Tipul se gandeste sa predea Outlander-ul sau (de numai 3 ani vechime, in garantie inca 2 ani) si sa puna diferenta.... in ideea ca diferenta ar fi undeva in jurul a 10.000 euro. Dar reprezentanta Mitsubishi in Romania ii comunica ca masina lui de 20.000 euro valoareaza dupa mai putin de 3 ani doar .... 10.000 euro.
Este frustrant sau nu ?

Sau : acelasi tip se duce la service cu Outlander-ul (in garantie) si le spune mecanicilor ca la plecarea "la rece" ambreiajul scrtzaie ingrijorator iar mecanicii ii spun ca daca nu face asa si "la cald" sa nu-si faca griji ca "nu-i nimic ".
Este frustrant sau nu ?

In rest, motorul trage bine, masina este foarte spatioasa, trece foarte bine prin gropi sau peste borduri, sta bine pe drum si in curbe (chiar si pe drum acoperit cu zapada), frana este puternica iar ABS-ul intra foarte bine pe drum alunecos pastrand traiectoria, iarna masina se incalzeste repede, vara se climatizeaza ok, dezaburirea este practic instantanee ... Sunt destule bile albe.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Mie Feb 18, 2015 11:12 am

Despre prima chestie, cea cu avansul da, sunt de acord cu tine ca e frustrant. Dar se intampla la toti. Hai sa-ti spun o chestie. Eu am si un VW New Beetle, 2007, de masina mereu am avut mare grija, drept dovada ca merge si acum ca in ziua cand am cumparat-o, acum 2 ani avea putin peste 50000 de km si ma batea gandul sa-mi iau ultimul tip de Beetle. Era un 1.4 TSI 140 CP si pretul era undeva pe la 18000 de euro. Am zis ca dau avans masina pe care deja o aveam. Ce crezi, Porsche Bucuresti Nord mi-a evaluat-o la 3500 de euro (!!!). Asa ca m-am linistit. Si poate e mai bine. Deci se poate si mai rau la altii mult mai bine vazuti. Fi convins ca acel Outlander era scos la vanzare la vreo 15000 de euro. Astia sunt ca bancile. Niciodata nu ies in pierdere.

Si mai e ceva. In general masinile de 3-4 ani au o devalorizare puternica. Beetle-ul imi amintesc ca avea 2 ani cand l-am luat, 25000 de km si am dat pe el vreo 7500 de euro. Nou fusese undeva intre 15000 si 16000 de euro.
Coltul m-a costat 3800 de euro (2008, 20400 de euro, 3 usi, echipare de baza) si nou a fost cam 11000 de euro. Si l-am luat de la proprietar.

Legat de a doua "problema" eu zic sa stai linistit. Asa face si ambreiajul meu si nu are nici un fel de problema. Si crede-ma ca nu sunt singurul. Si la ce se intampla la altii, daca vrei sa ma crezi, astea sunt niste nimicuri. Lasa masina in pace si bucura-te de ea.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori