Dealer Mitsubishi Iasi

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Mai 26, 2008 10:41 am

QUOTE (peoples)Cristi... nu m'am luat dupa capul meu k m'am trezit eu destept acuma sa incerc sa fac "paguba" pe garantie. Cel putin din ce stiu eu... si tind sa cred ca nu ma insel ...la alti dealeri de autovehicule in caz de clientul are o problema cu cauciucul in perioada cat si acesta e in garantia acordata de producator si janta nu este lovita...se schimba pe garantie. Precizez si subliniez daca janta nu este lovita .. din aceasta cauza nici asigurarile nu acopera daunele la anvelope fara sa fie si jantele lovite. Doar o parere, Sebastian in stilul caracteristic poate face pe interesantul in continuare. Si iti multumesc ca ai grija de educatia mea
'

nu inteleg, VCN, peoples...aceeasi persoana sau ai aceeasi problema ca VCN ?
cunosc o persoana careia i s-a schimbat pneul in perioada de garantie...pe garantia cauciucului (pneul avea galma, janta nu era atinsa), deci se poate.

Ce ai vrut sa spui cu "Si iti multumesc ca ai grija de educatia mea " ?
Care educatie ? Care grija ?

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Lun Mai 26, 2008 11:00 am

Cristi sincer sa iti spun nici mie nu mi-a venit deloc sa cred cand am observat galma cu pricina. De aceea, am fost la cei de la Casa Auto. Revoltator a fost modul de a trata un client, eram constient, ca doar traim in Romania, ca serviciile post-vanzare sunt sub orice critica, si nu doar la cei de la Casa Auto. Dar la ei s-a manifestat intr-un mod mai "teribilist" daca pot folosi acest cuvand, Sebastian poate sa ma corecteze ca el stie mai bine... si a avut parte si de o educatie buna ( p.s. a se reaminti ca nu doresc sa intru in polemici, asa ca fapt divers). Nu stiu Cristi, daca tie personal ti-ar fi convenit sa iti zica un reprezentant Casa Auto ca nu esti capabil sa conduci masina, fiecare reactioneaza in felul lui, eu unul i-am intors spatele ( daca pe om nu l-a ajutat intelectul nu era vina mea). Nu am rugat pe nimeni sa ma creada...eu doar am relatat cum am mai mentionat ce s-a intamplat..ca doar de asta e forum ! Unii nu au inteles ca aici se discuta fiecare problema in parte si nu trebuie imediat inchisa gura cuiva care atinge "nervii" celor de la Mitsubishi Iasi ! Daca as fi fost singurul cu astfel de reclamatii sincer as fi tacut si trecut mai departe, daca ei stiau cum sa medieze aceasta problema si nu pierdeam atata timp fara sa ma bage nimeni in seama si sa vorbesc singur, sincer nu s-ar fi ajuns astfel.... S-a zis mai sus ca na, cum de am luat masina de nu imi permit anvelope. Sincer, nu stiu daca cuiva ii place sa fie luat de prost ! Cei de la Mitsubishi Iasi s-au invatat prea cu "narav" ! Poate cateva personaje de la Mitsu Iasi ar trebui sa isi mai potoleasca aciditatea din temperament si sa gandeasca mai departe de foi si de ce nu, figuri de 2 lei !

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Mai 26, 2008 12:04 pm

VCN, daca janta nu este atinsa si pneul are galma, sunt obligati sa ti-l schimbe pe garantie.
Nu mai conteaza cum s-a ajuns la galma aia...
Vorbesc din experienta unui tip care si-a schimbat pneul pe garantie pentru ca prezenta o galma...galma ce-i drept nu era defect de fabricatie, ci aparuse de la o groapa cu marginile ascutite...dar s-a schimbat fara expertiza de vr-un fel.
Punct!
In rest ai dreptate 100% si te cred...de altfel se vede foarte clar totul din atitudinea D-lui Sebastian pe forum, omul "legii". )
Cam mult exces de zel si total nepotrivit pentru a rezolva o astfel de problema...."baaa ti bat di ti casi pi tini baaaa" )



Bafta!

Avatar utilizator
bogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 03, 2007 9:55 am

Mesaj de bogdan » Lun Mai 26, 2008 1:48 pm

aceasi problema cu cauciucu am avuto si eu .
am fost la examinare cu roata si mi sa spus ca este din cauza unei gropi,am luat certificatu costantator si am fost cu el la casco
cauciucu a fost facut pe casco .sebastian omu si-a spus problema ori cat de ciudata e si cred ca pe viitor intereseaza pe toti si putem sa invatam din problemele altuia cred ca atitudine comunista nu e bine primita sau cumva esti complexat ca are tasu bani ?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Mai 28, 2008 11:43 am

QUOTE (bogdan)aceasi problema cu cauciucu am avuto si eu .
am fost la examinare cu roata si mi sa spus ca este din cauza unei gropi,am luat certificatu costantator si am fost cu el la casco
cauciucu a fost facut pe casco .sebastian omu si-a spus problema ori cat de ciudata e si cred ca pe viitor intereseaza pe toti si putem sa invatam din problemele altuia cred ca atitudine comunista nu e bine primita sau cumva esti complexat ca are tasu bani ?

Am si eu o problema similara si nu vreau sa dau si cu janta de bordura ca sa imi pot schimba cauciucul pe casco.
Poti detalia un pic pasii prin care ai trecut pentru a schimba anvelopa pe casco. Mai precis ma intereseaza de unde ai obtinut certificatul constatator. Eventual poti sa spui si cateva reactii ale celor de la firma de asigurari cand ai adus o problema asa "marunta".

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mie Mai 28, 2008 3:46 pm

QUOTE (cix)QUOTE (bogdan)aceasi problema cu cauciucu am avuto si eu .
am fost la examinare cu roata si mi sa spus ca este din cauza unei gropi,am luat certificatu costantator si am fost cu el la casco
cauciucu a fost facut pe casco .sebastian omu si-a spus problema ori cat de ciudata e si cred ca pe viitor intereseaza pe toti si putem sa invatam din problemele altuia cred ca atitudine comunista nu e bine primita sau cumva esti complexat ca are tasu bani ?

Am si eu o problema similara si nu vreau sa dau si cu janta de bordura ca sa imi pot schimba cauciucul pe casco.
Poti detalia un pic pasii prin care ai trecut pentru a schimba anvelopa pe casco. Mai precis ma intereseaza de unde ai obtinut certificatul constatator. Eventual poti sa spui si cateva reactii ale celor de la firma de asigurari cand ai adus o problema asa "marunta".

Dar tu nu ai fransiza la casco 100 de euro? Sa nu cred ca mai pui mult pentru un cauciuc nou si poate nu se merita plimbareala.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Mai 28, 2008 3:50 pm

QUOTE (Speedy)Dar tu nu ai fransiza la casco 100 de euro? Sa nu cred ca mai pui mult pentru un cauciuc nou si poate nu se merita plimbareala.

Eu nu am fransiza la casco (Omniasig). Faza e ca un cauciuc de dimansiunea asta (215-45-R18) este in jur de 1000ron. Pentru mine merita deranjul, trebuie sa mai stiu doar cum sa procedez.

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Joi Mai 29, 2008 8:00 am

Depinde la ce firma ai facut Casco. De exemplu la Asirom nu-ti despagubeste anvelopa daca nu are si janta ceva. Chestiile astea cu problemele anvelopelor teoretic intr-o tara civilizata ar trebui sa fie rezolvate prin intermediul garantiei. Nici eu n-as vrea sa lovesc janta doar pentru anvelopa, dar m-am lamurit si cu garantiile astea. Cumperi masina...ai garantie la ea...dar la anvelope nu....ma cam mir..dar in fine...n-ar trebui ..Uh...si ieri am avut o mare neplacere 2 bursuci intr-o curba cu cativa km inainte de Tg-Frumos...am incerkt sa-i evit pe stanga...dar din pakte unul mi-a urmat miscarea. Si s-a lasat km asa : spoiler fata distrus, grila fata distrusa, radiator distrus, far ceata dreapta spart + ink ceva dar pe moment am uitat....si totul la miraculoasa viteza de 80 km/h..marfa nu

Avatar utilizator
bogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 03, 2007 9:55 am

Mesaj de bogdan » Vin Mai 30, 2008 12:29 am

depinde ce fel de cauciuc ai trebuie sa suni la firma de la care este cauciucu sa te intalnesti cu omu lor si iti face expertiza si acesta iti da o nota constatoare in care iti spune ce are cauciucu(lovit sau viciu de fabricatie) dupa asta te duci ori la casco ori la garantie.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Mai 30, 2008 11:02 am

Cauciucurile sunt Yokohama si din ce am cautat pe internet nu pare sa aiba reprezentanta in Romania. Eu stiu sigur ca e de la o groapa, imi mai trebuie un certificat care sa ateste treaba asta. Nu am avut timp sa umblu pe la magazine de anvelope si vulcanizari ca sa intreb cine poate face respectiva constatare. Daca cineva a mai fost in situatia asta poate imi spune direct unde sa merg ca sa nu mai umblu aiurea.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori