Dealer Mitsubishi Iasi

Discutii despre problemele tehnice cu care v-ati confruntat, rezolvarea lor, service-urile autorizate si dealerii Mitsubishi
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Oct 08, 2008 4:22 pm

Din ce am dedus eu ai lancer diesel. La mine au intrat in motor 5l de ulei fix, iar nivelul era la maxim. Mi-au mai dat inca un litru sa il am de rezerva pana la revizia urmatoare.
Daca ei au zis ca a intrat 5.5l ma gandesc ca au mai vrut sa iti vanda ei inca 500ml de ulei in plus. Nivelul cum e pe joja?

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Joi Oct 09, 2008 2:20 pm

Desi erau programate pentru revizia de 15.000 alte probleme ale masinii, abia astazi unele dintre ele au si fost rezolvate. Mi s-a urat de indolenta catorva personaje de la Mitsubishi Iasi. Unii sunt super intelegatori...asculta explica...altii mai apucati si folosind tot felul de limbaje gen " mancator de amortizoare" ( n-am inteles legatura ca doar n-am schimbat nici un amortizor si nici nu e necesar), astfel de caractere " mai din sapa" te fac sa te gandesti cu durere in suflet ca ar trebui o schimbare drastica. Ori a masinii ori a serviceului. Povestea incepe asa...Ora 8 dimineata, merg cu masina la service pentru problemele urmatoare : zgomot ( bataie) roata stanga fata, comanda stop ceata nefunctional, scartait bancheta spate, dar i-am rugat sa se uite si de ce cand virez foarte putin se aude un scartait de la roata. Eu am auzit eu am bagat de seama. Predau cheile masinii, mi se face foaie de intrare...toate bune si frumoase. Omul de la receptie service, un super domn si el si Daniel Condrea, (nimic de reprosat). Ies afara in fata showroom-ului sa fumez o tigara, pentru ca mi sa transmis ca mai dureaza, si observ cum masina mea pleca frumos pe europeana din curtea Mitsubishi. Motivul...i-am facut un test sa vedem daca se aud bataile. Intrebarea mea a fost...dar oare nu trebuia sa merg si eu? ( chit ca masina era abia spalatala si nu s-a intors cum am predat-o). Intrebandu-l pe marele functionar daca a auzit zgomotul de la roata ..raspunsul a fost sec "Nu". Oare dc nu ma mira un astfel de raspuns avand in vedere "peripetiile" trecute cu neacordarea garantiei sau macar a suportului necesar in vederea schimbarii unei anvelope cu un evident defect de fabricatie. Asta e alta problema! Zgomotul de pe partea stanga bineinteles ca nu a fost remediat ( precizez ca acest zgomot apare doar la viteza mica si pe un drum cu denivelari ale asfaltului...suna exact cum suna un capat de bara stricat - sper ca m-am exprimat corect). Dupa 3 incercari, ( in care Domnul Functionar nu "auzea" acea bataie..) la un moment dat imi zice...la ultima incercare, vezi ca nu se mai aude asa tare! Nu mai tin minte exact parca au strans ceva la caseta de directie - oricum au facut ceva de volanul merge f greu. Pe langa faptul ca am dat 906 RON pe o revizie sumara, nici macar nu au avut bunul simt sa rezolve si problema asta a masinii. Eu sunt de principiu, ca daca ceva e stricat repari nu te faci ca ploua.
Astfel tin sa le multumesc din nou pentru tot ajutorul acordat.
Pacat de masinile astea. Firma vroia sa cumpere 2 L200, dar ne-am razgandit in privinta noastra.
E bine cand le intra banii in cont, dupa aia ..problemele curg lant!
Feriti-va de Mitsubishi Iasi...sunt si scumpi si manopera sub orice critica.

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Joi Oct 09, 2008 2:39 pm

Nivelul la joja de verificare e putin peste maxim. M-au prostit de acuma. Oricum e ultima data cand mai le bag vreun ban in buzunar.

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Joi Oct 09, 2008 6:01 pm

Incredibil dar adevarat, pe "DOMNUL ?!" Sebastian Ungureanu cu cat l o fi platind Casa Auto Iasi?
Ce nesimtire! Cei sapte ani de acasa nu i are el, ce legatura are felul de a scrie al omului cu faptul ca acesta ar fi primit sau nu masina cadou si mai ales ce l doare pe Sebastian de asta?
VCN tu l stii pe ...tipul asta? Sa ne spuna si noua care sunt conditiile de angajare in functia de ...pu***cu**st ma rog nu spun care , te pomenesti ca l "jicnesc" si ma da in judecata ,la casa auto ?!?
Alo! dl cu 7,5 ani de acasa poate nu stiati dar nu se scrie JICNIRE. :evil:

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Vin Oct 10, 2008 9:10 am

Ptr. AWBDAN.
Personal nu il stiu...si ca sa iti zic sincer nici nu imi pasa ! Multi de la Mitsu Iasi nu prea au ce cauta pe acolo..pacat ca sunt putini cei care isi dau interesul in favoarea clientului. Aici il mentionez pe Domnul Daniel Condrea care mi-a facut o impresie super buna. Dar pacat, neprofesionalismul si nesimtirea altor "mari directori de acolo"...m-au lasat masca! Adica daca te duci la ei si le semnalezi niste probleme la masina, gen zgomot la roata cum am patit eu...te prostesc pe fata..urca masina de 4 ori pe elevator si se uitau sub masina degeaba..nu intelegeau de unde vine acel zgomot, initial masina a plecat la testul de drum fara mine..nu m-a anuntat nimeni ! Sofer fiind directorul de service si un mecanic (cred)...Am fost destul de iritat de aceasta atitudine..Raspunsul la intrebarea mea " din kte stiu eu , nu trebuia sa merg si eu cu dvs"...raspuns sec din partea unui director de service "am uitat"...Cum vine asta? Si raspunsul la zgomotul de la roata stanga ( problema inca persistand) precum si problema cu scartaitul la virarea rotilor in miscare au zis ca le-au rezolvat...(adica prosteala pe fata) si in foaia de iesire din service " bataile si zgomotele masinii provin de la drumurile pe care circula"...asta m-a dat gata ! Indolenta si mai mult decat ne-simtire.

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Mie Oct 15, 2008 6:04 pm

Bine ca n-a spus ca "ASA FACE TOATE...!" .Eu de aia nu am facut nici o revizie la service la ei....apropos,daca vrei sa iti cumperi piese de schimb am gasit un magazin de piese in capat pacurari,chiar la iesire pe dreapta dupa ultima spalatorie auto.Mi-a facut un pret pt consumabilele de colt si ies cu 50 de lei mai ieftin la fiecare revizie fata de celelalte magazine,si cu 600lei mai ieftin fata de casa auto iasi.Dupa a 2-a revizie am scutit 1200 lei.Eu zic ca e ok,masina merge bine(am 25000km).
Exemple pret piese:
FILTRU AER :25lei cel mai ieftin
45lei mann filter
80 lei casa auto iasi
FILTRU HABITACLU:48LEI
peste 100 lei casa auto iasi
CASTROL MAGNATEC 5W40 1LITRU:39LEI (in celelalte magazine minim 44lei)
4LITRII:148LEI (in celelalte magazine minim 158lei)
platesti 5,5litrii si primesti...???daca ti-l si schimba si nu ramane tot ala vechi(stiu cazuri la alt dealer din iasi)
FILTRU ULEI 33 LEI MANN FILTER
20 LEI CEL MAI IEFTIN
nu stiu la casa auto dar cred ca in jur de 50 lei
Cam astea ar fii exemplele.Eu am colt 1.1 dar poti incerca.
Pt service nu stiu ce sa iti spun;BOSCH cred ca e mai ok dar nu cred ca te primesc cu piesele tale.
Eu unul nu tin neaparat sa am cartea de service stampilata,ma intereseaza mai mult sa ii pun ulei bun si sa fie schimbat.
Daca o sa am ceva mai special de schimbat la masina cred ca o sa ma duc la ei sa schimb,dar in ultima instanta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice, service-uri si dealeri”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori