From: Adaugare Kit Turbo Pe Lancer X 1.8 Cvt

Our trash can :-)
Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Iun 09, 2017 4:30 pm

Haha. Subliniaza ce am amestecat si explica unde.

Tu o dai in avioane si in turbo diesel, mai lipseste sa zici de barci.

Compresorul furnizeaza boost la cerere nu permanent.

Poti sa faci un post in care sa nu te contrazici grav?

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Vin Iun 09, 2017 6:32 pm

QUOTE (SEBASTIAN_RC @ Jun 9 2017, 08:25 AM) Eficienta volumetrica este o marime

Aici ai de combatut mult de tot cu randamnentul masinii termice, nu cu mine. Cum ziceai mai sus legile fizicii exista si atat. Randamentul ramane acelasi, indiferent cat amestec combustibil bagi in cilindru prin orice metoda doresti.

QUOTE (SEBASTIAN_RC @ Jun 9 2017, 08:25 AM) Nu stiu de ce japonezii au facut asa si au utilizat un ecu care e pregatit de supraalimentare.

Japs au ales dotarea completa cu "electrica" pt a putea gestiona mai usor aruncarea in productie a oricarui model ar cere piata.

Consider ca s-a explicat si combatut suficient. Am facut zob topicul cu polemici si reclame. Daca cineva are raspunsuri fix la intrebarile initiatorului va rog sa spuneti scurt si la obiect.

Avatar utilizator
SEBASTIAN_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 01, 2014 8:13 pm

Mesaj de SEBASTIAN_RC » Vin Iun 09, 2017 6:44 pm

Prin replica ta subliniezi din nou ceea ce am spus mai sus, nu cunosti functionarea unui astfel de sistem.
Ti-am gugerat o intrebare care te-ar fi ajutat.
Daca ai un nivel de cunostinte limitat nu e problema mea, dar ai sa vezi ca e posibil stiind mai multe sa iti pui mai multe intrebari si sa-ti raspunzi la parte din intrebari singurel.
Am sa incerc sa te ajut, dar ca sa inteleg exact intrebarea ta am sa te rog sa o dezvolti, explici: "Compresorul furnizeaza boost la cerere nu permanent." .


Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Iun 09, 2017 8:26 pm

Nu FURNIZEAZA boost, nu ca nu-l produce. In functie de tipul constructiv al compresorului exista mai multe solutii pentru asta.

Despici firul in patru ca sa distragi atentia de la promisiunile unei masini mai economice decat stock, mai rapide decat un raliart si toate astea doar cu nimic mai mult decat sustinere financiara? Inginerii mitsu n-au avut bani?

Tu ti-ai luat evo? Avand atelier de modificari si toate cunostintele tehnice ai ales totusi ce i-am sugerat si noi, un model de fabrica. I rest my case.

Deci pt initiatorul topicului, costa cat nu face, e sigur.

Weekend placut o/

Avatar utilizator
SEBASTIAN_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 01, 2014 8:13 pm

Mesaj de SEBASTIAN_RC » Vin Iun 09, 2017 9:09 pm

Hai sa te ajut, lasa vrajeala, asa mai inveti si tu cate ceva.
Explica cum furnizeaza compresorul presiune, desi corect ar fi sa disctam de debit de aer. Cum crezi tu ca furizeaza debit de aer, cand cum...?
Spune cu vorbele tale.

Asa cum am mai spus nu recomand din pdv financiar o astfel de modificare la acest model, dar daca cineva isi doreste se poate face.

Personal am ales evo pentru ca era cel mai mult ce se putea lua din gama, in zona sport de la Mitsu si am apreciat potentialul de modificare pe care il avea. Masina nu a ramas stoc fiind probabil cel mai performant evo x din Romania cu turbo si interne stoc.
In trecut eu pe masina personala am utilizat compresor montat aditional la un BMW 330i reusind sa urc de la 231hp declarati de producator la 350-380hp, puterea variind in functie de temp exterioara, nu aveam intercooler. Motorul nu a fost desfacut sau compresia cumva schimbata.
Masina afunctionat perfect si asta se intampla in 2002, iar ea merge fara probleme si acum. Din toate puctele de vedere maisna era mai placuta, chiar si la consum.
Dar voi vorbiti fara pregatire, fara experienta, fara cunoastere mai mult dupa aberatiile care le dau unii si altii fara cadere pe net.
Asta nu o sa va ajute sa progresati.
Poate un alt tip de abordare ar fi benefic de ambele parti .

Închis

Înapoi la “Trash can”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori