Lancer Vs Lancer

Our trash can :-)
Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Sâm Noi 12, 2016 11:30 am

Frumos! Si mie mi se pare super actuala masina. Daca as schimba-o as trece doar la outlander, lancerul asta e cal de povara.

Avatar utilizator
mig21
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 03, 2008 12:48 pm

Mesaj de mig21 » Vin Dec 02, 2016 1:10 am

vad ca nu prea prezinta interes. deci trecem la subiect:

ce nu-mi place la lancer nou (2016 vs 2007, 1.6 mivec vs 1.6 mpi evident)
1) suportul lateral in scaune. nu exista. la cel vechi e excelent.
2) controlul pentru geamuri. la ala vechi impuls pt toate. la asta nou, doar pt sofer. in plus blocarea merge si pt sofer si nu ar trebui.
3) nasul prea jos. mult prea jos.... aspirator de borduri. cel vechi e bineinteles mult mai sus.
4) cotiera de pe usa prea jos, marginea geamului prea sus. nu ai ce face cu creanga. la cel vechi sunt puse perfect.
5) lipseste senzatia de kart, care e nepretuita...
6) e un pic augumenatata... mi-e greu sa explic... dar parca lipseste ceva, sau are ceva de peugeot sau renault mai ales la viteze si turatii mici. ala vechi era mai misto la capitolul asta.


ce imi place:
1) sa mergi cu aproape 3 atm in roti (ca asa scrie la carte) si sa nu te doara rinichii si sufletul... e misto. si isi pastreaza si tinuta la drum
2) se brancheaza mai mult si mai repede. e bun in trafic. prea bun.
3) tcl+fratiorul. buuuun. asistenta in general, parca e un pic mai bine pusa la punct.
4) e mai spatioasa
5) design-ul. desi initial cand a aparut nu mi-a placut (ma ducea cu gandul la lancia delta integrale - nu stiu de ce - care e urata), pana la urma, in comparatie cu ce a aparut pe piata, sta biiiineeee! biine rau!
6) vizibilitatea. mai ales in oglinzi. excelenta. parca pare mai buna decat la cel vechi... inca deliberez. La cel vechi montantul stanga era pus special cat sa ascunda un pieton intreg!
7) consumul. cred ca e vina indicatorului de consum totusi.
8) inca un airbag. din nefericire iubesc airbag-urile. nu le-am folosit niciodata, dar e un sentiment linistitor sa stii ca sunt acolo.
9) e mai usoara (nu ma asteptam, dar lipsesc 100 si ceva de kile)

deci, global cu greu le desprinzi.

deci de ce inapoi la lancer? inca e megaplacut de condus. iar la banii la care l-am luat eu (15k - rabla = ~13200 eur) nu ai nimic comparabil pe piata! chiar nimic! si mai e ceva: masina asta nu tradeaza! asta am invatat la cel anterior. nu conteaza ce se intampla. iese din curba daca ai gresit, franeaza supercontrolabil (prin controlabil se intelege ca comparabil mai gasesti la peste 45k eur pe la smecheri... si nu glumesc), vine acasa pe roti mai scurta cu jumate de metru, e imposibil de pus de-a latul (nu vorbesc de drifturi, ci de condus normal, poate de oameni care n-au invatat la defensiv care e treaba cu acvaplanarea si cu ghiata), etc, etc. in concluzie, e masina perfecta cu care sa te duci la serviciu, si pe care sa o conduca si altii care vrei sa se intoarca acasa intregi....


sper ca asta nou sa confirme si el. pana acum e bine.

Avatar utilizator
LancerX 2017
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 05, 2017 1:03 am

Mesaj de LancerX 2017 » Dum Noi 05, 2017 1:25 am

Ma bucur sa citesc comentarii pozitive despre mașina. Eu abia m am înscris pe grup pentru ca sunt fericitul posesor de lancer 2017,tot alb. Are 3 săptămâni și aproape 1400 km și cred ca pentru banii pe care i am dat, e o super mașina.

Ma bucur sa citesc comentarii pozitive despre mașina. Eu abia m am înscris pe grup pentru ca sunt fericitul posesor de lancer 2017,tot alb. Are 3 săptămâni și aproape 1400 km și cred ca pentru banii pe care i am dat, e o super mașina.

Închis

Înapoi la “Trash can”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori