Vand Jantele Pe 18" De Pe Lancer Instyle

Our trash can :-)
Închis
Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Lun Apr 04, 2016 4:17 pm

Salut,

As vrea sa fac un upgrade la jantele originale de pe Lancer, si voiam sa va intreb daca ati fi careva interesati de ele, sau daca nu, macar sa-mi spuneti care ar fi pretul lor de piata. Uzura este una normala, cu mici zgarieturi (cele din dreapta), dar fara niciun impact major sau vopsea sarita. Anvelopele mai duc doar vara aceasta, de aceea nici nu le iau in considerare la pret.

Urmeaza sa dau jos cat de repede rotile de iarna, si cum tot vreau sa-mi iau anvelope noi, as mai plusa un pic la buget sa imi iau si niste jante. Asa orientativ, as da maxim 600-800 de lei diferenta pe langa cat iau pe astea originale. Ceva pareri?

Va multumesc!
Daniel



PS: Pentru cumparare, as lua in considerare si niste jante care necesita reconditionare (revopsire), cu conditia sa nu fie lovite si sa nu fie fake-uri fiindca am vazut niste Evo-uri pe-un grup de facebook, carora le-au crapat jantele si nu-i deloc o imagine placuta.

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Mar Apr 05, 2016 6:05 am

Salut,

Sa stii ca am vazut jante si la 1000 ron dar si la 2300, fiecare cere pe ele in functie de necesitati.

Avatar utilizator
rogereanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 22, 2015 5:44 am

Mesaj de rogereanu » Mar Apr 05, 2016 7:42 am

pe astea poti sa iti iei rapid 1200 de lei sau maxim 1600 dar sa mai stai cu ele. cel mai important daca iti iei jante mai late, sa nu iti iei cauciucuri mai mari de 245/40 ca iti ating pe spate eu am enkei 2 for evo, sunt cam late ..consuma cam cu 2% in plus overall, fata de cele de iarna (mam w3) pe 16, dar se merita.
sfatul meu ar fi ca decat sa iti iei niste no name uri mai scumpe si mai proaste (dar care arata mai bine o luna doua pana crapa), mai bine ramai la astea ca sunt bune si nu arata rau deloc ( doar ca sunt comune). adica niste jante bune(!) pe 18 nu cred ca ai cum sa gasesti sub 3000 de ron..ce mai pui si cauciucuri vreo 2500 ron ...vezi ca ai o investitie de facut

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Mar Apr 05, 2016 8:49 am

La cauciucuri (si automat jante) m-am gandit la 225 maxim. 245 mi se pare cam mult fata de dimensiunea standard, si deja pot incepe problemele cu asigurarea, RAR mobil etc. Eu si pentru 225 am cerut foaie de la reprezentanta, pentru RAR, sa mi le trec in talon si au spus ca nu pot sa-mi dea. Si intr-adevar, facand calculul, ca sa aiba roata aceeasi dimensiune ca din fabrica, ar trebui sa fie anvelopa 225/43.

M-am mai uitat, aseara, si asa-i. Jante consacrate, BBS, Enkei, OZ etc pe-acolo se invart, 2500+. O sa vad cat mi se intinde patura si ce gasesc; cu anonime nici eu n-as vrea sa ma incurc fiindca am vazut unde se poate ajunge.

Multumesc pentru sfaturi!

Avatar utilizator
rogereanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 22, 2015 5:44 am

Mesaj de rogereanu » Mar Apr 05, 2016 9:09 am

sunt cam late da, dar pe jante de 8,5 j cum am eu, nu poti sa pui cauciuc sub 245 ca iese buza jantei prea mult in relief. am incercat si eu.. deci vezi sa nu depaseasca 7,5j pe latime janta, daca vrei cauciucuri 225.

sunt mici dezavantaje la jante late, consumul un pic mai ridicat, aceleratia un pic mai slaba..articulatia devine mai sensibila, trebuie sa iti adaptezi si un pic stilul de mers si se intareste si servo ( ceea ce pe mine unul nu ma deranjeaza) dar arata super bine si ai o stabilitate mai buna..dar daca vrei masina mai sprintena iti recomand chiar unele pe 17

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Mar Apr 05, 2016 9:25 am

Chiar acum citeam despre treaba asta cu latimea si offsetul sa inteleg care-i principiul si cum se calculeaza. Pana acum m-am uitat doar la diametru si spatierea prezoanelor. Cand mi-ai scris tu de latime mi-am dat seama ca aspectul asta l-am omis.

Am gasit niste OZ-uri, cu 8J pe latime, putin sub 2000 de lei, si care arata foarte ok, dar sunt curios daca-s originale sau replici. Cica ar fi importate din Germania, si eu din ce stiu, vanzarea rotilor e reglementata destul de bine la ei, nu poti scoate pe piata chinezarii. Sper acum sa-mi dea vanzatorul greutatea jantei si o s-o compar cu cea de catalog de la OZ, ca de obicei dupa asta iti dai seama cel mai usor de autenticitatea lor.

Închis

Înapoi la “Trash can”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori