Ulei Mai Ieftin Pentru Cvt?

Our trash can :-)
Avatar utilizator
catalin8189
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 30, 2014 7:35 pm

Mesaj de catalin8189 » Joi Ian 21, 2016 8:30 pm

Trebuie sa schimb uleiul la CVT. Am gasit un ulei ieftin (daca se poate spune asta despre un ulei de CVT), Xtrarev se numeste, l-am gasit aici: www.uleidemotor.com/ulei-de-cutie-manua ... l-sintetic . Credeti ca merita sa incerc? Ce risc daca nu e ok uleiul si ce risc daca nu schimb uleiul actual? Am 107000 km si nu am schimbat niciodata uleiul de la CVT

Avatar utilizator
SEBASTIAN_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 01, 2014 8:13 pm

Mesaj de SEBASTIAN_RC » Joi Ian 21, 2016 9:59 pm

Verifica exact indicativul de ulei care este recomandat de producator si apoi cauta orice marca serioasa care vinde acel indicativ, dar de preferat sa fie uleiul adus din sursa foarte sigura. Atentie si reprezentantele de uleiuri aduc de multe ori pt Romania uleiuri refiltrate, aditivate si reamabalate...

Avatar utilizator
catalin8189
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 30, 2014 7:35 pm

Mesaj de catalin8189 » Joi Ian 21, 2016 11:38 pm

Pai pentru CVT singurul ulei recomandat e originalul Diaqueen dar e foarte scump. Aftermarket am mai gasit doar Motul la 62 lei litrul si acest Xtra Rev la 35 de lei litrul. Si atunci cand ai nevoie de 8 litrii parca te gandesti si la anonimi ca acestia.

Avatar utilizator
SEBASTIAN_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 01, 2014 8:13 pm

Mesaj de SEBASTIAN_RC » Vin Ian 22, 2016 7:54 am

Obrazul subtire cu cheltuiala se tine!
Diaqueen sa fie atunci, eventual il aduci de afara si cauti un pret mai bun.
Urmatorul schimb nu trebuie sa depaseasca 50000km parcursi.

Avatar utilizator
catalin8189
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 30, 2014 7:35 pm

Mesaj de catalin8189 » Vin Ian 22, 2016 8:08 am

E vorba de uleiul de cutie CVT. De ce sa-l schimb la 50000? Fabricantul recomanda schimbarea la 80000 dar mai nou am vazut ca la unele masini cu CVT uleiul nu se mai schimba deloc. Chiar la uleiul acesta mai ieftin se specifica ca e pe viata. Daca mai are cineva CVT si poate sa-mi dea un sfat astept. Va multumesc

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Vin Ian 22, 2016 10:21 am

Il schimbi o data la 3-4 ani nu il schimbi anual. Pune original DiaQueen, este mai scump dar nu se compara. Masina iti va multumi.
Ala e marketing ca e pe viata, nu exista ulei pe viata, orice ulei isi pierde proprietatile. Daca crezi in reclame mergi pe ala ieftin dar o sa ajungi mai devreme sau mai tarziu la ce ti-am spus.

Avatar utilizator
catalin8189
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 30, 2014 7:35 pm

Mesaj de catalin8189 » Vin Ian 22, 2016 12:18 pm

Nu cred in reclame, doar intreb. Dar DiaQueen de ce e asa special, nu exista inlocuitori? De exemplu pentru motor exista n fabricanti de calitate, pentru CVT caut si nu gasesc mai nimic. Voi ce ati folosit si ce diferente sunt intre marci? Apropo si Subaru au politica uleiului pe viata la CVT. Se uzeaza uleiul la CVT ca la automata clasica sau rezista mai mult ca la manuale la care nu prea trebuie niciodata schimbat uleiul?

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Vin Ian 22, 2016 12:34 pm

LA CVT e ceva mai complicat pentru ca fiecare producator poate implementa tehnologia asta CVT folosind idei proprii, de aceea uleiul pentru astfel de mecanisme ar trebui sa fie ala pe care il recomanda producatorul. La uleiul de motor nu se recomanda o anumita marca (desi sunt si cazuri in care se recomanda) ci se recomanda respectarea unor norme, poti alege ce ulei vrei care respecta normele.
Sunt sigur ca uleiul la CVT este mai traumatizat decat la o manuala si de aici si necesitatea unui ulei adecvat.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Vin Ian 22, 2016 3:44 pm

nu stiu de ce ti se pare asa de scump..intradevar e o cantitate mai mare ...dar nu schimbi anual acel ulei ...eu as pune unul bun decat sa fac iar schimbul peste un an ....eu m-am ars asa cu un xenon ..in loc sa dau 300 lei pe bucata am dat 120 ...lumineaza ...dar nu cum trebuie acuma vreau sa plec din tara ca sa nu ma chinui noaptea, voi scoate din buzunar inca 600 lei ca sa fac ce trebuia sa fac acum 1 an ... sfatul meu e ...baga mana adanc in buzunar ...eu am auzit recent ca se schimba uleiul la cutie automata/semiautomata cam la 100 k depinde de producator ....

Avatar utilizator
SEBASTIAN_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 01, 2014 8:13 pm

Mesaj de SEBASTIAN_RC » Vin Ian 22, 2016 6:43 pm

Nu te juca cu cutia, te scumpesti la taratze.
Pune ce a spus producatorul si injumatateste intervalul de servie, iar pe viata este doar daca nu traiesti mult.
Uleiul de CVT difera de la masina la masina si nu e bine sa faci experimente, mai ales ca in acea cutie sunt multe piese de frictiune.

Închis

Înapoi la “Trash can”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori