Oras sau localitate de resedinta - obligatoriu in profil

Sugestii si comentarii pt. imbunatatirea Forumului si a Site-ului, Regulament de ordine interioara :)
Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Vin Iun 22, 2012 2:52 pm

Propun sa se infiinteze o regula prin care fiecare membru sa isi treaca la informatiile de sub avatar ORASUL.
Fie ca este orasul natal, cel in care se locuieste, cel in care isi desfasoara activitatea sau unde este prezent cel mai frecvent.

Intrucat sunt destui colegi noi, care au facut profilul in graba si si-au postat problemele pe forum, intervin dificultati in a face indrumari cu privire la service-uri sau alte locatii, datorita faptului ca nu se stie orasul in care se afla respectivul user. Intampin probleme in a nu putea sa raspund la intrebari colegilor de forum care nu au trecuta aceasta informatie in detaliile de inscriere si ma gandeam ca ar fi o idee buna sa facem ceva in acest sens, prin solicitarea tuturor membrilor sa-si completeze rubrica rezervata orasului din care provin/in care locuiesc/in care sunt frecvent gasiti.

Astept parerile voastre.

Multumesc!

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Vin Iun 22, 2012 3:32 pm

Inteleg motivatia si tind sa fiu de acord. Dar ce se intampla daca unul scrie: "Moon". Il intrebi cum se comporta masina la gravitatie mica?

Is curios daca IP Board suporta validare pe o lista pentru un camp de profil....

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Vin Iun 22, 2012 3:51 pm

eu sunt de acord sa trec orasul - dar nu si adresa - nu ca mi-ar fi frica de cine stie ce nebuni de pe net ca nu-s nici mic de statura si nici sanatos la cap- dar mai sunt unii care pentru o bucatica de paine ti-ar umple zi si noapte cutiuta postala cu tot felul de oferte- ca sa nu mai zic ca unii bat si la usa ca sa iti fure si din timpul tau pretios

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Vin Iun 22, 2012 7:34 pm

Ss, ma refeream strict la oras, nu cere nimeni adresa!
E suficient sa trecem Bucuresti, Ploiesti, Cluj, Brasov, etc., in felul acesta putem sa indrumam un coleg catre o reprezentanta sau un service din apropiere sau catre un magazin de la el din oras.

Cred ca e utila propunerea si trebuie luata in vedere.
Multumesc!

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Iun 22, 2012 8:51 pm

si eu cred ca este util sa ne trecem orasul.
eventual pentru a nu ne trezi cu lunatici ar trebuie sa bifam orasul dintr-o lista, sau poate chiar judetul, daca orase sunt foarte multe.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Vin Iun 22, 2012 8:57 pm

Cred ca ar fi cel mai simplu sa bifam judetul. Cred ca este suficient, fara a intra in alte detalii. Iar varianta cu bifatul mi se pare cel mai ok mod de a evita locatiile de genul "moon".

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Vin Iun 22, 2012 9:11 pm

Multumesc pentru sustinere!

Am vazut pe alte siteuri ca iti este permis sa treci numele localitatii, dar esti sanctionat daca treci balarii.
Nu vreau sa devina acest lucru o sperietoare sau o corvoada, dar si cei care iau la misto acest detaliu trebuie avertizat cumva ca este un lucru serios. Ps: nu am nimic cu cei care, de exemplu, trec la numarul de inmatriculare: de tabla sau in fata sau dreptunghiular, dar nu mi se pare corect si frumos sa faci asa ceva... Prefer sa lasi locul liber, dar asta e o alta discutie pentru ca pentru unii trecerea numarului de inmatriculare este un lucru prea personal si pe buna dreptate cred ca in cazul asta chiar asa este. In schimb cu locatia e altceva, poate fi de la generalul judet, la personalul sector, cu trece prin oras, comuna, sat, daca se doreste.

Multumesc!

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Sâm Iun 23, 2012 9:18 am

sunt total de acord.
poate deveni si o corvoada. in definitiv, la final va fi tot in ajutorul userului. cei care-i dau sfaturi vor putea sa il indrume mai usor unde are nevoie, intalnirile mai rapide si mai sigure.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mar Iul 03, 2012 11:23 pm

Am vazut ca sunt trei voturi impotriva acestei initiative si as vrea sa stiu care sunt argumentele celor care au votat asa. Poate gandesc eu gresit sau poate nu am luat in calcul toate probabilitatile si ii rog pe cei care nu sunt de acord sa justifice alegerea. Sper ca ideea mea sa devine regula obligatorie, tocmai pentru motivele expuse si ca un exemplu pot sa va spun ca la topicul colegului adictoma, referitor la petrecerea burlacilor, am analizat optiunile pe care le are acesta in functie de orasul trecut la profil. I-am propus sa mearga la mare, el fiind din Bucuresti, lucru pe care nu l-as fi putut face cu cineva din Satu Mare.

Sper ca m-am facut inteles si astept argumentele celor care nu agreaza propunerea mea. Multumesc!

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Mie Iul 04, 2012 12:53 pm

eu am votat impotriva mai exact : " Nu, nu cred ca este bine sa ne trecem domiciliul." ...dar pentru motivul explicat mai sus...in rest nu am nimic impotriva

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii / Comentarii / Reguli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori