Fara Quote La Intreg Postul Anterior

Sugestii si comentarii pt. imbunatatirea Forumului si a Site-ului, Regulament de ordine interioara :)
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Mai 23, 2009 8:50 pm

Dragi colegi, cand urmariti posturile aparute, poate veti observa ca mereu, ca o soacra, editez diferite posturi scriind Fara quote la intreg postul anterior. Multumesc. De ce fac asta, pentru ca poate pentru unii par absurb? Eu cred ca nu e un pasaroi de-al meu insa se intampla urmatoarea situatie: atasez un post de azi ca exemplu (rog userul care apare sa nu se simta ofensat dar este exemplul care imi este la indemana, fiind proaspat):
[attachment=3901:quote.gif]
De ce fac asta? Imaginati-va ca fiecare ar da Quote (sau Reply) la postul anterior? O pagina s-ar umple cu 5 posturi daca acelea ar fi mai mari si pe deasupra ar include si citate anterioare. Logica de a da Reply la postul anterior este cam ciudata din punctul meu de vedere, este evident ca raspunzi ultimul la discutie, deci te adresezi la penultimul care a scris. Evident, daca se doreste sa se sublinieze doar o anumita parte din ultimul post, atunci acela se citeaza (insa nu tot postul) pentru a se intelege la ce se raspunde, poate persoana anterioara a scris mai multe probleme/opinii sau altele in postul sau, dar altfel...? Eu nu sunt adeptul informatiei redundante care are valoare ZERO si de aceea la regulament se gasesc si urmatoarele articole:
QUOTE 11. Citatele (Quote): Este voie sa citati in intregime orice post, cu exceptia celui imediat anterior. Exista totusi si exceptii. Puteti cita din postul anterior in cazul in care nu il citati complet, ci numai o idee, o fraza, o expresie etc. Daca vreti sa evitati un citat, folositi cu incredere numele userilor carora va adresati in mod punctual (ex: Pentru sebastian, @sebastian, sebastiane, etc). In rest, daca postul nu este imediat anterior, puteti cita fara nici o restrictie.
si...
QUOTE 5. Criteriile de aplicare ale WARN-urilor si BAN-urilor:

Prima abatere a unui user se lasa cu avertisment trimis pe PM si cu retrimitere la citirea regulamentului, iar din acel moment, orice abatere care se incadreaza in regulament se sanctioneaza cu warn/ban.
......................
- Quote necorespunzator- 10%
Am observat si useri care nu prea intelegeau ce e cu pasaroiul meu si cu acel Quote nenorocit cu care va tot bat la cap (si sunt constient ca uneori sunt foarte stresant cu asta...). Deci, in momentul in care se apasa pe butonul incercuit cu rosu din poza existenta in acest post, se va incadra si intreg postul anterior intr-un Quote (citat) insa pentru folosirea corecta, se da raspuns la topic, deci se foloseste butonul incercuit cu albastru din aceeasi poza. Rog ca nimeni sa nu se simta ofensat de modul pueril in care explic diferenta dintre cele doua butoane, insa sunt destui useri care nu intelegeau si cu care ma conversam pe PM pe aceasta problema, intrebandu-ma ce naiba tot am eu cu acel quote si care o fi...
Avantajele de a nu folosi abuziv citatele la postul anterior (deci fara nevoia de a sublinia ceva din ce s-a postat in acel topic) sunt din punctul meu de vedere urmatoarele:
1. nu se umple paginile aiurea
2. ca pe orice forum mare, cand se da quote, se evidenteaza ceva, si teoretic pierzi doua secunde (pretioase ) aiurea sa vezi ce s-a evidentiat, evident nu descoperi nimic, dupa care citesti raspunsul colegului. Verificati si pe alte forumuri (mari si cu traditie) cum nu se permite aceasta si cum se sanctioneaza la repetarea ei, deci nu este un pasaroi picat din mitsu.ro (nu reinventam roata, cautam sa vedem ce e bun pentru acest forum - de aceea exista si categoria aceasta de topicuri, adica Zona administrativa > Sugestii / Comentarii / Reguli).
3. unii mai folosesc si Smartphone-u la accesarea forumului si e naspa sa astepte incarcarea unei pagini mari cu putine informatii, astfel se mai optimizeaza si incarcarea unei pagini si derularea pe touchscreen la greu

Pentru cei care au avut rabdare sa citeasca pana la capat acest post (sper ca si Regulamentul pe intregime pentru a evita alte discutii asemanatoare), le multumesc pentru timp.

Voi face si un poll prin care se va trage la vot daca doriti sa scoatem sau nu aceasta regula din Regulament (asta da democratie - poate ne dau altii exemplu )
Fişiere ataşate
quote.gif
quote.gif (32.03 KiB) Vizualizat de 6008 ori

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Mai 26, 2009 2:03 pm

Poll-ul va ramane pana vineri si in functie de voturi, se va lua decizia. Multi care au vizualizat, putini au votat

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mie Mai 27, 2009 9:55 pm

Pot sa dau exemplu de ce am votat NU (nah ca sa dus dreq si confidentialitatea votului) :

Daca am de raspuns unui coleg care a scris o pagina intreaga, e mult mai simplu sa dau quote pe propozitii, paragrafe, cuvinte, decat sa iau un copy si sa dau un paste cu ghilimelele de riguare. In plus, urmatorii cititori vor vedea de unde am luat citatul, fara a mai fi eu nevoit ca dupa fiecare cuvinte cu ghilimele adaugate de mine, sa scriu si autorul. Sper sa intelegeti ce am vrut sa spun.... sunt cam rupt de oboseala si ma exprim aiurea...

Sunt de acord cu regula de a nu da quote cand razpunzi pen-ultimului post. De completat ar fi ca poti da quote daca vrei sa scoti doar o propozitie/paragraf/cuvinte. Dar nu a intregului post.
Sunt de acord sa se dea warn pentru greseli de astea, ce pana la urma tin si de bun simt. Nu vrea nimeni sa citeasca de 2 ori acelasi lucru, mai ales daca e si mare quote-ul.


Si da, sunt de acord si chiar rog si eu dragii forumusti ca atunci cand dau un quote sa evidentieze ceva, sa stearga "nesemnificativele" si sa ramana doar esenta.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mai 27, 2009 10:35 pm

Asta era ideea - poate m-am exprimat eu gresit, sa nu se dea quote la intreg postul anterior DEODATA (nu am scris cuvantul deodata, deci greseala mea). Evident ca e logic sa se evidentieze anumite parti din ce a scris penultimul, chiar si intreg postul pe bucati daca are 10 intrebari si implica 10 raspunsuri, insa ce castig ca citesc de 2 ori totul fara sa aiba vreun sens anume?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Mai 28, 2009 8:42 am

No vezi, acum trebuie sa schimbam votul lui Klez in DA . Parerea mea e ca asta e o regula de bun simt si se aplica pe foarte multe forumuri.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Mai 28, 2009 12:48 pm

Sper ca nu a votat nimeni gresit...intrebarea este: Doriti sa scoatem ...din regulament, nu Doriti sa pastram...in regulament...

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Joi Mai 28, 2009 3:42 pm

Titlul acestui topic spune multe. Poate chiar pe toate: "Fara Quote La Intreg Postul Anterior, o replica des intalnita langa numele meu". Daca era un pool cu "Fara Quote La Intreg Postul Anterior? Da/Nu". In acest caz votam sigur DA

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Joi Mai 28, 2009 5:37 pm

QUOTE (Klez @ May 28 2009, 03:42 PM) Daca era un pool cu "Fara Quote La Intreg Postul Anterior? Da/Nu". In acest caz votam sigur DA


Nu se supara nimeni cand se da quote la un post de un rand doua.
Problema apare cand dai reply la un post de juma' de pagina sau unul cu poze.
Cine vrea sa priceapa cred ca a inteles deja. Pe altii o sa ii ajutam noi.
Avem un sistem de bonusare foarte atractiv...mai ales ca toti se vaita de criza.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Mai 29, 2009 1:43 pm

Topicul se inchide, dupa cum se vede din voturi, regula se mentine. Cu ocazia asta, as vrea sa atrag atentia ca aceasta regula de bun simt ar trebui sa o respectam toti, deci se va aplica si regulamentul legat de ea.

Va multumesc inca o data pentru rabdarea de a citi si a vota.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii / Comentarii / Reguli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori