Ajutor !?

Sugestii si comentarii pt. imbunatatirea Forumului si a Site-ului, Regulament de ordine interioara :)
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Noi 22, 2008 7:49 pm

In curand, doresc ca tot ce inseamna mitsu.ro sa aiba o infatisare complet noua. Pentru ca nu am timpul si nici toate cunostintele necesare pentru a face tot ceea ce va fi necesar, voi apela la cei care sunt dispusi sa dea o mana de ajutor dintre voi.
Cateva cuvinte despre ce ar urma: In primul rand, se va schimba platforma forumului astfel incat sa dispara vechile probleme legate de aspectul sau, atasarea imaginilor si subforumurile. Candidatii pt urmatoare platforma sunt phpbb 3 si IPB. Problema este ca IPB-ul costa ($ 150). In al doilea rand, pe langa forum vreau sa mai apara un site in care sa sintetizam informatii atat despre comunitatea mitsu.ro cat si despre istoria Mitsubishi Motors si modelele fabricate de aceasta de la infiintare pana in prezent. De asemenea, o sa mai doresc sa organizam si o galerie media, asa ca rog pe oricine detine materiale foto sau video de la intalnirile mitsu.ro de pretutindeni sa mi le trimita (fie pe mail la andrei@mitsu.ro fie pe yahoo messenger: andrei_agape ).
Daca este cineva dispus sa dea o mana de ajutor, se poate anunta aici.

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Mar Noi 25, 2008 5:57 pm

La partea de programare nu ma pricep, dar la setare IPB m-am bagat de citeva ori pina acum. Asadar, daca ai nevoie, cu mare placere.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Noi 25, 2008 9:34 pm

Am lucrat in php/html/css vreo 3 ani si le cam stiu. Forumuri nu am configurat, dar nici nu ma sperie ideea. Daca crezi ca te pot ajuta, o fac cu cea mai mare placere.

Avatar utilizator
dionut77
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 03, 2008 3:50 pm

Mesaj de dionut77 » Mie Noi 26, 2008 10:49 am

Eu pot sa te ajut cu niste poze de pe la intalnirile mitsu din tara, la care am participat. In rest nu ma bag, ca nu sunt din domeniu.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Noi 26, 2008 10:57 am

Pot ajuta si cu eu cu prelucrare editare foto-video la nivel amator. Singura problema e timpul.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Mie Noi 26, 2008 12:06 pm

eu ti-am spus cu ce te pot ajuta:
1. sponsorizez integral un pachet de hosting de 1500 MB la www.megahost.ro, server pe care il administrez
2. m-am oferit sa sponsorizez cu licenta IPB
3. pot ajuta la configurari
4. conversie phpbb catre IPB
5. scripting php

sa inteleg din faptul ca mi-ai dat reject pe messenger ca nu esti interesat?

atunci iti doresc mult succes!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Noi 26, 2008 12:24 pm

QUOTE (spatciuk)sa inteleg din faptul ca mi-ai dat reject pe messenger ca nu esti interesat?
Dimpotriva, cand am vrut sa dau reply la offline-uri a sarit messengerul, iar add request nu am primit. Dupa cum am discutat si la telefon, sunt interesat.

@Vibe: ok, da-mi un pm cu id-ul tau te rog

@dionut77: e ok, o sa le iau mai tarziu de la tine

@cix & @Marty: ok, povestim pe mess cand va fi cazul :wink:

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Noi 27, 2008 1:57 pm

eu ma bag la urmatoarele:

1. editare foto, chestii grafice, etc. (nu ma bag la web, pot sa-ti fac niste template-uri grafice, cam cum sa arate, dar nu ma bag la partea de implementare...). fac grafica si design de vreo 7 ani, deci te pot ajuta cu succes. Ai de refacut logo-uri, s.a.m.d. give me a sign...
2. configurare IPB ca am mai facut...

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Joi Noi 27, 2008 3:42 pm

Atentie la PHPBB3. Fiind gratis nu are implementata foarte bine partea de protectie pentru spam. Asta e o chestie de care m-am lovit, cand am incercat sa opresc valul de spameri. Are niste setari simplute care sunt rapid depasite de diverse softuri de spam, iar ultima solutie a fost ca fiecare inregistrare sa trebuiasca validata de mine. Evident, veneau sute de solicitari pe zi deci la un moment dat am lasat-o balta. Probabil ma costa ceva sa implementez un modul bun antispam.
Deci ai grija cand iti alegi softul de forum, trebuie sa aiba niste chestii de baza, de exemplu sa poti pune intrebari de logica sau de matematica pentru a inregistra userul. Eventual sa fie in limba romana, pentru ca spamerii sunt majoritatea din afara. ceva simplu de genul "Care este capitala Romaniei?"
Ma rog, ai prins ideea.

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Joi Noi 27, 2008 3:57 pm

atentie la phpbb, indiferent de versiune, este varza... si dpdv al arhitecturii si al securitatii.

eu prefer SMF sau vBulletin, am destui colegi si clienti care folosesc SMF si nu au avut probleme pana acum, in schimb am vazut destule phpBB sparte (hacked).

IPB este un script cu bani presupun ca e mai bun decat phpBB, imi pare rau ca nu pot sa dau un feedback pentru IBP.

Dar daca administratorii forumului au experienta cu el atunci e OK.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii / Comentarii / Reguli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori