In atentia webmasterului - Adsense code

Sugestii si comentarii pt. imbunatatirea Forumului si a Site-ului, Regulament de ordine interioara :)
Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Lun Noi 03, 2008 11:50 am

Flosesc IE 7 cu nivelul de securitate setat la mediu. De circa o saptamana observ ca dupa ce accesez www.mitsu.ro trebuie sa dau de doua ori click pe butonul de back al browserului ca sa ajung la pagina anterioara. Accesul pare ca se blocheaza spre pagead2.googlesyndication.com (linkul din Adsense code). Acest lucru afecteaza browsingul la toate paginile ulterioare. Setarea securitatii la High rezolva problema, dar nu e optiunea de care vreau sa aud (si cred ca nu e nici ce vreti Dvs.).
Aveti vre-o alta solutie? Daca nu, trebuie sa spun cu regret ca pentru mine acest site a devenit ostil si ma pierdeti ca utilizator...

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Noi 03, 2008 12:07 pm

QUOTE (Lancerlot)Daca nu, trebuie sa spun cu regret ca pentru mine acest site a devenit ostil si ma pierdeti ca utilizator...
Si asta doar pentru ca trebuie sa dai de doua ori click. Ca ai facut observatia am inteles si e ok, dar faptul ca ameninti ca tu nu mai intri pe forum din cauza asta, demonstreaza ce e cel mai important pentru tine 8) .
Apropo, vezi ca pe firefox merge cu un singur click pe back :twisted:

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Lun Noi 03, 2008 1:59 pm

Cix, nu e nici o amenintare. E o stare de fapt nefericita. Pentru cineva care prin natura muncii sale trebuie sa stea mult pe internet, acel timp pierdut printr-un click dat de pomana (multiplicat de "n" ori) devine chiar foarte deranjant. Acel script Adsense corupe browserul, care se comporta la fel in continuare cu toate celelalte site-uri. Eu inteleg nevoia de bani pentru a sustine un site web de altfel gratuit, nu comentez impotriva redirectarii, dar deranjul provocat de proasta functionare a scriptului e prea mare.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Noi 03, 2008 2:09 pm

Si pe mine ma enerveaza chestia asta! :-D
Huuoooo!
Jos guvernuuu!
Vrem salarii mai mari!

)

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Lun Noi 03, 2008 2:22 pm

O mica sceneta de sensibilizare pentru Cix:

Cix frecventeaza benzinaria "Mitsu Oil". Mitsu Oil se decide sa faca ceva banuti in plus aditivand benzina cu aditivul Adsense. De acum incolo Cix va apasa de doua ori pedala de acceleratie daca vrea sa accelereze al sau Colt. Asa ca Cix isi varsa necazul si considera ca va alimenta in alta parte daca se perprtueaza situatia.
Acum vine Lancerlot si-l infiereaza pe Cix pentru lipsa de loialitate si ii propune Skoda Fabia ca alternativa imuna la dubla pedalare.
Se lasa cortina, lumini. aplauze - sfarsitul actului I.

Eu cam asa vad lucrurile.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Noi 03, 2008 2:35 pm

Tu ai dreptate Lancerlot, dar pesemne esti intr-o pasa mai proasta care-ti amplifica sentimentele generate de aceasta "stare de fapt".
Spun asta pentru ca daca e sa luam in seama toate aceste "nereguli" care apar in viata de zi cu zi, ar trebui sa fim tare deprimati.
Asta e un fapt minor intr-o tara in care nimic nu functioneaza 100% si...scopul scuza mijloacele!
Problema reclamata de tine persista de ceva timp, situatie care nu mai poate fi considerata o neatentie, ci ca o stare de fapt romaneasca "las'ca merge s-asa" si de aici pot sa continui cu concluziile....
Insa nu trebuie sa ne suparam chiar asa de tare incat sa nu mai intram pe forum!

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Noi 03, 2008 2:57 pm

QUOTE (Lancerlot)O mica sceneta de sensibilizare pentru Cix:

Cix frecventeaza benzinaria "Mitsu Oil". Mitsu Oil se decide sa faca ceva banuti in plus aditivand benzina cu aditivul Adsense. De acum incolo Cix va apasa de doua ori pedala de acceleratie daca vrea sa accelereze al sau Colt. Asa ca Cix isi varsa necazul si considera ca va alimenta in alta parte daca se perprtueaza situatia.
Acum vine Lancerlot si-l infiereaza pe Cix pentru lipsa de loialitate si ii propune Skoda Fabia ca alternativa imuna la dubla pedalare.
Se lasa cortina, lumini. aplauze - sfarsitul actului I.

Eu cam asa vad lucrurile.
Le-ai cam incurcat Adevarul e cix ar fi schimbat benzinaria, nu masina.
Eu unul nu folosesc butonul back deoarece am in partea de sus si de jos a pagini link catre pagina principala si catre sectiunea in care sunt. In plus daca dau back dupa ce am vizitat un topic necitit iconita lui ramane rosie in semn ca sunt mesaje necitite.
Oricum, fiecare are metoda lui de a face browsing pe internet si browserului preferat, care e cel mai bun.
Dupa parerea mea problema asta ar fi trebuit raportata in sectiunea "Sugestii / Comentarii / Reguli" si sa se adreseze administratorului.

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Lun Noi 03, 2008 2:57 pm

Cristi, e adevarat ca sunt intr-o pasa proasta, dar indiferent cat de binedispus as fi, tot nu as adopta o atitudine fatalista. Cred ca uneori noi suntem de vina ca ne lasam calcati in picioare. S-a propus un fel de protest la preturile de benzina nejustificat de mari prin alegerea unei zile in care sa se evite pompele de la o anumita companie petroliera. Din pacate, astfel de actiuni nu au sorti de izbanda, e foarte greu ca sa se coordoneze actiunile unui grup numeros de oameni. Dar daca 90% dintre utilizatorii siteului ar spune ca sunt deranjati, ziua urmatoare problema ar fi rezolvata...

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Lun Noi 03, 2008 3:09 pm

Cix, le-am incurcat in mod voit.
Problema e urmatoare: pe orice site gratuit, webmasterul face ce vrea, este dreptul sau. Daca mie nu-mi place ce gasesc acolo, am plecat si nu pot sa reclam nimic. Asta atata vreme cat mizeria ramana acolo pe site. Daca insa imi afecteaza browsingul pe alte siteuri, e ca o infectie si cine face asta cu buna stiinta e lipsit de etica. Eu sper sa fie vorba doar de o eroare involuntara in script.
Ai dreptate ca trebuia sa postez in alt loc, dar nici adresa de contact nu am gasit-o sa scriu un email. poate n-am cautat bine.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Lun Noi 03, 2008 3:14 pm

Ai dreptate inca o data, dar atitudini gen: "las'ca merge s-asa", "mie sa-mi fie bine in rest ma doare in cur", "dupa mine potopul", "ce te-am tapit fraiere", "nu sunt de acord cu tine, deci esti prost", "faci ca mine sau poti pleca", "aici eu sunt seful"... sunt vechi pe la noi si nu mai pot fi schimbate de nimeni.
Si pe viitor lucrurile nu vor sta mai bine.
Generatia noua (in mare parte) in afara de mess, hi5, MCShit, telefon mobil, toale...nu are alte repere.
Cat despre sistemul romanesc...a protesta in vr-un fel sau altul...se merita doar asa pentru linistea interior ca s-a incercat totul, dar e inutil.

Am extrapolat un pic subiectul de dragul discutiei...faptul in sine e 0.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii / Comentarii / Reguli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori