imbunatatire impact vizual

Sugestii si comentarii pt. imbunatatirea Forumului si a Site-ului, Regulament de ordine interioara :)
Avatar utilizator
batranu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 26, 2007 11:38 pm

Mesaj de batranu » Vin Oct 10, 2008 12:20 pm

sunt trecut de 40 ani si dupa cum se stie, dupa aceasta varsta apar probleme legate de vedere, bine, apar ele mai multe legate si de alte lucruri, dar nu fac obiectul prezentei interventii.
va rog sa ma credeti, cand urmeaza sa intru pe "mitsu" trebuie urgent sa-mi caut ochelarii.
ca mine, banuiesc ca si altii sufera din cauza acestui discomfort.
fiecare forum isi doreste sa fie "mai altfel" decat altele, dar, credeti-ma in cazul de fata in loc sa fie un plus, impactul vizual realizat este un minus

este o problema logica la mijloc. pentru ca o informatie sa fie scrisa cat mai inteligibil dpdv. vizual, trebuie ca, contrastul intre scris si fondul textului sa fie cat mai mare ex: alb si negru cel mai des uzitat. daca incercam ca din doua culori sa venim cu trei, respectiv si cu griul ca fond de text, totul se duce de rapa.
urmariti contrastele intre: scris negru pe fond gri, scris alb pe fond gri, scris gri pe fond negru. asa ceva nu se poate!

va rog respectos sa tineti cont de aceasta sugestie! in caz contrar voi evita sa mai intru pe acest forum cu toate ca sunt posesor al marcii mitsubishi.
poate ve-ti spune: ei, si? mare paguba! necazul este ca nu stiti cati gandesc ca mine.

Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Vin Oct 10, 2008 12:48 pm

Da, e putin cam obositor, nu isi poate alege fiecare culorile ca pe alte forumuri?
Bine, nu cred ca e chiar asa rau incat sa nu ma pot concentra, dar unii oameni sunt mai sensibili cu ochii

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Vin Oct 10, 2008 6:27 pm

cred ca prima problema pe care trebuie sa o rezolve este cu serverul, paginile se incarca de parca ar fi in China.

daca e vreun admin pe faza...pm pentru o oferta de hosting, detin propriul server, va dau in teste sa vedeti cum se misca un forum pe un server din romania...

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Oct 19, 2008 8:15 am

Sugestia este ok, nu am nimic impotriva.
Oricum, urmeaza sa schimbam platforma forumului (pe aceasta o consider oarecum depasita) si atunci va fi schimbat si template-ul deci rezultatul va fi vizibil cat de curand.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Oct 19, 2008 9:06 am

.............

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Dum Oct 19, 2008 10:13 am

Andrei, se renunta la phpBB? La ce se trece?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Oct 19, 2008 10:15 am

Inca sunt in dubii, ori pastram phpbb dar il upgradam la 3, ori IPB.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Dum Oct 19, 2008 10:19 am

Supa cum ziceam si mai demult, IPB e mult mai facil de administrat si usor de folosit, dar recunosc ca n-am incercat phpBB 3. Acu' depinde care-s factorii care influenteaza decizia finala. Daca e nevoie si de ceva cascaval, da un semn.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Oct 19, 2008 10:27 am

Pana acum am testat IPB-ul (recunosc, luat de pe torrent ) ca sa imi fac o idee, de azi vreau sa incep sa vad si care e treaba cu phpbb 3 si voi lua o decizie. Singura problema e licenta de IPB care e 150$, dar o scoatem noi cumva la capat.

http://www.invisionpower.com/community/ ... chase.html

Avatar utilizator
batranu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 26, 2007 11:38 pm

Mesaj de batranu » Dum Dec 07, 2008 6:35 pm

multumesc in mod deosebit celor care au dus la schimbarea impactului vizual al acestui forum.
este pantru mine o surpriza placuta, parca nu am mai fi in romania.
este de neinteles... cum este posibil?....aici la noi sa sesizezi un neajuns si intr-un timp atat de scurt acesta sa fie eliminat.
felicitari celor care au reusit sa realizeze aceasta schimbare.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sugestii / Comentarii / Reguli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori