jante + borduri = :((

Vinzi sau cumperi ceva? Anunta aici
Avatar utilizator
vladutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 08, 2008 9:07 pm

Mesaj de vladutz » Sâm Iun 21, 2008 9:44 pm

Am facut un topic nou pt ca nu stiam unde sa incadrez aceasta problema a mea.
La putin timp dupa ce am cumparat masina l-am lasat pe fratele meu sa o conduca, unu din sfaturile pe care i leam adresat pe un ton inteligent fiind "vezi sa nu te apropii de borduri sa-mi zgarii jantele mele pe 16!!". Nu s-a apropiat de borduri, nu s-au zgariat jantele, totu bine si frumos.
Azi, in parcare unui supermarket celebru in romania, care are inconjuratii stalpii de lumina cu borduri am reusit performanta de a-mi zgaria/juli/strica/face sa arate urat una din "jantele mele pe 16". Imi vine sa urlu(si sa plang) de nervi!!!
Nu cred ca exista vreo solutie, dar totusi daca cineva imi poate da vreun sfat as fi tare recunoscator. Se pot polisha cumva? Se pot schimba pe casco :-D ? Cat costa una noua?

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Sâm Iun 21, 2008 9:53 pm

Salut,

Daca pui o poza, ceva, poate reusim sa te ajutam.
O solutie simpla - CASCO...

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Sâm Iun 21, 2008 10:46 pm

Pot sa le faci negre. Dar ... daca le vei zgaria/juli/strica/face sa arate urat se va vedea si mai rau

Avatar utilizator
Bobby
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 08, 2008 11:31 am

Mesaj de Bobby » Dum Iun 22, 2008 12:16 am

pune si tu o poza !

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Dum Iun 22, 2008 12:37 am

Nu am poze. Nu am jante negre. Am vazut la M Car in fata un colt vopsit alb-perlat si cu jantele facute negre. Jantele erau lucrate foarte bine.

Avatar utilizator
sharkone
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 7:53 pm

Mesaj de sharkone » Dum Iun 22, 2008 1:09 pm

Salut!
Vladutze daca te duci la politie si le spui ca ai evitat o groapa si ti-ai lovit masina de o bordure (pt constatare) si pe urma mergi la cei de la service si le spui sa iti dea o hartie in carfe sa scrie caci trebuie neaparat schimbata/schimbate jantele cei de la casco nu vor avea decat sa accepte situatia si sa iti dea banii pe o janta noua.
Dar cu franciza asta care exista acum la firmele de asigurari crezi k iti convine sa dai 100 euro doar pe niste zgarieturi?
O janta consta la cei de la M car aproximativ 380 (ma refer la cele de 16" spitate).
Bafta in luarea deciziei!

Avatar utilizator
mocanu86
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 05, 2007 11:38 am

Mesaj de mocanu86 » Dum Iun 22, 2008 3:30 pm

asa am patit si eu la jantele pe fatza .. se pot zgaria ff usor .. eu abia ca le-am atins .. nu m-am interesat totusi cum sa le rezolv , bafta

Avatar utilizator
damutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 06, 2007 4:22 pm

Mesaj de damutz » Lun Iun 23, 2008 11:36 am

atat timp cat nu e janta sparta, o mica zgarietura trece neobservata. ale mele cred ca sunt toate zgariate si numai de una stiu cand am atins bordura.asta e unul din riscurile pe care ti le asumi cand iei jante de aliaj, inevitabil apar si mici daune estetice.

Avatar utilizator
and3yu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 19, 2007 1:00 am

Mesaj de and3yu » Lun Iun 23, 2008 5:44 pm

oricat de bine si atent mergi tu cu masina,tot o sa le zgarii.asa ca nu te mai chinuii sa le schimbi.

Avatar utilizator
vladutz
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 08, 2008 9:07 pm

Mesaj de vladutz » Vin Iun 27, 2008 4:40 pm

Multzam pt sfaturi! Mi-a mai trecut supararea. M-am mai impacat cu ideea... A fost greseala mea pana la urma

Scrie răspuns

Înapoi la “Bursa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori