2008 Mitsubishi Lancer 1.8 MT 143 CP Red Metalic

Vinzi sau cumperi ceva? Anunta aici
Scrie răspuns
Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Joi Iul 17, 2008 12:07 am

Ar fi fost interesant. Din pacate acolo imi parchez masinuta. Eu am locatie in Otopeni. :-(

Da' n-au intrat zilele in sac. Asa ca pana la urma ne intalnim sa bem berile alea...fara alcool

Hai s va mai povestesc despre drumul de costisa. Adica despre Rasnov- Poiana Brasov - Brasov. Ma rog mai mult prima parte ca pe restul il stie destul de multa lume.
In principiu, drumul arata foarte bine, are si portiuni rapide unde te poti intinde frumusel la drum - in regim mai sport, maxim a 3-a, la Lancer-ul meu, combinate cu curbe in ac de par si modificari rapide de altitudine, unde datorita etajarii cutiei a trebuit sa folosesc prima treapta. . La viraje in ac de par luate mai in forta (cam 40 km/h) cauciucurile cam incepeau sa protesteze, poate si datorita asfaltului, care mi-a parut un pic cam moale...De data asta am vazut si eu ca functioneaza ASC-ul , dar finut...
Drumul de la poiana la Brasov este mult mai dificil ca si abordare, in mare parte si datorita traficului.

Devine interesant atunci cand nu e trafic, adica noaptea, dar atunci pierzi peisajul, care e magnific...

Ce rapeste din farmecul traseului - drumul de la Predeal la Rasnov - drumul e cam bombardat asa ca nu prea merge sa te bucuri deplin de el.
Asa ca ai parte doar de 25 km de drum pe care poti sa te jopci cu masina (50 daca mergi in ambele sensuri), in loc de 43 de km (adica 86 km per total) :-(

Incercati sa configurati ruta asta pe un sistem de navigatie si puneti-o sa ruleze in 3D, asta ca sa va faceti o idee de ceea ce inseamna, e superba ca experienta de condus.

Una peste alta, am de gand sa repet experimentul....
Daca e sa-l decriu intr-un cuvant - extraordinar!!!

Numai bine.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Iul 17, 2008 12:40 am

QUOTE (DeBogdan)Ar fi fost interesant. Din pacate acolo imi parchez masinuta. Eu am locatie in Otopeni. :-(
Am aflat si eu asta, mi-a zis Bogdan Petcu ieri.

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Joi Iul 17, 2008 11:29 am

QUOTE (DeBogdan)... unde datorita etajarii cutiei a trebuit sa folosesc prima treapta...

Asta mi s-a parut mie ciudat la masina asta fata de Clio, ca pe serpentine stranse si destul de abrupte, intr-a doua nu mai trage... Deci pana la urma e normal sa schimbam in treapta I... de retinut.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Joi Iul 17, 2008 1:13 pm

Nu am zis ca nu trage si in treapta a doua ci ca nu oferea acelasi grad de control la viteze mai mari.
La mers linistit se descurca foarte bine si in treapta a doua.
:-D

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Joi Iul 17, 2008 2:00 pm

Nici eu nu ma refeream la mers linistit :-D Turatia creste si intr-a doua, dar nu se mai poate numi ca mergi sportiv. Desi probabil voi incerca sa ma obisnuiesc sa atac virajele cu a 2-a la 3-4000 de ture, si atunci am scapat de problema lipsei de putere la iesirea din viraj .

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Vin Iul 18, 2008 12:17 pm

Hai ca m-am luat cu raspunsurile si l-am uitat pe LAV, si nu e frumos din partea mea, deci:

LAV, promit ca la urmatoarea iesire la Brasov, careia inca nu i-am stabilit data, te anunt cu o saptamana in avans. E drept ca si pana acolo e distanta mare, dar nu e ca pana la Bucuresti.
Asta ca sa fie mai dinamica - eu zic ca pe serpentine e suficient de dinamica...
Si in conditiile in care te intereseaza o portie de adrenalina. :twisted: :-D

Numai bine...

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Iul 18, 2008 5:46 pm

Ma bag si eu la un dus-intors pe Predeal - Timisul de Jos (sau de Sus). :-D

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Vin Iul 18, 2008 9:46 pm

Si eu ma bag, daca ma intorc pina atunci.

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Vin Iul 18, 2008 11:14 pm

Salut ! Am si eu o intrebare, sunt normale in perioada aceasta a rodajului turatiile despre care vorbesti?Am inteles eu bine , masina este a ta? Parca stiam ca dauneaza motorului asa ceva , sau ma insel? In rest numai bine , km cat mai multi fara incidente!

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Lun Iul 21, 2008 2:06 am

La 3100 km am iesit demult din rodaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Bursa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori