Lancer 2016 Facelift

Vinzi sau cumperi ceva? Anunta aici
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Sâm Feb 20, 2016 6:43 pm

Cum a zis un coleg mai sus: prea putin, prea tarziu.
Diferente insesizabile

Avatar utilizator
noobless
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 28, 2015 11:46 am

Mesaj de noobless » Dum Feb 21, 2016 12:31 pm

Diferenta intre lancer 2012 si lancer 2016 e foarte mica ..... extrem de mica... oglinzile bara fata si cd-playerul ... care oricum l-am inlocuit cu un alpine iva-w202r ..... nu stiu la motorizari daca au schimbat ceva ....

Avatar utilizator
tandrei
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 23, 2015 9:46 pm

Mesaj de tandrei » Lun Feb 22, 2016 9:02 am

Mie mi se par minore schimbarile. Fata de modelul anterior, grila radiator nu imi place, insa jantele sunt mai frumoase. La interior e cam la fel, si intr-adevar e mai spartan, dar eu personal sunt multumit de ceea ce ofera. Cred ca este un facelift fortat de modelul de marketing care schimba niste lucruri minore doar pentru a oferi o noua versiune la fiecare 2-3 ani.
Cel mai mare dezavantaj insa este absenta motorului 1.8 did care a fost inlocuit cu un motor 1.6 d de la peugeot mai slab ca putere. Cei de la reprezentanta mi-au zis ca Mitsubishi nu a investit in aducerea motoului 1.8 la EURO6 s au preferat echiparea cu un motor de la alt constructor. La motoarele pe benzina nu stiu daca sunt diferente.

Avatar utilizator
Maximusdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 31, 2009 1:39 pm

Mesaj de Maximusdm » Lun Feb 22, 2016 1:51 pm

Salut,

Am masinuta asta din 2009 si sunt intradevar multumit performanta/bani.
Trebuie intelesi si colegii nostrii care observa cat de putin a adus in plus acest facelift dupa atatia ani. Mediul auto este competitiv si e normal sa comparam cu celelate marci. Asa am facut si cand am luat masina. Alte marci asiatice si nu numai aduc modele complet noi in 4 ani. Vezi kia ceed, era o amaraciune in comparatie cu Lancer cand am luat-o si acum e .... altceva!
Masina a fost super ca design si chiar ca echipare in 2007 cand s-a lansat, dar trebuie sa tina pasul cu vremea altfel pierde.
Atuul lui Lancer era latura sportiva, dinamica la care Mitsubishi renunta din ce in ce mai mult.
Lancer cu motor de 1.6 e trist rau ca masina e solida dar si grea. Nici nu se poate compara cu 2.0 Did. Ma bucur ca am prins acel motor. Nici nu mai zic ce poti sa obtii cu un tunning de calitate din el.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Lun Feb 22, 2016 4:31 pm

+1 la cmentariul lui Maximusdm

arata mai urat si este mai slab dpdv motorizare

dezamagit


Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Lun Feb 22, 2016 5:46 pm

Destul de corect ce s-a zis aici. Intr-adevar bara fata a devenit banala, rotunjita si parca mult prea alungita in jos.

Avatar utilizator
outl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 03, 2013 5:29 pm

Mesaj de outl » Mie Feb 24, 2016 7:36 pm

Eu știu ca atunci când faci un facelift dorești sa îmbunătățești modelul.Aici ce s-a îmbunătățit. Au stricat ceea ce nu trebuia.Exact la fel au făcut cu Outlander ul.Cu toate ca sunt fan japoneze și dețin aici trebuie sa fim obiectivi și sa spunem ceea ce se vede cu ochiul liber.Ori i-au scăzut salariul celui care a hotărât acest zis facelift ori nu-î mai interesează de nimic.

Avatar utilizator
EvoX
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 27, 2007 7:22 pm

Mesaj de EvoX » Vin Mar 04, 2016 12:06 am

Parcă i-a pus cineva o bucată de bandă izolieră peste bot. Adispărut toată "agresivitatea dată de botul de rechin"! I-AU RUINAT ASPECTUL!!! PĂCAT!!!
Sper să corecteze repede gafa asta.
Numai bine!

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Vin Mar 04, 2016 9:22 am

Posibil ca asta sa fie ultimul facelift. Nu or sa mai aiba ce sa corecteze.
E destul de socant sa vezi ca se renunta cu atata usurinta la constructia a doua modele atat de apreciate Lancer si Pajero... oricare ar fi motivele.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Mar Mar 08, 2016 11:37 am

Cateodata imi vine sa ma apuc de-o facultate de business/marketing doar ca sa inteleg absurditati de genul asta. Nu pot sa concep ce au gandit ei cand au hotarat ca modelul asta e o idee buna pentru Mitsubishi. Sincer am senzatia ca vor sa ne indeparteze de ceea ce inseamna generatiile Lancer.

Probabil multi din voi folositi sau ati auzit de WAZE, minunata aplicatie care ne spune pe unde ne-asteapta caschetarii. De curand a fost cumparata de Google (cu al lor Android), si pur si simplu au vrut sa se descotoroseasca de utilizatorii de Windows Phone care o foloseau, asa ca ce au facut? Au scos un update prin care au injunghiat de 50 de ori aplicatia lasand-o intr-o balta de sange, dupa care au venit imediat cu un comunicat prin care au zis ca ei nu mai fac update-uri pentru Windows ca nu li se renteaza. Asa au "fortat" sute de mii de utilizatori care au apucat sa prinda update-ul, sa o dezinstaleze, ca devenise inutilizabila.

Eu nu vad un model extrem de diferit nici aici. Daca scot un model nou, ciopartit pe toate partile (motorizare, aspect, dotari) ce sa inteleg eu din strategia lor vis-a-vis de clienti? Daca sunt pe-aici colegi mai trecuti prin viata, sau cu un spirit afacerist mai bun care ma/ne pot lamuri, ce asteptari a avut Mitsubishi de la modelul asta, sunt tare curios si de parerea lor.



Scrie răspuns

Înapoi la “Bursa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori