Bucsi Bascula

Vinzi sau cumperi ceva? Anunta aici
Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Lun Ian 04, 2016 11:47 am

Salut tuturor. Am fost la un service despre care am avut in trecut numai cuvinte de lauda. Doar ca de data asta m-au cam dezamagit. Am schimbat un portbagaj de piese si cand mai ramasese sa schimb doar amortizoarele spate, ce sa vezi, aceeasi problema ca la Outlander (cica), nu se poate da jos amortizorul spate din cauza bucsilor de bascula din exterior care sunt prinse cu un surub, care odata fortat distruge bucsa. Nu reusesc sa le identific deloc dupa ce am tot cautat prin cataloage. Ma poate ajuta cineva? De mentionat ca nu doresc sa schimb basculele cu totul pentru ca impreuna sar de 1000 lei si mi se pare o cheltuiala redundanta.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Mar Ian 05, 2016 4:41 pm

La new lancer am problema asemanatoare ...nu cred ca vin separat ....eu trebuie sa schimb un surub de 30 ron dar mi se duce bucsa de la brare daca umblu acolo ...pret peste 1000 lei ....eu nu am gasit separat bucsa...

Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Mesaj de testos » Mar Ian 05, 2016 10:50 pm

Ti-am pus o poza cu ansamblu amortizor-bascula si nu e nicio bucsa. Desfaci un surub cu piulita si saiba si scoti amortizorul.
Fişiere ataşate
Ansamblu_amortizor_bascula_spate.jpg
Ansamblu_amortizor_bascula_spate.jpg (186.45 KiB) Vizualizat de 6090 ori

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Joi Ian 07, 2016 10:04 am

Multumesc Testos, asa am vazut si eu in filmuletul lui Makey, tipul care tot face si desface pe youtube masina asta. Din pacate amortizorul chiar si cu arul comprimat i cu presa nu permite sa iasa din bascula si nici din suportul de sus, asa ca cei de la service au zis ca e mai safe sa comandam si cele doua (patru in total) bucsi de bascula. Mi-au dat pret 300 lei cu tot cu suruburi si inca 50 lei manopera pentru inlocuire. Mi se pare un pret ok avand in vedere ca totul vine OEM si decontez la serviciu.

Colegul Cojak poti incerca sa suni la Vianor Service (Auto Agusta) poate iti gasesc ei separat bucsile respective. Mie mi-au dat termen de livrare 10 zile lucratoare.
O sa incerc sa urc de pe telefon o poza ca sa fie ilustrativ cum vin separat la modelul Classic. Eu la ei am facut si geometria mai multor masini si pentru toate a iesit ok, iar pretul 50 lei/fata, 80 lei/fata+spate, mi se pare mult mai ok decat ce am auzit pe la altii. Un mare plus este ca nu i-am vazut sa comercializeze cauciucuri sh, piese sh sau alte gunoaie aduse de pe afara furbisate sa ia ochiul romanului amator de chilipiruri.

Later edit: Daca ne uitam la poza de mai jos in partea inferioara este o imagine "defalcata" cu fiecare piesa componenta in parte. Eu am nevoie de cele doua bucsi de bascula din capete, suruburile si piulitele lor.

[attachment=23026:IMG_2016...5_WA0002.jpg]
Fişiere ataşate
IMG_20160105_WA0002.jpg
IMG_20160105_WA0002.jpg (52.59 KiB) Vizualizat de 6083 ori

Avatar utilizator
testos
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Apr 18, 2012 6:34 pm

Mesaj de testos » Joi Ian 07, 2016 12:09 pm

Sunt doua bucse de bascula, atentie! Una catre interiorul masinii si alta catre prinderea in bratul cu fuzeta.

Scrie răspuns

Înapoi la “Bursa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori