Intrebare Lancer Sportback

Vinzi sau cumperi ceva? Anunta aici
Avatar utilizator
smos
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 15, 2013 9:30 am

Mesaj de smos » Vin Noi 27, 2015 4:31 pm

Salutare,

stie cineva masina asta ? Propietar pe forum?

"2.0 HB DPF Instyle -Unicat In Romania"

HB vine de la hatch-back?

daca poate cineva sa ma ajute cu niste informatii despre model mi-ar fi de folos!

Multumesc

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Vin Noi 27, 2015 9:24 pm

Nu cred ca-i pe forum...

Unicat in Romania, auzi...

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Sâm Noi 28, 2015 7:37 am

Fiecare masina este " unicat " in felul ei, daca i-a pus un abțibild pe undeva este unicat, altul nu are cum sa aibă la fel. 😉😉😉.
No offense.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Sâm Noi 28, 2015 10:28 am

Manual de service in germana... nu m-as baga... Sunt multe "reprezentante" germane cu proprietari "muslimi" ce fac fix acelasi lucru ca tuciuriii din Vitan.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Mie Dec 02, 2015 12:19 am

Eu cred in asa zisa "cultura a proprietarilor unei marci". Asta inseamna ca proprietarii unei marci X, sau mai mult, a unui model Y, impart anumite trasaturi ale personalitatii. Involuntar toata lumea face asta (ex. cand asociaza BMW-urile cu cefele late), insa voluntar, putini o folosesc la cumpararea unei masini. Am observat lucrul asta pe vremea cand voiam sa-mi cumpar masina, si cercetam piata auto.

Astfel am vazut ca SAAB-uri gasesti in principiu pe la medici, avocati, si de regula sunt masini foarte bine ingrijite si cu uzura superficiala.
Apoi proprietarii de Honda (mai ales cei de Accord), din nou, tind sa fie foarte grijulii cu masinile lor.
Skoda, greu gasesti o masina impecabila - fiind masini de zi cu zi, majoritatea le intretin in conditii bune, dar fara mare atentie la detalii. etc.

Din activitatea de pe forum, reactia celorlalti soferi in trafic (in special cei care au Lancer sau Evo), interesul pentru modificarea/imbunatatirea masinii etc. se vede ca pasiunea proprietarilor de Lancer, Evo si chiar Colt (spun 'chiar', fiindca e un model un pic umbrit de celelalte modele de la Mitsu, si deseori e trecut cu vederea din pacate) pentru domeniul auto, e peste medie. Cu alte cuvinte, putini isi cumpara Lancer "din greseala". Cu atat mai putini Evo-uri. Cei mai multi chiar sunt pasionati de masini.

Cu riscul de a-mi da singur foc la valiza, concluzia e ca o persoana care si-a cumparat un Lancer, si l-a exploatat si intretinut la nivelul la care ar fi normal sa o faca, nu cred ca ar scrie niciodata intr-un anunt "Unicat in Romania". Colegilor proprietari de Lancer, puneti-va in pielea vanzatorului si o sa vedeti ca n-ati scrie asa ceva. E doar parerea mea, si poate-s superficial, dar eu m-as gandi de doua ori inainte sa cumpar masina de la o persoana de genul asta.

PS: Am insistat un pic pe Lancer fiindca e un sedan, si aici preferintele personale cantaresc un pic mai mult, atata tot. In cazul modelelor "de munca" (L200, Montero) intra si alte criterii la cumparare - acolo esti impins mai mult de necesitati decat de gusturi.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Dec 02, 2015 10:16 am

Am vazut si eu anuntul... sunt mai multe greseli in anuntul ala, in primul rand nu este unicat, este versiune Instyle, nimic in plus.
In al doilea rand nu are filtru DPF fiind motorul de 2 litri de origine vw.

Eu zic sa mergi sa vezi masina, ii faci un test, mergi cu ea si verifica-i istoricul. Posibil ca acei km sa fie reali, mergi cu cineva care se pricepe pentru a vedea daca masina a fost lovita.

Daca se misca bine si nu a fost trosnita merita banii aia.

Avatar utilizator
cristian.stefan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 22, 2014 5:17 pm

Mesaj de cristian.stefan » Mie Dec 02, 2015 10:58 am

Salutare,

Eu am un Sportback 1.6 inmatriculat in 2012 (fabricatie 2011),nu am cumparat-o de noua, am luat-o anu trecut din Sibiu de la Mitsu (cineva care a facut un buy back sau ceva de genu). Imi place foarte mult, tinuta de drum ok, consum ok: in Bucuresti prin trafic super/mega/ultra aglomerat 11-12l/100 km; extern: de ex un drum Targoviste- Bucuresti undeva sub 6l/100 km, Sibiu-Bucuresti pana in 6.5l/100 km, Bucuresti - Constanta 6.7 l /100 Km dar aici am avut media de 101 km/h. Consumabile : revizie in mai anul asta 900 Ron la Mitsu in Baneasa : schimbat ulei, filtre ulei,polen,aer (toate au fost OEM). In Noiembrie - schimbat placute fata+rectificat un disc,plus pregatire iarna (completat ului+antigel) si alte verificari (baterie, stergatoare,roti) 500 Ron (tot la Mitsu in Baneasa, piese echivalent nu OEM). Alte probleme nu am avut decat cele de mai sus care sunt consumabile. Vezi ca au la Mitsu in Baneasa verificari gratuite pentru iarna, poate te intelegi si tu cu ei sa te duci cu masina respectiva.

Avatar utilizator
smos
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 15, 2013 9:30 am

Mesaj de smos » Joi Dec 03, 2015 3:49 pm

Multumesc pentru raspunsuri/sfaturi....intr-adevar...si mie imi suna un pic /daca nu mai mult:)/, suspect..in primul rand din pricina supra "advert-ului" , in al 2-lea pretul (am vaz masini mai vechi cu km mai multi ale unor vanzatori care stiau ce vand la preturi mai ridicate). Inca un lucru care mi-a atras atentia a fost vechimea anuntului, destul de mare pentru o asa masina la asa pret(cel putin pt mine).Mai sunt cativa factori care m-au pus pe ganduri de aceea am si pus intrebarea aici...nu stiu de ce eram convins ca pe sportback exista doar varianta de 1,8d...am crezut ca poate e o varianta de pe piata USA sau Orient...daca este motorul de 2.0 de pe outie, sunt familiarizat cu el si imi place...

Nu pot sa spun ca sunt setat pe lancer, dar imi place si inca nu il exclud din optiunile mele....

Scrie răspuns

Înapoi la “Bursa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori