Lancer 2008 2.0 Di-d Agata In Treapta A 2-a

Vinzi sau cumperi ceva? Anunta aici
Avatar utilizator
johnx2y
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 07, 2015 10:08 am

Mesaj de johnx2y » Vin Sep 11, 2015 9:00 pm

Salutare.

Am o mica/mare nemultumire vis'a'vis de cutia de viteze.Parca agata in treapta a 2, parca intra in viteza in 2 trepte, deasemenea daca tin "manerul" la limita de a intra in viteza, se aude un carait fin, trebuie sa fie liniste ca sa il aud, carait care nu l-am remarcat la intrarea in celelalte trepte. Deasemenea, celelalte trepte nu simt ca agata, cel putin nu atat de tare incat sa-mi sara in atentie de fiecare data cand schimb treapta.
Uleiul din cutie nu a fost schimbat niciodata, sunt la 170.000 km.

Pareri?

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Vin Sep 11, 2015 9:30 pm

Dupa ce am fortat un pic ambreiajul in marsarier ca nu puteam sa urc o rampa, pedala a pierdut putin din fermitate, si am inceput sa am si eu aceeasi problema cu treapta a 2-a. Exact aceleasi simptome ca si la tine - parca vorbim de aceeasi masina.

Avand in vedere ca inainte nu simteam asta, tind sa cred ca poate din cauza ambreiajului cupleaza mai greu ...s-o fi slabit un pic.

O sa revin pe joi sau vineri cu un reply, ca ma duc sa-mi schimb discurile de frana, si deja am vorbit cu mecanicul sa investigam si problema asta. Sper sa identific si la mine cauza exacta, si-atunci o sa-ti dau mai multe detalii daca se rezolva.

Avatar utilizator
johnx2y
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 07, 2015 10:08 am

Mesaj de johnx2y » Vin Sep 11, 2015 10:21 pm

Multumesc pentru informatii, te astept cu vesti bune sa speram

Eu asa am cumparat-o, nu am "pe ce sa dau vina"... Bafta!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Sep 14, 2015 8:31 am

Ambreiajul nu prea se slabeste pt ca e hidraulic.

Probabil s-a decalit putin placa de presiune... ce sa mai zic ca si a mea agata daca retrogradez intr-a 2-a, dar e si cea mai chinuita treapta recunosc


Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Lun Sep 14, 2015 8:44 am

Asa-i Alex, s-a decalit placa de presiune, asta voiam sa spun si eu dar nu-mi gaseam cuvintele.

Dar oricum, si daca-i hidraulic, tot se poate slabi, fiindca poate intra aer in sistem. Aia ar fi versiunea optimista, fiindca se face o aerisire, si dupa eliminarea aerului, problema ar trebui sa se rezolve - pedala isi recapata fermitatea, zona de cuplaj revine la pozitia initiala.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Vin Sep 18, 2015 9:41 am

johnx2y, nu e nicio problema cu cutia. I-am schimbat uleiul, fiindca nu stiu daca a fost schimbat vreodata, si astazi dimineata parca a fost mai bine. In sensul ca tot e o mica diferenta fata de de celelalte trepte, dar macar nu mai simt ca agata. Interesat e ca dupa 2-3 semafoare, incepe sa nu se mai simta apropae deloc - ori ma obisnuiesc eu intre timp.

Totusi la cat de muncita e treaba a 2-a, nu cred ca problema se manifesta asa de evident incat sa imi fac griji.

Ar fi bine sa-i faci si tu o verificare la un mecanic, fiindca e relativa treaba asta cu "simtitul", si n-as vrea sa-ti zic sa stai linistit, si sa te trezesti ca nu-ti mai intra deloc in viteza intr-o zi.

Avatar utilizator
johnx2y
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 07, 2015 10:08 am

Mesaj de johnx2y » Vin Sep 18, 2015 5:04 pm

Dintr-un post aici pe forum reiese ca uleiul ar trebui schimbat la ~100.000km. Avand in vedere ca sunt la 170.000km, ar fi chiar indicat sa fac un schimb. Ce ulei ai folosit?

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Vin Sep 18, 2015 8:40 pm

CASTROL SYNTRANS 75W-90 GL-4+

Scrie răspuns

Înapoi la “Bursa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori