Cumpar Camera Marsarier

Vinzi sau cumperi ceva? Anunta aici
Avatar utilizator
kondl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 20, 2014 9:43 am

Mesaj de kondl » Vin Mai 23, 2014 11:20 am

Sunt mandrul posesor al unul lancer 2008, 2.0di-d , si as dori sa achizitionez o camera marsarier second hand pentru acest model. Mentionez ca am navigatia originala, deci va trebui sa se potriveasca la aceasta.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Mie Sep 24, 2014 4:09 pm

Sunt exact in aceeasi situatie Ne poate ajuta cineva cu un sfat?

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Sep 24, 2014 6:13 pm

cel mai simplu si mai ieftin este de pe ebay

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Joi Oct 02, 2014 10:37 am

mai ieftin si mai rapid decat ebay aici :

http://www.okazii.ro/camera-marsarier/c ... a140533685


am cumparat-o pt fosta mea masina , prinderile ar trebuii sa corespunda la mitsubishi . N-am apucat sa o montez, este noua

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Joi Oct 02, 2014 10:57 am

http://www.ebay.com/itm/Car-Reverse-Rea ... 1c467266c3
Incearca aici. Se monteaza in locul uneia dintre lampile de numar, are led pentru iluminat numarul si e ultra simplu de montat.

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Joi Noi 27, 2014 3:20 pm

Nu este musai sa intrati pe ebay sau okazii.
Eu mi-am luat de aici : http://www.mo.ro/electronice-auto/camere-mar-arier.html. Are garantie 12 luni.
Am montat-o in locasul special existent langa luminile pentru numarul din spate . Functioneaza perfect.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Mar Dec 09, 2014 1:45 pm

Am inteles ca pe navigatia OEM e mai tricky sa instalezi o camera aftermarket. Ati intampinat probleme la montaj? Eventual unde ati gasit instructiuni complete

Numai bine!

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Mar Dec 09, 2014 4:40 pm

Camera de marsarier merge impreuna cu oglinda.
Cand am cumparat Outlander-ul, Tiriac Auto mi-a oferit bonus oglinda+camera (no name) impreuna cu alarma auto (Maat).... instalate de ei, in bd Expozitiei.
Camera initiala s-a defectat dar garantia oferita nu a functionat (camera slab etanseizata, a intrat apa, a ingetat - s-a spart gemuletul. Ei au zis ca gemuletul a fost lovit - nu se inlocuieste. Greu de dovedit contrariul).
Camera pe care am luat-o acum este originala (marca PNI speciala pentru Mitsubishi Outlander) ... si este (cum spui) "tricky" functionarea impreuna cu oglinda no name.
In primul rand, precizez ca oglinda are 2 intrari video : AV1 si AV2 (pe mufa intrare S-Video).
Initial, cand bagam in marsarier se alimenta oglinda care intra pe AV1 si vedea camera.
Acum, la montarea noii camere (tot in bd. Expozitiei) cand bag in marsarier si se alimenteaza oglinda, aceasta intra pe AV2 .....
Trebuie sa comut manual pe AV1 ca sa vad camera. Am lasat masina de 2 ori la service de dimineata pana seara ..... Ei zic ca oglinda este defecta .....
Concluzia mea : nu cred ca functionarea echipamentelor este "tricky" .... ci pur si simplu service-ul respectiv se pricepe doar la mecanica si tinichigerie

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Dec 09, 2014 6:03 pm

e foarte simplu de montat eu am montat-o pe a mea singur si nu sunt inginer sau electrician, cred ca am facut si un tutorial pe care l-am pus pe forum

Scrie răspuns

Înapoi la “Bursa”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori