Apartament Nou Vs Apartament Comunist

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Iun 25, 2013 3:18 pm

Intrucat in viitorul nu foarte indepartat intentionez sa cumpar un apartament in Bucuresti as dori niste sfaturi pareri referitoare la dilema mea. Ca principiu as vrea un apartament cu 2 camere(in cel mai rau caz garsoniera), bugetul ar fi aproximativ 50.000euro. Vreau sa fie aproape de o statie de metrou sa nu am probleme cu gasirea unui loc de parcare in zona sa nu fie chiar la periferie. As prefera un apartament cu 2 camere intr-un bloc nou dar daca mai e si intr-o zona cat de cat cam depaseste bugetul. Un apartamet intr-un bloc comunist e ceva mai ieftin dar necesita renovare si per total as iesi cam tot la pretul unuia nou. Apartamentele comuniste sunt mai usor de gasit in apropierea unei statii de metrou.

Ca si criterii de cumparare sunt:

1. in apropierea unei statii de metrou maxim 500-600m
2. locuri de parcare disponibile oricand (inchiriat/cumparat sau la liber) si nu dealea inghesuite gen supermarket, prefer parcarile laterale ca nu-ti loveste vecinul masina cu portiera
2. zona semi-centrala(Titan, Vitan, Tineretului, C-tin Brancoveanu, Lujerului, Politehnica etc), exclus periferie si zone aglomerate centrale(victoriei, romana etc) sau cartiere rau famate.

Va rog sa ma ajutati cu niste pareri si sfaturi cei care cunoasteti bucurestiul bine.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mar Iun 25, 2013 10:03 pm

titan, lujerului, si politehnica dupa parerea mea su sunt deloc pe langa centru,

in tineretului e cam scump, la mine in bloc era un apt de vanzare la 67.000 de euro, la vitan nu prea ai metrou aproape

insa desi nu e in centru titan e o zona ok, ai un parc, ai locuri de parcare si e metrou aproape

daca gasesti ceva ok la bani, tineretului si timpuri noi, chiar inceputul de la nerva traian sunt zone excelente, dar e o problema cu locurile de parcare

c-tin brancoveanu e o zona foarte buna, ai si metrou aproape si e si aproape de centru..zona dintre sos. oltenitei si str. secuilor e chiar ok, am cunostinte care stau peacolo si mi-a placut ce-am vazut peacolo

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Lun Iul 08, 2013 8:41 pm

Datorita bugetului in proportie de 90% sunt hotarat sa caut un apartament intr-un bloc comunist dar mai ma o nedumerire.
Sa fie la bulevard sau mai inspate? M-am orientat asupra cartierului titan si am vazut ca la bulevard sunt multe locuri de parcare la liber. Ce-mi recomandati cei care cunosc cartierul si care zona din cartier ar fi mai indicata?
imi plac zonele statiilor de metrou Titan-Nicolae grigorescu si portiunea dintre ele.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mar Iul 16, 2013 3:12 pm

Eu stau la Lujerului, vis-a-vis de Cora, in blocul pe semi rotund care se vede din intersectie.
Locurile de parcare sunt foarte putine unele la liber, altele cu plata in spatele blocului. In principiu daca vii seara nu mai gasesti loc de parcare. De multe ori parcam pe bulevard aproape de politehnica ca acolo gaseam loc.
Eu mi-am cumparata acolo pt ca am serviciul aproape si nu merg cu masina in timpul saptamanii datorita metroului. Avantajul acestei zone este ca ai tot ce iti trebuie la o aruncatura de bat si din punct de vedere al sigurantei este ok.

In zona Titan am stat aprox 4 ani, din pct meu de vedere este o zona mai libera decat Lujerului, gasesti mai usor unde sa parchezi si este mai linistita. Cei drept este si mai departe de centru dar nu semnificativ.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mar Iul 16, 2013 8:08 pm

In era dinamismului, a unor perioade in care la 2-5 ani iti schimbi job-ul, cineva mai cumpara apartamente in functie de unde lucreaza?

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Iul 16, 2013 9:48 pm

Eu nu intentionez sa cumpar apartament in fuctie de job ci in zona in care imi place. Momentan locuiesc in zona Titan_Morarilor si lucrez in sud pe la statia de metrou Dimitrie Leonida. Desii am metrou aproape si de casa si de munca prefer sa merg cu masina insa e bine sa ai metroul aproape la nevoie. Imi ploace zona dintre statiile de metrou Titan si Nicolae Grigorescu nici spre Dristor nu e rau, cam aici as vrea sa cumpar ceva deocamdata dar nu ma grabesc. Pusesem ochii pe vitan residence 2 dar din pacate depaseste bugetul.

Alte zone care imi plac sunt tineretului(cam scumpa) sau constantin brancoveanu.

Parerea mea e ca nu merita sa alegi zona in care locuiesti in fuctie de job ca nu se stie ce iti rezerva viitorul.

Cert e ca vreau o zona cu metrou si locuri de parcare si pe cat posibil sa pot vedea masina de la fereastra apartamentului.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Iul 17, 2013 6:13 pm

QUOTE (driverx @ Jul 16 2013, 08:08 PM) In era dinamismului, a unor perioade in care la 2-5 ani iti schimbi job-ul, cineva mai cumpara apartamente in functie de unde lucreaza?

Nu nu l-am cumparat functie de serviciu, chiar cand l-am cumparat lucram in Pipera. Intre timp m-am mutat in Preciziei.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Aug 20, 2013 10:39 pm

Daca ar fi sa aleg un apartament vechi ceea ce e destul de probabil am alta dilema: boc din anii 60-70 sau 80(dupa cutremurul din '77)?
In Titan sunt blocuri vechi marea majoritate construite inainte de cutremurul din '77 dar cartierul e aerisit cu destule locuri de parcare si mai multe statii de metrou.
In Dristor sunt blocuri din anii '80, teoretic mai rezistente la un eventual cutremur mare dar sunt foarte apropiate unele de altele(inghesuite) si fara pre multe spatii verzi intre ele. Locurile de parcare nu sunt suficiente si seara gasesti extrem de greu un loc liber.

Ca preturi sunt foarte apropiate poate usor mai scumpe cele din Dristor. Acum sincer mi-ar place mai mult un apartament in cartierul Titan decat Dristor dar oare cat mai rezista blocurile asa vechi?

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori