Amenda Pentru Rovigneta

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Iun 18, 2013 2:38 pm

Salutare,
Astazi mi-a venit acasa o hartie in care eram amendat pentru ca nu aveam rovigneta, nu stiu cand, nu stiu unde oricum pe langa oras. E prima oara cand ma confrunt cu asa ceva si am unele nelamuriri.
O parte din suma stiu ca trebuie sa o platesc la trezorerie, ok, ma duc la trezorerie maine si o platesc, dar partea cea mai importanta trebuie platita in cont BCR Sucursala Constanta pe numele DRDP Constanta in numerar (deci ar trebui sa ma deplasez pana acolo) sau prin ordin de plata. Apoi sunt rugat sa trimit toate documentele justificative prin posta in maxim 15 zile. Eu azi am primit plicul si ma bucur de 48 de ore in care pot plati jumate din amenda, deci 125 lei.

Vroiam sa va intreb daca le pot platii in contul dat de ei, online, de pe serviciul Home Banking pe care-l am de la ING. Va intreb asta pentru ca imi cer si proba pentru plata ori aceasta proba va fi un fisier PDF downloadat de pe net in care se descrie operatiunea, insa nu va avea nici o stampila a bancii. Este suficient? Chiar nu mai stiu cu birocratia asta in Romania cum functioneaza.

Apoi ce mi-a atras atentia este contul. Contul este RO86RNCBX800000700087121, este prima oara cand vad un IBAN de genul asta in sensul in care desi are 24 de caractere ca orice IBAN, are o litera in plus, acel X dupa RNCB.

Deci va functiona acest tip de plata, sau semnez un ordin de plata clasic, stampilat de banca, la o sucursala ING?

Va rog sa ma lamuriti si pe mine care sunteti mai patiti, vreau sa fac minimul de drumuri si efort pentru a le da banii, logic.
Sunt in criza de timp. Pe urma presupun ca va trebui sa scanez absolut toate documentele si sa le trimit prin posta cu confirmare de primire la CESTRIN, inclusiv plicul cu data de astazi ca sa pot justifica de ce am platit jumate din amenda nu? Faptul ca m-am incadrat in acele 48 de ore.
Ce ma seaca si mai tare este ca mi s-a stricat multifunctionala chiar ieri! Tre sa umblu si prin oras sa printez eventual acel PDF si sa copiez documente la copiator.

Va multumesc!

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mar Iun 18, 2013 8:14 pm

Acum vreo 2 ani am patit si eu sa primesc acasa amenda pentru rovinieta si imi amintesc ca m-am dus la o sucursala BCR (oarecare) si am platit acolo numerar, la casierie (fetele de la casierie stiau contul...doar mai facusera aceasta operatiune) partea de amenda care reprezinta despagubirea catre CESTRIN, tocmai pentru ca respectivii au cont la BCR si sa evit eventualele nelamuriri. Sfatul meu este sa faci la fel.

Apoi am trimis plic (in maxim 15 zile) catre respectivii cu confirmare de primire (ca sa am dovada cand am trimis si cand a ajuns la ei) cu copii de pe toate actele: proces verbal de contraventie, chitanta trezorerie, chitanta BCR sau ordin de plata si, bineinteles, plicul pe care l-am primit xerocopiat fata/verso. Originalele le-am pastrat in caz ca, doamne fereste apare cine stie ce nelamurire si mai am nevoie de ele...dar pana acum totul a fost ok.

IBAN-ul acela asa este el si cu "X"

In cazul meu, a fost o faza de imi venea sa imi bag unghia in gat. In art.13, al.1 din OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor s specifica: "Art. 13 (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei. " , dar baietii au avut grija sa trimita procesul verbal de constatare a contraventiei cu 4 zile inainte de implinirea termenului de prescriptie de 6 luni...operativi domn'le.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Iun 18, 2013 10:44 pm

Da inteleg, ei la mine a fost si mai dramatic mai ales ca nu am iesit mult cu masina din oras. Eu cand plec la drum lung imi iau pe cateva zile, cat imi trebuie. Am fost prins acum o saptamana ducandu-ma la Careffour iar intre idicatorul de iesire din oras si Careffour in orasul meu sunt vreo 500m acolo, deci sunt bulangii la maxim. Mai mult ma oftic ca aveam si o cale alternativa, prin spatele magazinului, dar de unde sa stiu ca e foamea asa mare si lipsa de moralitate asa mare incat sa fiu amendat pentru 500m de drum. Ce sa fac sa platesc Rovigneta pentru a ma duce la Careffour? Sa mute dracului indicatorul mai incolo si sa ne lase in pace.

Am mai facut o mica investigatie si am decis sa platesc din ING pentru ca la urma urmei tot virament este in cont, suma le intra. Eu am document justificativ, se vede si in extrasul de cont, daca e vreo problema ii dau in judecata dar oricum daca plata esueaza sunt informat online ca ceva s-a intamplat.

Mi-e scarba sa ma duc la ghisee si caut sa fac cat mai putine drumuri. Multumesc de sfat oricum. Bine ca nu mi-a indoit portofelul prea tare, dar daca ar fi sa o luam aas moraliceste nu stiu cat de corecta e. Eu sunt un sofer exemplu, nici amenzi de centura nu am de ani de zile, nu am incidente rutiere din vina mea, dar sunt amendat pentru ca nu le-am facut C*rul mare la toti hotii pentru 500 de metri de asfalt. Da, daca ma prindeai in alta loalitate mai ziceam dar tii detectorul la iesirea din localitate, asta e tiganie curata. Are guvernul Ponta nevoie de bani, sunt pusi pe rele rau de tot. Plus controalele in masini au crescut, nu stiu ce tot spera sa descopere. Am fost controlat la Lacul Sarat (o statiune de doi lei) la o ora destul de ok pentru vara zic eu, 7 seara.. le-am prezentat toata masina si i-am intrebat ce cauta.. si mi-au zis ca arme.. ca sunt probleme..
Zic cautati oameni buni ca nu ma deranjeaza foarte tare, dar ma intreb cata libertate mai am ca individ in tara asta. De doua ori am fost controlat in masina de arme la un interval foarte scurt iar eu n-am nici unghiera la mine dapai arme! ) Sunt caraghiosi serios. Maine le fac plata si duca-se dracului.

Tu spui sa platesc la o sucursala BCR dar acolo in PV al meu spune clar in numerar la BCR deschis la sucursala Constanta sau ordin de plata. Ei pentru ordin de plata trebuie sa am un cont deschis, sa completez un ordin de plata.. Asta presupune acest mijloc de plata sugerat de ei. Probabil in cazul tau ai platit catre cei din localitatea ta, chiar nu stiu ce sa zic. Braila insa tine de Constanta vad.. regionalizare dom'le.
Care i-a imbracat!

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mie Iun 19, 2013 12:17 am

Eu m-am dus la BCR si pentru ca era in drumul de zi cu zi si am intrebat la ghiseu daca pot sa platesc la acea sucursala avand in vedera ca beneficiarul platii are cont la BCR, iar cei de la banca mi-au spus ca se poate fara niciun fel de problema. Si in cazul meu a trebuit sa fac plata pentru un alt judet, eu avand domiciliul in Ilfov, iar plata facand-o catre CESTRIN Bucuresti (la mine a fost contraventie constatata pe DN1, in Romanesti, PH care tine de Bucuresti). Practic poti sa faci plata la orice sucursala a bancii la care au ei deschis contul sau de la orice banca prin OP catre banca unde au ei deschis contul.

La treaba cu camera de monitorizare pusa la iesirea din localitate, pana in hipermarchet, mi se pare de toata jena, dar explicatie este foarte simpla: este foame de bani.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Iun 19, 2013 1:31 am

Eu prefer sa-mi iau rovinieta pe 12 luni si astfel nu mai am grija ei si nici pe unde circul. Astfel nu ma doare capul. Parca am dat cam 120RON pe ea in decembrie 2012.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mie Iun 19, 2013 6:35 am

Am facut plata azi online, totul a decurs bine, le-am downloadat pdf-ul, e operatiune bancara inregistrata, sigur nu vor fi probleme. E tot un ordin de plata dar online.
Flipper sa sti ca asa voi face si eu, dar cum eu cu Coltul ies de doar cateva ori pe an la drumuri lungi, am tot zis sa iau "la bucata" desi financiar ai dreptate nu ies bine. Cel mai ieftin sa o platesc pe un an.Ce ma mai seaca e ca acum s-a stricat multifunctionala mea Canon MP160 si nici sa scanez nu pot, dapai sa mai printez.Tre' sa ma duc sa fac si copii si printing la vreun "chiosc" desta. Tot vroiam eu sa scap de drumuri! Tre' sa-mi iau si multufunctionala. By the way evitati Canon ca-s gunoaie.Am lucrat pentru Xerox si am experienta cu printingul/printerele si cu Canon am avut mereu belele si ca service si am detinut si vreo 4 din care una foto foarte scumpa cu 6 cartuse individuale.. Dusu-sa pe lemne beyound repair. HP tata, HP ca mi-a ajuns!

Avatar utilizator
fanto
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 28, 2012 5:24 pm

Mesaj de fanto » Mie Iun 19, 2013 1:13 pm

Samyaza cu tot respectul dar nu este vorba de cei 500m dintre localitate si carrefura, de obicei camerele sunt montate in afara sau chiar la intrarea/iesirea din localitati dar din cate stiu atata timp cat este drum european,national,judetean sau rural chiar si in interiorul localitatilor ai nevoie de rovigneta. La mine de ex trece prin oras E60/DN2A si iti spun sigur ca au luat cativa amenda doar pentru ca au traversat drumul fara rovigneta. Ca s-a ajuns la asa batjocura de platim taxa oficial si poate neoficial de cate ori alimentam sunt de acord. Sper sa nu te superi dar eu asa stiam ca e legea cu rovigneta.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Sâm Iun 22, 2013 7:22 am

N-am de ce sa ma supar, dar nu este corect! O sa ma intresez ce DN-uri sunt si o sa le evit pe cat posibil daca e vorba de asa. Este un abuz oricum. Va amintiti ca acum multi multi ani, s-au scumpit combustibilii ca includeau rovigneta? Ei bine nu-mi amintesc sa se mai fi ieftinit de atunci, dar imi amintesc ca s-a reintrodus rovigneta! Nu stiu unde-s montate camerele si cum arata pentru ca nu imi amintesc nimic suspect, nu stiu cand "m-a luat" camera... Este un abuz oricum. Mie ce mi se ofera de banii aia care-I platesc annual? Pe cate drumuri nationale mi-am facut masinile praf in trecut, jante indoite si cauciucuri taiate in tot felul de gropi, si da erau drumuri pentru care era nevoie de rovigneta, pe care o plateam!
S.M.F. in mama lor! Doar de noi depinde.. ar trebui mai multi sa ne constituim parte civila si sa-i dam in judecata, dar binenteles ca nu suntem in vreo tara civilizata sa facem asta asa ca mergem pe mana lor, suntem la cheremul mafiei..sa-i fac nu stiu cui mare parvenit imputit fost securist, rege al asfaltului p. mare!

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Sâm Iun 22, 2013 10:41 am

@fanto Revin prietene sa-ti precizez ca in interiorul localitatilor n-ai nevoie de rovigneta cum era si normal!

Cine si pentru ce drumuri trebuie sa achitatam Rovinieta ?

?Rovinieta trebuie achitata de catre persoane fizice cat si persoane juridice;
?Rovinieta este necesara atunci cand circulam pe reteaua de drumuri nationale, exclusiv drumurile aflate in intravilan resedintelor de judet si al municipiilor;
?Este necesara achitarea taxei de drum pentru toate categoriile de vehicule, atat inmatriculate definitiv cat si inmatriculate temporar in Romania si in alte state;
?Vehiculele de transport mixt se ?ncadreaza ?n categoria vehiculelor de transport marfa

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Dum Iun 23, 2013 7:53 pm

Nu statul a incasat mare parte din amenda platita de tine, si supararea ta nu e bine directionata.

Ultima data cand m-am uitat eu rovignieta nu era necesara in localitate pe un drum national/european daca aveai resedinta in judetul respectiv.

Daca pe mine ma ia politia pe DN intr-o localitate in care nu am residinta si nu am rovignieta sunt bun de plata. Daca sunt din localitatea respectiva nu patesc nimic.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori