Cum Se Incarca O Bricheta De Tipul Asta?

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Dum Mai 19, 2013 11:15 am

Salutare am cateva brichete de genul celei din fotografie. Stiu ca sunt niste panarame dar au rezervor mare si-mi fac trebuinta. Am luat un tub de gaz de brichete, cu tot felul de adaptoare, care fiind chinezarii binenteles ca nu merg.

Intrebarea mea este, cum se incarca aceste tipuri de brichete, sau daca se incarca? Am observat ca aia nu e propriu zis o valva, am apasat-o cu ceva si nu ai iesit gaz din bricheta, ba dimpotriva pot spune ca nu se apasa deloc.

Am un adaptor in trusa aia pentru valva asta mica in cruce, dar binenteles ca-mi tasneste gazul prin toate partile cand o folosesc.

Deci, se pot incarca cumva sau le arunc direct sa nu-mi mai pierd vremea?

Am mai incercat sa o incarc prin top.. (pe unde iese) asa cum incarcau tiganii odata in piata, dar fara succes. Am tinut valva ridicata, am bagat gaz, am golit jumatate de tub, dar gazul nu intra in bricheta. Am observat la alte brichete metalice pe care le am, ca acest gaz Ronson in speta, nu prea arde bine.

Experiente de impartasit?

Multumesc!
Fişiere ataşate
P5196080.jpg
P5196080.jpg (1.38 MiB) Vizualizat de 5483 ori

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Dum Mai 19, 2013 9:28 pm

Ce vezi tu acolo nu e propriu-zis o valva ci e orificiul prin care a fost incarcata bricheta in fabrica. Dupa incarcare, acel orificiu se "sigileaza". Pe vremuri existau meseriasi care iti montau o valva metalica in locul acela, dar nu cred ca mai gasesti vreunul activ.

Avatar utilizator
siminica
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 16, 2008 12:07 pm

Mesaj de siminica » Lun Mai 20, 2013 10:15 pm

QUOTE (Samyaza @ May 19 2013, 11:15 AM) Salutare am cateva brichete de genul celei din fotografie. Stiu ca sunt niste panarame dar au rezervor mare si-mi fac trebuinta. Am luat un tub de gaz de brichete, cu tot felul de adaptoare, care fiind chinezarii binenteles ca nu merg.

Intrebarea mea este, cum se incarca aceste tipuri de brichete, sau daca se incarca? Am observat ca aia nu e propriu zis o valva, am apasat-o cu ceva si nu ai iesit gaz din bricheta, ba dimpotriva pot spune ca nu se apasa deloc.

Am un adaptor in trusa aia pentru valva asta mica in cruce, dar binenteles ca-mi tasneste gazul prin toate partile cand o folosesc.

Deci, se pot incarca cumva sau le arunc direct sa nu-mi mai pierd vremea?

Am mai incercat sa o incarc prin top.. (pe unde iese) asa cum incarcau tiganii odata in piata, dar fara succes. Am tinut valva ridicata, am bagat gaz, am golit jumatate de tub, dar gazul nu intra in bricheta. Am observat la alte brichete metalice pe care le am, ca acest gaz Ronson in speta, nu prea arde bine.

Experiente de impartasit?

Multumesc!

Salutare,
Genul asta de bricheta nu se umplea decat cu de ''mesterii de prin piete'' cu un ac de seringa subtire cu care faceau gaura si lasau acul in bricheta. Bagau tubul de gazin capul acului de seringa, umpleau si dupa aceea scotea acul si tinea degetul pe gaurica acului. Venea cu alt ac cu gamalie (cele care trebuie sa le cauti bine cand iti cumperi o camasa) un pic mai gros decat cel de seringa, pe care il infingea acul in gaurica cat sa astupe gaura plus cativa mm. Taia surplusul si gata incarcatul.
Succes

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Mar Mai 21, 2013 10:43 am

Mda, m-am lamurit si eu intre timp pe youbue. E o porcarie. Ideea e ca mereu capacelul ala trebuie bagat in interior insa cand iei degetul dupa ce ai bagat gaz, oricat de rapid ai fi tot iti scapa jumate asa ca este inutil. Ma rezum la brichetele mele incarcabile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori