Antena Midland Cu Talpa Magnetica Pe Outlander

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
atentat_maf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:10 pm
Contact:

Mesaj de atentat_maf » Joi Noi 26, 2015 8:47 am

A incercat cineva sa isi monteze antena pe bara longitudinala(pe outlander 2007)? Eu tot o antena cu talpa am dar e foarte incomoda pt mine si as vrea sa incerc sa o pun pe o bara longitudinala insa nu stiu sigur daca merge ok. Va multumesc.

Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Vin Noi 27, 2015 12:39 am

QUOTE (atentat_maf @ Nov 26 2015, 08:47 AM) A incercat cineva sa isi monteze antena pe bara longitudinala(pe outlander 2007)? Eu tot o antena cu talpa am dar e foarte incomoda pt mine si as vrea sa incerc sa o pun pe o bara longitudinala insa nu stiu sigur daca merge ok. Va multumesc.


Ai aici o adresa unde poti gasi mai multe tipuri de prindere antena : http://www.mondoplast.ro/Suporti-magnet ... g_radio-14
Dar orice ai lua,important e sa ai o buna punere la masa (la cea cu talpa magnetica impamantarea se face inductiv deaceea se si recomanda amplasarea pe mijlocul plafonului) si verificarea reflectatei cu reflectmetru. Daca ai o reflectata mare mergi cu putere mica in emisie ,altfel risti sa o prajesti.

Avatar utilizator
atentat_maf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:10 pm
Contact:

Mesaj de atentat_maf » Vin Noi 27, 2015 7:34 am

Ideea era ca la Mitubishi outlander singurul loc unde poți să îi pui talpa magnetică e undeva în spatele masinii. Acoperișul fiind de aluminiu nu prinde acel magnet și dacă ii pun talpa îmi este destul de greu să umblu la portbagaj, fiind nevoit tot timpul să fiu atent la antenă. Am întrebat de bară longitudinală să văd dacă a încercat cineva să știu dacă e ok și nu stric statia. Ca și mecanism de prindere nu e o problemă ca pot să îi fac un colier ceva să o prind acolo deoarece am și talpa și mai am încă un cablu cu proste de ăia de prindere fixa. Am mai văzut la cineva tot cu outlander prinsă undeva pe o vara transversală. Ms de răspuns.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Vin Noi 27, 2015 12:06 pm

Te risti si mai cumperi o bara transversala,de ea prinzi suportul antenei cel cu prindere fixa,vei avea o reflexie buna deci si o auditie si emisie clara.Pleci la drum infiletezi antena,ajungi acasa o desfiletezi si o pui frumos in portbagaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori