1 Destinatie Pe Zi

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Ian 03, 2013 12:40 pm

Călătorii: Roma, un oraş spectacol
http://www.unica.ro/detalii-articole/ar ... 23656.html

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Dum Ian 06, 2013 5:18 pm


Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Ian 09, 2013 8:08 am


Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Vin Ian 11, 2013 7:46 am

Cele mai vizitate oraşe din lume ?n 2012

http://adevarul.ro/life-style/travel/ce ... index.html

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Sâm Ian 12, 2013 8:42 pm


Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Sâm Ian 12, 2013 10:35 pm

Am vazut multe tari, orase, insule, etc. , mai putin Grecia si nu stiu sa-mi explic din ce motiv nu am vizitat-o (apropo de link-ul tau Radu-Lancer, legat de Insula Alonissos). Ma tenteaza la vara sa fac un tur al Greciei cu masina (sa cobor pe bratul din mijloc al Sythoniei si de acolo sa trec dincolo, pe insule...).

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Sâm Ian 12, 2013 11:29 pm

Pt Colegul iceblitz80

Daca dispui de timp si resurse sfatul meu ar fi ca prima data sa te duci aici

Norvegia intr-o calatorie printre fiorduri
http://www.xplorio.ro/norvegia-intr-o-c ... -fiorduri/

http://www.xplorio.ro/norvegia-tara-naturii-iubite/

http://www.xplorio.ro/aurora-boreala-finlanda/



MERITA!!!!!

Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Dum Ian 13, 2013 12:14 am

)))) Stiu, am fost prin octombrie 2012 in Norvegia si in Suedia. Sunt 2 tari foarte frumoase, insa sunt extrem de scumpe (Norvegia cel putin). Preturile din Oslo sunt mult mai mari chiar si decat cele din Londra. Dar a fost o experienta frumoasa.

Grecia in schimb e accesibila si cu masina si toti imi spun ca e foarte frumoasa. Am preferat Turcia in majoritatea concediilor de pe timpul verii pentru servicii, insa in concediul din vara lui 2012 am observat ca si turcii au lasat-o mai moale in privinta serviciilor, insa au marit preturile... De regula imi aloc 5-6 zile vara doar pentru lenevit pe plaja.

Anul asta in schimb am programate city break-uri la Londra in mai, in iunie la Roma pentru ca pe 2 iunie se implineste 1 an de la casatorie (e un oras pe care il ador efectiv si vreu sa-i fac o surpriza sotiei care n-a vazut Roma), iar in iulie am de ales intre un tur al Greciei sau un alt traseu: Croatia (Krk, Dubrovnic) - Italia (Venetia, lacul Como) - retur prin Austria si popas un weekend si-n Budapesta.

Cert este ca vreau sa fac o iesire si cu masina ca de avion m-am cam saturat...

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Dum Ian 13, 2013 9:29 am

Salutare colegu.

Eu am fost acum cativa ani in circuit in Tarile Baltice si Tarile Nordice SUEDIA DANEMARCA FINLANDA NORVEGIA. Sigur ai facut croaziera pe fiorduri si ai fost pe drumul troliilor. Iar in Suedia ai asistat la schimbarea garzii ai fost acolo unde se decerneaza premiul NOBEL dar si in partea veche a STOCKHOLM-ULUI. Mai toata Europa in afara de Elvetia si Portugalia am vazut-o cu agentia de turism OMNIA TURISM. Cu ei pot spune ca am vazut lumea.

Eu asa am facut. Intai am fost in circuit in Tarile Nordice unde am fost fascinat de Bergen etc iar dupa cvateva luni am fost in circuit in GRECIA. Cel putin pt mine este discrepanta mare. Odata ce ai vazut cele doua tari, restu lumii este doar ca sa bifezi tari........



Daca vrei o tara super spectaculoasa dar care nu stiam de ea este CROATIA. Tot cu Omnia am vazut si Croatia in 2009. Statiunile de aici rivalizeaza cu cele de pe COASTA LUGURICA COASTA DE AZUR. Bulgaria Grecia Turcia.... sunt asa ... de week end..daca maintelegi.


Dar Dubrovnic, Split, drumul de pe coasta Dalmata te lasa fara cuvinte.

Acum asta este parerea mea.

Avatar utilizator
iceblitz80
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:19 pm

Mesaj de iceblitz80 » Dum Ian 13, 2013 11:20 am

)))) Am vazut cam tot ce se putea in Norvegia si Suedia (era si pacat sa ma mai uit la cativa euroi daca tot am ajuns acolo). In 2011 fusesem in Irlanda si mi-a placut, asa am hotarat sa merg in Norvegia si Suedia.

Iugoslavia, Croatia si Slovenia le-am vazut acum vreo 12 ani mai in detaliu (aveam un prieten care ma lua cu el cu masina de fiecare data cand pleca prin Italia si ne opream pe drum oriunde consideram ca aveam ceva de vizitat; pe vremea aia imi aduc aminte ca iti trebuia viza pentru Italia si la putere era marca germana) Traseul asta care include Croatia si Italia stiu ca e frumos, iar sotia nu fost nici in Italia, nici in Croatia si nici in Ungaria (apropo de Ungaria, mie imi place Budapesta ca oras). )

Vedem...dupa Pasti ma voi hotara ce traseu fac...

Oricum, multumesc pentru tips-uri.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori