Trusa Desen Tehnic

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Sâm Aug 04, 2012 11:45 am

Salutare, mi-am luat si eu o trusa de desen tehnic pentru ca incep niste cursuri si printre altele voi face si desen tehnic. Pentru ca era doar de uz scolaresc m-am infipt la ceva pe okazii
Pare de pe vremea lui Saligny si vad ca e facut in Germania si se numeste Prazision!
Binenteles ca am platit 57 de lei cu tot cu transport pe ceva incomplet, dar rau nu-mi pare pentru ca trusa e veche si e frumoasa si ca bibelou de privit.
Starea de uzura e avansata, dar nu asta ma deranjeaza pe mine, ci lipsa compasului principal. Bine ca mi-a dat prelungirile la el, dar pe el nu-l am.

Totodata un trasor (sau cum se numeste cel de-l bagi in tus) are un surub rupt, se vede in imagine (fig2. stanga, randul 2 de jos in sus), iar un altul are varful rupt (din cele mici).

Nu reusesc insa sa-mi dau seama ce face acel compas din drapta, pentru ca are o raza foarte mica si singura intrebuintare care i-am gasit-o a fost sa desenez niste cerculete foarte mici dar datorita faptului ca varful de se pune in centru este excentric si l-am trasat rotind tija aceea. Foarte interesant!

Mai am un maner de plastic cel din dreapta jos, care nu se potriveste la nimic si nu stiu ce pot face cu el si acele mici prelungiri de pe randul trei stanga, fig 2. care nu stiu la ce sunt, sau daca macar sunt de la trusa.

Va rog care va pricepeti sa-mi descrieti si mie putin cum se pot folosii aceste elemente misterioase pt mine, si eventual daca aveti de vanzare un compas la care sa pot adapta restrul trusei (respectiv acele brate de prelungire care presupun ca de la acel compas lipsa sunt) ar fi superb! Nu mai postez la sectiunea bursa ca nu are rost, daca tot am deschis acest topic.

M-ar mai interesa si vreo doua trasoare ca sa le pot inlocui pe cele vechi.

Draguta trusa dar ma simt umpic jefuit acum, noroc ca-mi place pur si simplu cum arata!
Fişiere ataşate
_8045906.jpg
_8045906.jpg (537.35 KiB) Vizualizat de 5270 ori
_8045905.jpg
_8045905.jpg (388.36 KiB) Vizualizat de 5244 ori

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Joi Aug 16, 2012 1:38 pm

Salut ,
Acel compas se numeste Balustre si este destinat intradevar cercurilor cu diametre mici .Manerul ar trebui sa se potriveasca la un tragator (trasor).Va trebuie neaparat o trusa cu un compas normal si functional.In loc de tragatoare puteti folosi cu mult mai multa acuratete si succes o trusa Rotring Isograf sau Staedtler de desen tehnic .
O zi buna !

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Sâm Aug 18, 2012 7:36 pm

Asa ceva am avut cand eram in generala sincer nici prin gand nu imi trecea ca se mai gaseste asa ceva.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori