Bye Bye My Dear Zoom Zoom

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Mar Mar 13, 2012 1:10 pm

Dupa 82000 de km..si o veste mai putina buna...
Masina rasturnata la Doi Baieti - UPDATE - FOTO, VIDEO | Buna Ziua Iasi Luni, 12 Martie 2012
din pacate s-a intamplat si evenimentul...a fost un ceas rau..un accident prostesc inevitabil de altfel...oricum nu pot sa imi explic. nu a fost zi toata iarna asta in care sa nu fi mers cu ea...polei etc s-a comportat exemplar.
Ieri...exact ca la tampiti...am fost furat dupa respectiva curba de linia de tramvai...ocolind gropile dintre linii si de pe drum...se pare ca roata stanga spate am urcato pe linie si a fost destul cat sa imi arunce puternic spatele ...iar in incercarea de a redresa eram deja in copac...si apoi rasturnat. Viteza nu aveam...dupa cum se poate observa si din poze de aveam mai mult de 30 sigur damage-ul era mult mai pronuntat. Banuiesc ca bordura de langa copac...mormanul de gheata si copacul in sine plus unghiul de impact a facut sa mi se ridice botul incat sa ma intoarca pe o parte. Din fericire , pana la investigatii mai amanuntite medicale pe care vreau sa le fac, am scapat doar cu arsura de airbag pe mana stanga , o zgarietura slaba de la geamul spart si frumoasa urma de la centura..plus ca nha respir mai greu ma doare pieptul cand respir puternic etc tot din cauza asta.
de la 8 jumate la vreo 10 eram cam in stare de soc...telefoanele mele erau catre familie..prieteni..persoane cu care sa ma sfatuiesc ce naiba sa fac acum....nu gandeam prea logic . Masina era in ultima luna de leasing...casco etc..Dupa 10 am inceput sa ma adun si sa dau si telefoane utile ..sa sun la leasing...pe urma la hotline-ul de la asigurare omniasig de daune...am asteptat vreo 2 ore in telefon...mi-am deschis dosar...au chemat platforma [inclusa in asigurare] si pe la 13 a ajuns. Am trimiso la dealerul mazda din bucuresti...unde am incredere ca de e sa repare sau o investigatie corecta voi primi..plus omniasigul in bucuresti am inteles ca sunt mult mai ok decat cei din iasi. Acum astept decizia inspectorului...neoficial in prime discutii cu cei de la service mi-au spus ca e cam dauna totala
Acum o sa am distractie...deplasari la bucuresti..hartii etc

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 13, 2012 1:16 pm

Imi pare rau.

Dar dupa cum ti-am mai spus, capul sus! O sa gasesti chiar si pe aici oameni care in urma unor incidente aproximativ asemanatoare au trecut la masini din alta clasa. Si nu stiu de ce, dar parca nici intr-un Lancer nu te-as vedea rau!

Avatar utilizator
danielNEC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 07, 2010 9:14 pm

Mesaj de danielNEC » Mar Mar 13, 2012 4:49 pm

Am vazut stirea pe net inca de ieri.... Imi pare rau de ce ai patit. Capul sus ca usor usor se rezolva toate. Fa niste investigatii medicale totusi ca nu prea e de joaca cu durerile in piept.

Bafta.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Mar 13, 2012 8:53 pm

Imi pare rau de incident... in ultima luna de leasing...
Ce se intampla pe mai departe cu compania de leasing, cum se rezolva partea de despagubire ?

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mar Mar 13, 2012 9:11 pm

Pareri de rau si dinspre mine! Sa ai inspiratie si noroc la urmatoarea achizitie!

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Mar Mar 13, 2012 11:24 pm

multumesc de sustinere, in ce priveste despagubirea astept decizia finala cu dauna totala sau nu
intre timp trebuie sa ma lamuresc ce inseamna asta la asigurator...ce primesc..pe urma sa vad ce si cum imi iau cu banii pe care ii am...ce se itnampla cu epava daca o primesc eu unde o valorific..etc [compartimentul motor e impecabil...si interiorul [mai putin saritul airbagurilor]

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Mar 14, 2012 9:48 am

Intereseaza-te cat mai repde, de obicei asiguratorul primeste despagubirea, iar tu ramai cu epava. Deci ai platit atata timp leasing si casco pt epava..e foarte urat.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Mie Mar 14, 2012 10:55 am

Asiguratorul iti va oferi epava + 75% din valoarea asigurata a masinii in ultimul an de leasing.Banii se vor vira catre firma de leasing care isi va opri ultima rata+comisioanele de inchidere contract+eventuale cheltuieli cu vama(daca este cazul).
Eu zic ca iesi ok daca o scoate totala si ramai cu epava + bani. Trebuie sa te uiti pe polita casco sa vezi ce valoare asigurata are masina acum.
Daca nu sunt probleme majore la motor, cu maxim 3.000-4000 euro, o repari. Si nu cred sa fie, atata timp cat masina a fost lovita lateral.

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Mie Mar 14, 2012 12:00 pm

Imi pare rau de incident si te inteleg perfect ! Si eu am trecut recent printr-un incident din care numai printr-o minune am scapat . Capul sus , si cum spunea cineva mai inainte , nu ti-ar sta rau intr-un Lancer ! Eu unul asa am procedat !

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Mie Mar 14, 2012 10:33 pm

masina e 12190...are un indice de vechime pe contract de 0,70 deci...suma asigurata e 8550 ceva de genu
sa dea domnul sa obtinin jur de 9000 de euro..m-ar ajuta ff mult in alegerea unei viitoare masini...care sincer nu stiu ce o sa fie...oricum de o sa fie sh o sa fie din clasa mai mare de mazda2/colt...mizez pe un lancer sau civic sedan sau mazda 3/mazda 6

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori