Dvr Pt Auto Cu Gps Logger

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Sâm Ian 21, 2012 11:16 pm

Aveti careva in dotare sau v-ati jucat cu dracii d-astea? Ma loveste o idee sa ma apuc de filmari "stradale" insa as vrea sa pot "amesteca" si informatii despre traseu eventual viteza de croaziera.

Am gasit ceva aplicatii pt adroizi, insa e mult de munca dupa ce filmezi: trebuie suprapuse si sincronizate informatiile despre traseu/viteza peste filmul propriuzis. N-am nici timp nici chef sa fac eu asta.

Nu am gasit ceva care sa ma "coafeze" la niste bani sa zicem "romanesti". Cea mai ieftina solutie "box" pleca de la peste 200$ si parca nu m-as arunca la cheltuieli fara info mai detaliate in avans.

M-am jucat cu androidul insa ca orice strutzocamila de-astea mult laudate nu poa' sa faca mai nimic stabil si continuu. Handroidul e un LG p970.
Softul e Dashboard Cam.

Iata rezultatul:


http://www.youtube.com/watch?v=8T3yRXzuBCM

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Dum Ian 22, 2012 10:14 am

Misuni si tu pe trafictube ?

Eu am filmat mare pare parte din drumul de Grecia in 2011. La dus am facut ceva filmari, la intors am facut poze la 5 secunde.

Ambele moduri de captare a calatoriei au fost facute cu Daily Roads Voyager.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mie Ian 25, 2012 5:47 pm

Nu postez pe trafictube... inca

Am mai muncit umpic si am produs asta:

http://www.youtube.com/watch?v=gaYJnSk1B0g

Pare mai ok cu harta mica, dar tot n-am gasit un programete sa faca el toata balaria de film.
A trebuit sa-mi aduc aminte de virtualdub sa pot aduna pozele gramada, care trebuiesc facute .png ca altfel nu merge transparenta.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Dum Mar 18, 2012 8:15 pm

Dupa alte povesti despre gipiesuri. loggere si alte bazaconii, am prapadit ceva gorgotei pe o interfatza elm327 bluetooth; combinata c-un tel cu handroid ce poate rula ok softul de achizitie, petae iesi ceva de genul:

http://www.youtube.com/watch?v=SyVRJnQwcVA

Care, cine, unde, ce si cum se mai joaca cu prostii d-astea? Pare interesanta treaba, numa' ca nu-s f convins ca datele sunt "povestite" in timp real pesta film.

Softul de achizitie folosit e aLapHD... de la pescarie. Cel de "suprapunere" a datelor peste film e RaceRender2... tot de la pescarie.
Handroidul e un elgi P970 c-u card de 16 gigi clasa 4 (e la limita ca viteza)

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Lun Mar 19, 2012 7:46 am

Interesant. Si eu m-am mai jucat cu prostii dinastea, dar la cat de comod sunt, nu ma vad stand sa editez filme, sa mai rulez nu stiu ce app ca sa randez harta, sau mai stiu eu ce. De aceea m-am oprit la Daily Roads Voyager. Cu acest soft mi-am pozat si filmat drumul de Grecia de anul trecut.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Vin Apr 06, 2012 9:53 am

http://www.youtube.com/watch?v=o9rBvZgr ... e=youtu.be

....ultima "creatie".

Interesanta e difernta mare de valori intre viteza citita de calculatorul masinii si cea aratata de jipies. Acum sunt oficial bagat in ceata... sa-mi aprinda careva proiectoarele.

Care te mai joci cu d-astea si veniti in Mai la intalnire, faceti va rog un efort si alocati-va oarece timp sa ma luminati se pe mine, ca se pare ca, cu cat "studiez" mai mult ma prostesc mai tare.

Mercic.

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Vin Mai 11, 2012 7:28 pm

Din cate stiu eu ( asta nu inseamna ca este si corect ) , masina afiseaza valori cu apoape 10% mai mari decat viteza reala ...sau ma rog ....sa zicem cu aprox 10 km/h mai mult decat este, de aici si neconcordanta dintre ceasurile de bord si navigatie . am observat-o si eu cu mult timp in urma , si asta este singura explicatie data de majoritatea omenilor .........

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Vin Mai 11, 2012 7:43 pm

Corect si nu. Intradevar masinile nu afiseaza vitezele reale ci unele ceva mai mari.

De ce spun ca nu e foarte corect? (ma refer la cei 10% de care pomeneai)

Exemplu cu masinile care le-am avut si le-am tot testat (comparari masina vs GPS):
- Logan. La 55-60km/h deja avea eroare de 4-5km/h
- Lancer. Pana la aprox 95 km/h viteza e destul de exacta, dar de aici in sus diferenta creste pana la peste 10km/h

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Vin Mai 11, 2012 8:40 pm

QUOTE (volint @ Apr 6 2012, 09:53 AM) http://www.youtube.com/watch?v=o9rBvZgr ... e=youtu.be

....ultima "creatie".

Interesanta e difernta mare de valori intre viteza citita de calculatorul masinii si cea aratata de jipies. Acum sunt oficial bagat in ceata... sa-mi aprinda careva proiectoarele.

Care te mai joci cu d-astea si veniti in Mai la intalnire, faceti va rog un efort si alocati-va oarece timp sa ma luminati se pe mine, ca se pare ca, cu cat "studiez" mai mult ma prostesc mai tare.

Mercic.

Eu ma indoiesc ca acel GPS din link arata bine viteza. Cand masina indica 50km/h, GPS-ul indica doar 14km/h. Sa fim seriosi! Daca te uiti la viteza cu care treci pe langa masinile parcate (sau stalpii de pe marginea drumului) iti poti da seama ca acea viteza nu este doar 14km/h! Pana si un om obisnuit (nu un atlet) fuge cu viteza asta si chiar mai repede. Or, ma indoiesc ca cineva ar putea fugi la fel de repede cum mergea masina in momentul in care GPS-ul arata doar 14km/h. Asadar, acel test nu cred ca este relevant, deoarece GPS-ul respectiv indica gresit viteza reala.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Dum Mai 13, 2012 10:41 am

De diferentele intre gps si obd sunt constient.

Dupa ceva teste de drum si alte ore pierdute in fata monitorului am "ghicit" ca e vorba de o sincronizare intre softul de achizitie a datelor prin obd si datele oferite de receptorul gps folosit (fie el al telefonului sau altul extern). Frecventele de citire a datelor trebuiesc sincronizate; daca citirea pe obd e la 5 Hz si cea a gps-ului e la 7 Hz se intampla ce vedeti in ultimul clip. Daca ele (frecventele) sunt egale nu se intampla nimic aiurea.
Aici e nevoie de ceva teste mai gandite, cu notite pe caiet, ca la cate setari ofera softul e cam greu de retinut ce si cum a mers bine.

Pana acum am dibuit ceva ok si rezultatul e deja postat in topicul intalnirii de la Brasov.

Pana la urma, jucaria ofera ceva date folositoare in anumite conjuncturi. Pt rezultate "de-a gata" acceptate de mai toata lumea (aici se include reprezentanta auto) e nevoie de "box" dedicat (la un pret de-ti cad plombele).

In orice caz, in limita timpului si a chefului, mai incerc diverse "scheme" poate gasesc ceva mai comod.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori