Accident Din Spate, Noaptea, Cel Din Fata Fara Stopuri.

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
AvionarU
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 21, 2010 12:47 am

Mesaj de AvionarU » Vin Ian 06, 2012 3:21 am

Se da situatia ipotetica: mergi de drum mai slab luminat prin oras, cel din fata ta decide sa franeze brusc. Stopurile lui nu functioneaza, il lovesti usor din spate.
Cine e vinovat?
PS: ma indoiesc ca distanta "de siguranta" se aplica in cazul asta (vechiculul din fata nu e semnalizat corespunzator)
Legea spune si de distanta de siguranta (dar fara valori exacte), dar si interzice clar circulatia pe drumuri publice fara echipament corespunzator.

Si ca bonus pentru polemica: il lovesti pe ala din spate, il impingi usor si atinge (tot usor) un pieton pe trecere. - cine poarta vina daca pietonul se considera parte vatamata?

Va ascult cu interes!

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Vin Ian 06, 2012 6:33 am

Ia te uita ce problema tare pt un post la 3 dimineata!

Iata un prim raspuns de ora 06:00. Vina o poarta amandoi: cel din fata nu e echipat corespunzator (dar asta e doar o supozitie pana la expertiza rar daca-si ia un avocat bun) si cel din spate in mod evident n-a pastrat distanta si n-a avut conduita daca nu si-a dat seama, chiar fara stopuri de frana la cel din fata, ca acesta opreste.

Daca pietonului ii vine ideea sa se considere parte vatamata chiar ma gandesc ca va avea o painica de mancat: el a fost lovit de prima masina care trebuie sa arate cat de tare a fost si ea loc=vita ca s-o ia inante desi era cu piciorul pe frana ptc fana brusc...

E usor incurcata: cel mai bine, Doamne Fereste!!!

Avatar utilizator
gabivdo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 30, 2008 10:34 am

Mesaj de gabivdo » Vin Ian 06, 2012 9:15 am

QUOTE il lovesti pe ala din spate, il impingi usor si atinge (tot usor) un pieton pe trecere. - cine poarta vina daca pietonul se considera parte vatamata?
Din pacate un coleg al meu de birou a fost exact in aceasta situatie si a fost declarat vinovat. A fost discutat cazul la momentul respectiv si in presa locala. uite link:

http://www.7est.ro/stiri/ultima-ora/704 ... video.html

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Vin Ian 06, 2012 10:38 am

Tot din pacate, dar pentru mine, eu chiar am patit situatia de mai sus, cu mentiunea ca pietonul nu a fost atins ci doar speriat.

Astfel, masina din fata mea a franat pentru A INVITA (repet: A INVITA) pietonul sa traverseze, desi intentia lui era putin nehotarata. Eu ma certam cu sotia in masina si nu am vazut ca cel din fata s-a oprit (pentru ca nu ii mergeau nici stopurile) - am mentionat ca eram intr-o cearta pentru a se intelege ca eram usor distras de la drum, dar totusi destul de atent. Urmarea a fost ca l-am lovit in spate si la venirea politiei (relatarea face referire la un evenimente de acum 5-6 ani) soferul din fata a declarat ca stopurile nu ii mai functioneaza de la impact, iar pietonul (usor speriat) a declarat si el ca eu sunt vinovat pentru ca nu am oprit, timp in care masina din fata stationase pentru a ii acorda prioritate de traversare.

Politia a spus la momentul acela ca eu sunt vinovat pentru ca nu am condus preventiv (pana la limita evitarii oricarui pericol), si chiar daca vom face o expertiza a masinii care era in fata mea fara lumini/stopuri, tot eu trebuie sa platesc amenda si sa dau RCA-ul, el urmand sa fie sanctionat cu ridicarea talonului si eventual o amenda, in cazul in care RAR-ul face dovada ca nu ii functionau luminile.

Era mult prea multa bataie de cap si am cazut la invoiala cu soferul din fata si politistul sa ii dau RCA-ul meu si contra unei sume modice, sa nu primim amenzi, decat un avertisment eu.

Consider ca s-a terminat cu bine toata faza, desi daca lovea pietonul... cred ca se schimbau datele problemei.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Ian 06, 2012 10:38 am

Tu din spate esti vinovat pt accidentul cu prima masina, tata a fost in situatia asta. Din fericire nu au fost si pietoni implicati. Tata a luat 2 puncte amenda pt nepastrarea distantei regulamentare, celuilalt i-a fost ridicat talonul si amenda barosana pt mers fara lumini pe frana. Politistul l-a pus sa calce frana si cand a vazut ca nu i se aprind stopurile i-a fost clar.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Vin Ian 06, 2012 2:39 pm

Int-adevar este posibil ca de la un impact in spate sa nu-ti mai mearga stopurile...dar asta (pt politist) inseama geamul stopului spart sau macar crapat...daca e intreg si nu merge probabil nu mergea nici inainte de impact.

Va spun eu: cel mai de vina e pietonul ca se afla acolo taman atunci...nu uitati in ce tara suntem.

Chipiul de militian se potrivete numai pe capete patrate NU UITATI!!!!!

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Vin Ian 06, 2012 4:37 pm

QUOTE (AvionarU @ Jan 6 2012, 03:21 AM) Se da situatia ipotetica: mergi de drum mai slab luminat prin oras, cel din fata ta decide sa franeze brusc. Stopurile lui nu functioneaza, il lovesti usor din spate.
Cine e vinovat?
PS: ma indoiesc ca distanta "de siguranta" se aplica in cazul asta (vechiculul din fata nu e semnalizat corespunzator)
Legea spune si de distanta de siguranta (dar fara valori exacte), dar si interzice clar circulatia pe drumuri publice fara echipament corespunzator.

Si ca bonus pentru polemica: il lovesti pe ala din spate, il impingi usor si atinge (tot usor) un pieton pe trecere. - cine poarta vina daca pietonul se considera parte vatamata?

Va ascult cu interes!


Hai la cafenea... ipotetic.


Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Vin Ian 06, 2012 5:41 pm

Mutat la cafenea...

Avatar utilizator
cristi_1993
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 16, 2011 2:43 pm

Mesaj de cristi_1993 » Lun Mai 21, 2012 2:35 pm

in mod normal cel din fata, adica na, el nu a avut stopurile, si e obligatoriu...nu stiu ce sa zic ce celalalt...poate trebuia o distanta mai mare daca vede ca nu are stopuri...

Avatar utilizator
Dantoma222
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mar 21, 2012 1:46 pm

Mesaj de Dantoma222 » Mar Mai 22, 2012 10:29 am

Ambii sunt vinovati,deoarece un om normal,nu pleaca la drum fara stopuri care functioneaza,iar cel din spate trebuia sa pastreze o anumita distanta pentru a evita o eventuala coliziune.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori