Psihologie, bun-simt ...profesionalism

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Ian 30, 2008 3:05 pm

Alaltaieri m-am inscris pe site-ul honda la un drive-test cu honda accord.
A doua zi, adica ieri, ma suna un tip, se recomanda, imi raspunde la o serie de intrebari fulger, ma lamureste asupra programului oficial de drive-test asigurandu-ma ca daca nu ma pot incadra in intervalul orar prestabilit...se poate si dupa program, numai sa-l anunt macar cu o ora, doua inainte ca sa rezerve masina, samd
Indiferent cum am pus problema...flexibilitate maxima fara a fi insa "agresiv" si insistent in a ma convinge de ceva anume.

I-am spus ca vreau sa fac niste comparatii intre lancer 1.8 care inca nu a aparut, mazda 6, accord...si ar mai fi.
Mi-a raspuns ca asa e cel mai bine si ca indiferent de decizia mea finala, este foarte interesat sa afle aceasta comparatie dintre accord si restul modelelor, din punctul meu de vedere...

Afla ca detin un Mitsubishi.
De aici a inceput sa-mi zica..."Da, masini foarte bune, fiabile, performante....Felicitari pentru achizitie...samd." :-)
Deci in loc sa-mi laude Honda asa cum ar fi facut orice dealer cu marca pe care o comercializa... continua sa laude Mitsubishi fara a face vreo paralela cu Honda sau alta marca, fara vreo insinuare de genu' "mitsubishi e super dar honda e si mai si...".
Nimic de genul acesta.

Omul era relaxat, precis, stia sa raspunda orice intrebare...mi-a spus din start ca nu are modelul accord sport 2.0 litri vizat de mine dar are altceva si....

Nu mai am cuvinte...asa masini, asa dealer...cel putin pana acum. :wink:

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Mie Ian 30, 2008 3:12 pm

Aceea?i experian?? am avut ?i eu cu Roadhill (dealer-ul Ford ?n Gala?i) care a venit la mine acas?, dup? program pt un test cu noul Mondeo ?i l-a l?sat pe taic?-miu se mearg? c?t ?i pe unde a vrut f?r? comentarii. Omul bine preg?tit pt orice ?ntrebare ?i foarte respectuos. Dovad? c? avem un Mondeo ?n fa?a blocului. Oare ne civiliz?m ?i noi ?n sf?r?it??

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mie Ian 30, 2008 5:28 pm

Stati linistiti, ca problemele apar dupa achizitie, nu inainte.

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Mie Ian 30, 2008 5:52 pm

Eu nu am dec?t maximum de respect pt cei de la Roadhill Gala?i. Mi-au zis c? ma?ina va veni ?n 30 de zile ?i a venit ?n 21 de zile, au sp?lat-o, au bibilit-o ?i i-a dat ?i cear? uscat? f?r? nici un ban ?i avea rezervorul plin. :!: :shock: Nu glumesc ?i nu m?n?nc c?cat. Probabil aici conteaz? ?i faptul c? mai avem 4 Forduri Fiesta noi la firm? luate tot de la ei.
?n cur?nd v? voi oferi feed-back descpre Iricad (dealerul Mitsubishi-Motors ?n Gala?i).

Later edit: S? schimbe cineva numele topicului sau s? deschid? unul nou ?n care s? ne v?rs?m ofurile sau s? ne l?ud?m dealerii de unde ne-am luat sau de unde urmeaz? s? ne lu?m juc?riile. :-)

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mie Ian 30, 2008 6:02 pm

Pai e bine ca nu mananci .... ca te faci maro la gura ( glumesc ) ... mie unul mi s-au parut foarte ok si cei de la litex din ploiesti ... la fel - corecti in sensul ca mi-au spus si de consum si de zonele predispuse la greierasi samd ...
Vorba lui goangaus - prolemele apar dupa achizitie .. nu inainte sa speram ca asa o sa fie !

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mie Ian 30, 2008 6:11 pm

zeus_anoxia, promtitudinea la ford se datoreaza mai degraba importatorului si faptului ca se vand masini preconfigurate. De pe la toti posesorii de ford am auzit ca livrarile sunt foarte rapide pentru ca exista stocuri. Roadhill face parte cumva din grupul Mariano?
La firma avem si noi un ford (singurul ca pe urma am renuntat sa mai luam) si in afara de revizii, baietii de acolo nu se mai baga la nimic. A fost o problema la un moment dat cu un amortizor si a trebuit sa mearga la bucuresti pentru a-l inlocui. E drept ca povestea e mai veche si poate ca intre timp s-a mai shimbat situatia.

Despre Iricad, am auzit si bune si mai putin bune. Am doua cunostinte (unul cu un L200 si unul cu un Outlander) care au fost multumiti de prestatia celor din service. In schimb, cineva imi povestea ca si-a vopsit masina (un matiz parca era) la Iricad si ca nu i-ar fi iesit prea grozav.
Personal inca nu am ajuns pe la ei (ma refer la service)..... si sper sa nu fie nevoie sa-i vizitez decat pentru revizii.
In schimb, cu baietii de la vanzari m-am inteles foarte bine. As zice ca pun suflet pentru fiecare masina in parte pe care o au de livrat. Eu, desi am achizitionat masina de la MCar, mi-a livrat-o Iricadul. Am ridicat-o de la ei exact in ziua in care au promis.

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Mie Ian 30, 2008 6:12 pm

QUOTE (Donkey)( glumesc )

M? bucur Dar nu cred c? era nevoie s? precizezi.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Mie Ian 30, 2008 6:14 pm

Si eu am vrut anul trecut sa comand un focus la ei, am adaugat ESP si cortina ca optionale si termenul de livrare a sarit de la 2 saptamani la 4 luni.

Avatar utilizator
knight rider
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 08, 2007 9:55 pm

Mesaj de knight rider » Mie Ian 30, 2008 7:22 pm

daca configurati altceva decat oferta standard la aproape toate marcile termenul se duce in 2-3 luni.
intradevar la galati nu exista service ford-mare minus pt ford.

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Mie Ian 30, 2008 9:39 pm

QUOTE (zeus_anoxia)Later edit: S? schimbe cineva numele topicului sau s? deschid? unul nou ?n care s? ne v?rs?m ofurile sau s? ne l?ud?m dealerii de unde ne-am luat sau de unde urmeaz? s? ne lu?m juc?riile. :-)

exista ce vrei tu in aria "Probleme tehnice, service-uri si dealeri"...

aici am vrut doar sa fac cunoscut un fapt simplu si banal care insa comparat cu restul discutiilor care tratau subiecte similare (alti dealeri...alte marci) este de apreciat.

nu faptul ca a fost flexibil si ca stia sa vorbeasca m-a impresionat, ci atitudinea sa prietenoasa, nici disperare sa vanda, nici figuri...dar mai ales faptul ca in loc sa-mi bage pe gat cat de tare e honda...si ar fi avut destule sa-mi spuna :-D ...mi-a dat de inteles ca ma voi convinge singur ... nu m-a agasat cu oferte si materiale pe mail sau telefonic...in schimb m-a felicitat pentru faptul ca sunt posesor de Mitsubishi!!!

Nu stiu de ce dar asta mi s-a parut extraordinar!
Da, nu am zis ca e un dealer de nota 10 dar pana aici a fost OK! :wink:

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori