Atentie! Din 2012 Se Reintroduc Radarele Fixe!

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mar Dec 06, 2011 12:04 pm

Din 2012 se reintroduc radarele fixe!



Seful Politiei Rutiere, comisarul sef Lucian Dinita a anuntat ca de anul viitor, dupa modificarea legislatiei si rezolvarea unor probleme de ordin financiar, vor fi reintroduse radarele fixe pe sosele.

De asemenea, Dinita a spus ca se are in vedere tiparirea unor tichete speciale pentru amenzi, dupa modelul bulgaresc. "Odata cu permisul de conducere, in Bulgaria primesti si un tichet. Cand primesti amenda, ti se ia tichetul si il primesti inapoi cand ai platit-o. Daca esti prins la volan fara tichet, ti se suspenda carnetul", a explicat seful Politiei Rutiere.



"Exista un proiect de repunere in functiune a sistemelor fixe de masurare a vitezei. Noi ni le doream de la 1 ianuarie, dar va dura mai mult. Sunt probleme de ordin financiar. Totul se rezuma la bani, se cauta finantarea. Dar speram ca de la anul sa avem radare fixe pe drumuri. Inainte sa fie inchise, aveam 168. Daca am putea sa le si sporim, cu atat mai bine", a declarat Lucian Dinita.

"Speranta noastra este ca in anul viitor legislatia sa fie concretizata si stabila. Exista un risc major in societatea romaneasca. Fiecare vrea sa modifice legea in asa fel incat sa-i fie lui bine, nu semenilor sai. Imi doresc o legislatie adaptata la normele europene si stabila. Prin stabilitate inteleg sa poti combate toate fenomenele din trafic fara sa mai fii nevoit sa modifici iar legea", a adaugat acesta.

De asemenea, "in ceea ce priveste recuperearea banilor din amenzi, avem intr-adevar o problema. In strategia existenta la Consiliul Interministerial privind Siguranta Circulatiei se ia in vedere modelul bulgaresc. Acolo, odata cu permisul de conducere, primesti si un tichet. Cand primesti amenda, ti se ia tichetul si il primesti inapoi cand ai platit-o. Daca esti prins la volan fara tichet, ti se suspenda carnetul. Toata lumea vorbeste de marirea amenzilor. Dar daca oricum nu se platesc, care mai e rostul", a mai spus seful Politiei Rutiere.



Sursa.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Dec 06, 2011 1:09 pm

Pai daca in tot timpul in care au fost inchise s-au construit autostrazi.. e normal ca pe DN-uri si DE-uri sa inaspreasca conditiile.. Utilizarea uriasei retele de autostrazi a Romaniei trebuie drastic incurajata!

Avatar utilizator
sobolanu'
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 07, 2007 4:51 pm

Mesaj de sobolanu' » Mar Dec 06, 2011 2:03 pm

Ce dobitoci ! In rest au rezolvat toate problemele din trafic, asta mai ramasese.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mar Dec 06, 2011 2:11 pm

De unde rezulta DESCURAJAREA DRASTICA a oricarui tip de trafic pe tot ce nu incepe cu A... A1, A2, ditamai A3-ul.

Pe JN se mai spune si de o alta idee cretina, prin care sa se suspende timp de un an dreptul de a conduce (vehicule pe drumurile publice, bla, bla), in cazul in care depasesti de mai mult de 3 ori intr-un an, limita de viteza admisa (pe drumurile pe care circuli, bla, bla).

Crima si pedeapsa, nu alta!

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Dec 06, 2011 2:29 pm

Dintre toate tarile europene .... noi ne uitam la sistemul bulgaresc ... n-am cuvinte . wow

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Dec 06, 2011 3:49 pm

La bulgari spaga e in floare, cred ca asta se vrea si la noi...

Astia din parlament au idei spupide pe masura burtilor pe care le au. Cu cat au burta mia mare cu atat e mai stupida ideea...

Sa ii vad pe burtosi mergand pe jos dupa ce iau 3 radare intr-un an

Avatar utilizator
body
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 21, 2007 9:28 am

Mesaj de body » Dum Dec 11, 2011 2:42 pm

Circumvolutiunea cashchetei naste monstrii! Nu le mai iese malaiul la japite.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Dum Dec 11, 2011 7:44 pm

N-ati vazut la stiri ca nu le ies nu stiu cate tone de benzina... furate din MAI... cum e aia cu "...prostul de grija altuia..."

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Lun Dec 12, 2011 9:47 am

Politistii de la Rutiera planuiesc sa reintroduca radarele fixe pe traseele periculoase



Desi data initiala era 1 ianuarie 2012, ea a fost amanata din cauza? lipsei de fonduri.

Incepand cu 2012, soferii care circula in Romania vor avea parte de o noua ?bucurie?. Rutieristii au solicitat reintroducerea aparatelor radar cu fixe, iar legiuitorii nu par a fi deloc deranjati de cerere. Motivul il constituie numarul urias de accidente rutiere cauzate de viteza excesiva si de depasirile imprudente, oamenii legii considerand ca disciplinarea soferilor se poate face doar prin masuri punitive.

In 2009, pe teritoriul Romaniei existau 168 de radare fixe pe drumuri unde viteza a facut sute sau chiar mii de victime. Legislatia ambigua a dus la disparitia acestora, desi in toata lumea civilizata reprezinta cel mai bun mod de a ?potoli? setea de viteza a soferilor. Acum s-a readus in discutie reintroducerea acestora. Seful Politiei Rutiere, comisar sef Lucian Dinita, a anuntat la inceputul saptamanii ca se doreste implementarea lor cat mai rapida si ca numai problemele financiare au incetinit procesul.

O premiera va fi aparitia acestui tip de radar la Constanta, insa una asteptata si salutata de rutieristi:
?Noi nu am avut niciodata radare fixe in judet, insa este cel mai modern si eficient mod de control al traficului la acest moment?, a spus seful Serviciului Rutier, comisar sef Constantin Dancu. ?Noi ne dorim asemenea aparate, insa in acest caz suntem doar parteneri. Toata partea de finantare trebuie sa sustinuta de autoritatile locale, iar noi doar sa sprijinim proiectul din punctul de vedere al aplicarii sanctiunilor, a stabilirii locurilor unde sa se monteze si tipul aparatelor?.

De asemenea, exista posibilitatea ca o parte dintre sanctiuni sa fie aplicate de Politia Locala, in ultima perioada lucratorii acesteia primind tot mai multe atributiuni pe linie de Politie Rutiera. O data de la care ar aparea aceste radare in judet este, insa, imposibil de precizat, chiar daca si politistii si autoritatile locale le-ar dori montate cat mai curand.

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Vin Dec 16, 2011 7:56 pm

Lasa tata, ca eu de un doi ani merg numai cu viteza regulamentara peste tot de cand m-au umflat astia cu amenzile si m-am linistit! Poate sa introduca si pe dracu, nu ma intereseaza. Cred ca e o idee buna, a se vedea smecherii gen Huidu care omoara oamenii in basini. Viteza nu e buna, noi n-avem drumuri de viteza! Trebuie sa fim realisti!

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori