Atentie! Din 2012 Se Reintroduc Radarele Fixe!

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Vin Dec 16, 2011 8:12 pm

QUOTE (Samyaza @ Dec 16 2011, 07:56 PM) Viteza nu e buna, noi n-avem drumuri de viteza! Trebuie sa fim realisti!

Corect. Dar cati fraieri stau sa iti explice ca lipsa infrastructurii ii obliga sa mearga repede, ca ei n-au timp sa stea dupa "fraieri"

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Dec 18, 2011 8:23 pm

Hai ca poate exagerati un pic...si eu zic sa mergem incet si cu atentie ca ne asteapta ai nostri acasa dar daca vrei neaparat mai gasesti si pe la noi cate o liniuta proaspat asfaltata.

Eu zic ca orice idee prin care politia vrea sa ne mai restrictioneze in vreun fel e proasta! Retinerea la viteza mare si neasumarea de riscuri aiurea trebuie sa vine din mintea fiecaruia si nu din constrangeri.

Poti sa pui viteza max 30km/h si tot se va gasi un huidu pe fiecare drum.

Numai bine!

Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Lun Ian 02, 2012 7:22 pm

Nu e vorba ca exageram. Respect fiecare opinie, dar sincer, am condus si cu 240km/h odata pe autostrada (ca mai mult nu putea masina in cauza) si fratilor, sincer zbura putin la viteza aia. Chiar ma gandeam cati m/s fac atunci, si daca as fi nevoit sa opresc ce distanta mi-ar lua! Nu e buna viteza!
Sunt pe drumurile noastre din RO situatii cand intrii dintr-o localitate si intrii in alta (ma refer aici la sate unul dupa altul) cum ar fi in zona Moldovei si da, asa e, sa mergi cu 59km/h sa fi sub 60 km intregi e foarte obositor, dar pana la urma e vb de infrastructura. Eu mai si imbatransec putin si poate-mi bag mintile in cap, dar pur si simplu nu ma mai grabesc de la o vreme. Unde sa ne grabim? O viata avem! Let's live it!

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Lun Ian 02, 2012 9:05 pm

La 240 km/h parcurgi 66,66 m/s. Avand in vedere ca din momentul in care iti apare ceva in fata si pana incepi franarea trec 1-2 secunde (timpul de reactie + timpul de mutare a piciorului de pe acceleratie pe frana), apoi ai nevoie de o distanta foarte mare pentru a opri masina, e aproape imposibil sa eviti ceva la viteza aceea. Asemenea viteze sunt exclusiv pentru circuitele de curse. Nici macar pe autostrazile nemtesti nu e ok asemenea viteza (chiar daca e permisa).

Avatar utilizator
cristi_1993
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 16, 2011 2:43 pm

Mesaj de cristi_1993 » Mar Iun 05, 2012 2:50 pm

am auzit si eu asta, trebe sa vad si eu in TM unde sunt radare sa am grija ca sunt destul de mari amenzile....

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori