Pe Unde Ajung Mai Repede De La Ploiesti Pe Litoralul Bulgaresc?

La un pahar de vorba..
Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Vin Iul 29, 2011 10:16 am

Vrea sa ajung pe litoralul bulgaresc, plecand din Ploiesti si Google maps imi ofera mai multe variante:

1. Clasic: Ploiesti - Bucuresti - Giurgiu/Ruse - Shumen - Varna - Nisipuri = 350 km

2. Ciudat: Ploiesti - Bucuresti - A2 - iesirea Razvani - Calarasi - Dobrich - Nisipuri = 330 km

3. Viteza: Ploiesti - Bucuresti - A2 - Cernavoda - Murfatlar - A2 INAUGURATA AZI (21 km, o banda pe sens) - Constanta - Vama Veche - Nisipuri = 400 km

4. Vechi: Ploiesti - Bucuresti - Slobozia - Constanta - Vama Veche - Nisipuri = 440 km

Pe varianta 1 am mai fost si mi se pare ok.
Varianta 2 mi se pare ciudata pentru ca nu stiam de ea si rog pe cei care au folosit-o sa dea un feedback.
Varianta 3 pare promitatoare, pentru ca aproape tot drumul poti merge cu 130km/h, insa de la Constanta spre Vama trebuie sa mergi cu 50km/h pe majoritatea traseului.
Varianta 4 e veche si nu se merita, parerea mea.

Astept argumente pro si contra traseelor, mai ales pentru 2 si 3.

Multumesc!

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Iul 29, 2011 10:23 am

mai greu dar mai frumos ar fi prin ploiesti-buzau-braila-tulcea-constanta

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Vin Iul 29, 2011 10:53 am

Cel mai scurt drum este ala pe care il cunosti.
Parerea mea este sa mergi pe varianta clasica.
Varianta de viteza este foarte probabil sa se transforme intr-un calvar datorita aglomeratiei dintre statiunile noastre de pe litoral.

Concediu palcut.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Vin Iul 29, 2011 10:58 am

acum am vazut ca e vorba de litoralul vecinilor - nu ai ce cauta pe unde ti-am zis eu.

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Vin Iul 29, 2011 11:14 am

salutare!
pe la calarasi, mai precis pe la ostrov, am trecut eu cu bacul. si traseul razvani-calarasi imi este foarte cunoscut. ideea este ca pe traseul razvani-calarasi drumul e foarte bun dar treci prin multe comune si sate si n-o sa mergi prea repede. mai sunt si cateva zone cu viraje destul de stranse dar putine. ocazional, pe portiunile drepte din afara localitatilor mai sunt radare mobile (limita de viteza e de drum national, 90 km/h + marja de 10). bacul e ok, vine din juma in juma de ora parca, nu e foarte scump (anul trecut parca era 12-15, max. 20 lei/autoturism).
succes!

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Vin Iul 29, 2011 11:55 am

Salut.
Cred ca le-am facut pe toate pana acum

1. Clasic: Ploiesti - Bucuresti - Giurgiu/Ruse - Shumen - Varna - Nisipuri = 350 km

Mi se pare cel mai rapid. Asta daca mergi tare si ai gps bun care nu te incurca si nu te pierde prin mele pustiu bulgaresc. (Politie nu prea am intalnit. Era vineri seara. Am iesit din vama pe la 7.30, m-am ratacit 45 min pe langa Ruse si am ajuns la Varna la 11.30 p.m. parca)


2. Ciudat: Ploiesti - Bucuresti - A2 - iesirea Razvani - Calarasi - Dobrich - Nisipuri = 330 km

Pe drumul asta am mers ultima data. Cam acum o luna. Pana la Calarasi am ajuns rapid. Am stat la bac 30 min. Ajuns in Ostrov. 10 min in vama. Primi 10 km drum sunt asa si asa. Dupa aia vine drum foarte bun si deloc aglomerat pana la Dobrich si daca nimeresti semnele cum trebuie e drum ok pana la Varna.
Atentie ca drumurile marginale din Dobrich sunt pline de cratere. Si ca sa nu te pierzi mai bine intri prin oras.
Si inca o chestie: La bac stai mult la intors. Noi am ajuns la bac duminica la ora 1-2 ziua. Am stat cam 1.30 ore.

3. Viteza: Ploiesti - Bucuresti - A2 - Cernavoda - Murfatlar - A2 INAUGURATA AZI (21 km, o banda pe sens) - Constanta - Vama Veche - Nisipuri = 400 km

Nu stiu ce sa zic. Cred ca se vor buluci multi pe ea mai ales ca azi e inaugurarea. De la Vama Veche pana la Varna e o sosea mediocra. (Dupa Varna spre Burgas e si mai naspa. Foarte ingusta, numai boscheti si daca prinzi tir e nasol. Eun fel de Paraul Rece. Bine pe tine nu te intereseaza deoarece ramai in Varna)


4. Vechi: Ploiesti - Bucuresti - Slobozia - Constanta - Vama Veche - Nisipuri = 440 km

Depinde cand pleci. Nu as recomnanda nici 3 nici 4 daca pleci vineri seara sau sambata dimineata.

1. Mi se pare cel mai rapid. L-am facut de multe ori. La dus e ok. La intors parca de abia astept sa scap de Bulgaria pentru ca e foarte plictisitor sa mergi prin pustia si saracia lor. Cand treci la Giurgiu iti vine sa zici: "WOW. Civilizatie, lumina, oameni, trafic!"

Cam asa vad eu lucrurile

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Iul 29, 2011 12:48 pm

Faci mult la varianta 2 daca ai ghinion cu bacul la Chiciu...daca nu trec tiruri cu nisip de la Bulgari, nu merg toate bacurile. Si atunci dureaza ceva. Astia nu au un program prea regulat, cateodata cara nisip si toata noaptea, cateodata nu. Si bacul trece cat de des (sau de rar) e nevoie...deci e cu un pic de risc. Dar daca ai noroc, atunci probabil ca e cel mai rapid.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Iul 29, 2011 6:57 pm

si eu plec luni pe litoralulul bulgaresc si osciliez intre giurgiu si calarasi.
la calarasi e problema bacului care totusi vine max intr-o jumatate de ora, iar la giurgiu podul este in reparatie si se circula cate 10 minute de pe fiecare mal al dunarii.
din cate am auzit, daca nu te orientezi poti sa stai la coada si doua ore.
inca nu m-am hotarat.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Vin Iul 29, 2011 7:58 pm

Multumesc tuturor pentru opinii.

1. Eram foarte hotarat sa aleg clasicul, insa postul lui nini ma sperie... atat doar ca eu plec marti (pe 16 august - stiu, e ciudat, nu? ) si poate podul nu va fi foarte aglomerat. Sigur il voi alege ca ruta de revenire in tara, pentru ca ma intorc duminica.

2. Ideea de trecut Dunarea cu bacul nu imi surade... sincer, nici nu mi-a trecut prin cap faptul ca e singura modalitate de a trece la bulgari pe acolo (exceptand inotul cu masina in spate ).

3. Drumul de viteza, cum ii spun eu, dar cu plecare din Nisipuri spre Constanta, l-am facut acum doi ani si stiu ca pana in vama e foarte anost. Totodata nici din vama si pana in CT (sau in sens invers) nu e vreo veselie, pentru ca nici nu apuci sa ajungi la 90km/h ca ai mai intrat intr-o localitate si e obligatoriu sa reduci viteza. Clar nu e un drum pentru intoarcere, intrucat vin acasa duminica pe 21.08, dar poate reprezenta o alegere la dus.

4. Acesta nu il voi mai lua in considerare, pentru ca la intoarcere se exclude, iar la dus am varianta 3, mult mai buna.

Concluzia este ca la plecare trebuie sa ma hotarasca intre drumul CLASIC si cel de VITEZA, iar pentru intoarcere voi alege, cu siguranta, drumul prin Giurgiu/Ruse (clasic).

Orice alte pareri sau dezbateri sunt binevenite si sunt insotite de multumirile mele anticipate.

George.

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Sâm Iul 30, 2011 8:58 pm

Daca zici ca pleci marti ce-a mai buna alegere e varianta 3 de viteza nu v-a fi chiar asa obositor chiar daca sunt ceva localitati de trecut pe tonsonul constanta-mangalia mie unul mi se pare acceptabil. Se pare ca parerile sunt impartie referitor la tronsonul Vama-Balcic-Varna-Nisipuri mie unul mi se pare ok E87 nu e cel mai ok ca aspect dar e suficient de ok drumul cu referire ca iti trebuie o navigatie buna altfel e cam nasol in balcic...te poate induce in eroare. Sugerez sa previzualizezi traseul cel putin in orasele mari bulgaresti si sa ti strazile principale/eventual sa te orientezi si dupa indicatoare daca ai ajuns pe stradute deja s-a bulbersat navigatia. Cu toate ca nu am facut niciodata Calarasi-Dobrici-Varna...pe harta pare ok drumul si poate fi considerat o varianta de intoarcere duminica. O varinata ar fi si Nisipuri-Varna-Balcic-Vama-Eforie Sud-Techirgheol-Ciocarlia-Medgidia-Cernavoda-Slobozia-Home(A2-DN1. Chiar in Eforie sud aproape de iesirea din oras (iesirea dinspre mangalia) e un DJ ce te duce pe Techirgheol-Ciocarlia-Medgidia ... chestia e ca are ceva curbe mai periculoase 90/100 gr. vreo 3/4 si daca vi noaptea poti sa te duci pe camp dar pe timp de vara/sezon eu il folosesc cu brio si ca fluiditate/timp pierdut iesi mai ok decat Medgidia-Constanta-Mangalia scapi de toata nebunia Eforie-Constanta unde sunt cele mai dese blocaje, acuma nu stiu cum sta treaba cu extensia asta noua de A2 dar din ce am inteles eu iese undeva intre Agigea si Constanta...deci sunt sanse sa prinzi la intoarcere ca la balamuc duminica.
Am intels ca intrarea pe A2 cei 21 de km se face ori in Mulfatlar ori intre Medgidia-Ciocarlia (asta inseamna sa traversezi Medgidia-Valea dacilor si dupa e intrare pe A2 la vreo 2/3 km (una din ele pe A2). Referitor la tronsonul Medgidia-Eforie Sud e folosit f mult de cei ce stiu drumul mai ales vara cand e aglomerat si au treaba spre mangalia (mai ales bucuresteni).
Si varianta DN1-A2-Calaras nu e de neglija chiar daca si la dus si la intors.
Cum ai si zis ... e alegerea ta pe unde te duci si pe unde te intorci.
Sper ca nu te-am bulversat prea mult.
Drum bun si fara incidente.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori